niedziela, 16 czerwca 2019

grzegorz surdykaW ramach WOLNEJ TRYBUNY przedstawiamy materiał nadesłany przez p. Grzegorza Surdykę - radnego miejskiego z ramienia SMB, dot. problematyki śmieciowej

 

 

Ile burmistrz Huczyński zarabia na śmieciach?

 

Pod koniec grudnia 2012r. burmistrz Huczyński zaproponował stawki za odbiór śmieci na poziomie 19 zł za Gospodarstwo Domowe (GD) 1-osobowe, 38 zł za GD 2-os., 56 zł za GD 3-os. oraz 75 zł za GD 4-os. i większe, gdy zadeklarujemy segregację śmieci oraz jedną stawkę 110 zł niezależnie od wielkości GD gdy segregować nie chcemy.
21 grudnia 2012r., w przedświąteczny piątek, Huczyński złożył wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym na dzień 27 grudnia czyli dzień po świętach Bożego Narodzenia. Materiał śmieciowy, który mieli przez święta przepracować radni był ilościowo ogromny a analitycznie nader poważny. Radni spotykali się trzykrotnie, dwukrotnie przerywając sesję i PROSZĄC burmistrza o obecność celem odpowiedzi na szereg pytań i niejasności. Huczyński nie przyszedł ani razu. Tymczasem tuż za miedzą, w Skarbimierzu, podjęta przez Radę Gminy uchwała ze stawkami za śmieci ma datę 17 grudnia 2012r. U nas burmistrz czekał na ostatnią chwilę i zasypał radnych na święta materiałem do gruntownego przeanalizowania.
Po 3 spotkaniach i wielogodzinnej dyskusji pod nieobecność Huczyńskiego Rada Miasta (RM) odrzuciła jego pomysły i niemal jednogłośnie przyjęła obowiązujące do dziś stawki: 10 zł za GD 1-os., 20 zł za GD 2-os., 30 zł za GD 3-os. oraz 31 zł za GD 4-os. i większe, gdy zadeklarujemy segregację śmieci oraz jedną stawkę 45 zł niezależnie od wielkości GD, gdy segregować nie chcemy.
Minęło pół roku, burmistrz jak zwykle się spóźnił. Tym razem z ogłoszeniem przetargu na wywóz odpadów. W konsekwencji CO BUDZI MOJE ZASTANOWIENIE, do przetargu przystąpiła TYLKO JEDNA FIRMA! To miejska spółka ? Zakład Higieny Komunalnej sp. z o.o. (ZHK), której cena w ofercie zadziwiła wszystkich. 485.000 zł miesięcznie (źródło: NTO 3.08.2013r) co w zestawieniu z przykładami choćby z ościennych gmin jest kwotą WYGÓROWANĄ.
Jak wynika z Zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty za ?Odbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów [...] na terenie Gminy Olszanka" podpisanego przez wójt Olszanki panią Rabczewską, wybrano ofertę firmy Remondis z Opola na kwotę 466.903,98 zł. Przegrała oferta złożona przez brzeski ZHK na kwotę 857.933,00 zł. W pobliskiej Olszance nasza miejska spółka złożyła niemal dwukrotnie wyższą ofertę od firmy z Opola.
Jak wynika z Informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty na odbieranie odpadów komunalnych z miasta Oława w przetargu wygrało konsorcjum dwóch firm: Przedsiębiorstwa Higieny Komunalnej TRANS-FORMERS z Wrocławia i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych van Gansewinkel z Oławy z ceną 2.859.686,21 zł. Firmą, która przegrała wywóz śmieci z Oławy jest... znowu brzeski ZHK z ceną 5.695.701,00 zł. ZHK kolejny raz składa ofertę prawie dwukrotnie wyższą od cen konkurencyjnych!
Jak wynika z Zawiadomienia o wyborze oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu Gminy Grodków spośród trzech złożonych ofert wygrała firma Komunalnik sp. z o.o. z siedzibą w Grodkowie. Jej oferta jako najtańsza opiewała na kwotę 3.692.032,42 zł. Przegrane oferty dwóch innych firm wynosiły 5.881.086,00 zł oraz 4.806.054, 00 zł. Ten przykład pokazuje, że firma rodzima potrafi wygrać przetarg mocno obstawiony przez konkurencję w kwocie optymalnej. A, że jest to kwota zarazem wysoka dowiadujemy się z Radia Opole gdzie 20 sierpnia wypowiada się burmistrz Grodkowa p. Antoniewicz: ?Przetarg był dla nas bardzo korzystny. W związku z tym obniżyliśmy stawkę przy śmieciach segregowanych z 11 do 8 zł"! RADIO OPOLE - kliknij

Huczynski

Kolejno na podstawie wygórowanej ceny jaką zaoferował JEDYNY oferent ? brzeski ZHK, Huczyński wnioskuje o nadzwyczajną sesję RM na dzień 19 sierpnia 2013r., na której chce mieszkańcom Brzegu wcisnąć poniższe ceny: 25 zł za GD 1-os., 50 zł za GD 2-os., 74 zł za GD 3-os. oraz 99 zł za GD 4-os i większe gdy zadeklarujemy segregację śmieci oraz stawki za śmieci niesegregowane w wysokości 36 zł za GD 1-os., 76 zł za GD 2-os., 112 zł za GD 3-os. oraz 150 zł za GD 4-os. i większe BIP - kliknij. To nie żart, to oficjalny dokument przedłożony radnym miejskim, podpisany przez zastępców burmistrza: Barbarę Iwanowiec i Stanisława Kowalczyka. Sytuacja powtarza się jak z początku roku. Nadzwyczajna sesja w okresie wakacyjnym (wtedy świątecznym) kilka dni od zwołania do rozpoczęcia. Aktualna Sesja była już dwukrotnie przerywana przez Radę a w międzyczasie burmistrz składa mnóstwo dodatkowych opcji, innych rozwiązań, materiałów obarczonych błędami.
Co się dzieje w Brzegu, że na przekór tendencjom grodkowskim u nas Huczyński chce podwyższać ceny? Kilka przykładów cen w innych miejscowościach: Pakosławice 7 zł za osobę śmieci segregowane i 14 zł niesegregowane; Siedlce odpowiednio 8,50 zł i 12 zł; Kutno 9 zł i 15 zł; Skarbimierz 9 zł i 16 zł; Iława 7 zł i 9 zł; Bochnia 7 zł i 12 zł. Przykładów można by mnożyć ale nigdzie nie znalazłem ceny dla 4 osobowej rodziny na poziomie 99 zł i 150 zł.
Warto zauważyć, że wszystkie sznurki tej śmieciowej układanki są w rękach jednego człowieka. W spółce miejskiej jaką jest ZHK, to burmistrz powołuje Radę Nadzorczą. Ta z kolei zatrudnia bądź zwalnia Prezesa spółki. I dalej - Huczyński jako burmistrz miasta jest przewodniczącym Międzygminnego Związku EKOGOK, w skład którego prócz Brzegu wchodzą jeszcze inne gminy. Z tego tytułu Huczyński w 2012r. zarabiał ponad 20.000 zł BIP - kliknij. Brzeg ma w EKOGOKU udział wiodący, co przez lata przekładało się na koszty jakie mieszkańcy Brzegu w związku z tym ponosili. Tenże EKOGOK powołał do życia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakład Gospodarowania Odpadami w miejscowości Gać (tam gdzie składujemy śmieci). Radę Nadzorczą do tej spółki wybiera EKOGOK. No i wybrał między innymi... pana Huczyńskiego, który piastując tam stanowisko przewodniczącego dorabia w skali roku kolejne prawie 30.000 zł. Gdy doliczyć jego pensję jako burmistrza Brzegu i kolejną samorządową synekurę w Lewinie Brzeskim wychodzi na to, że burmistrz małego, biednego miasteczka zarabia dużo więcej od prezydenta Wrocławia. Huczyński w sumie wyciąga ponad 200.000 zł rocznie, a ?biedny" prezydent Dutkiewicz niespełna 160.000 zł! Budżet Brzegu wynosi około 100 milionów zł, budżet Wrocławia jest około 30 razy większy. Bezrobocie we Wrocławiu wynosi około 6%, w Brzegu jest około 4 razy wyższe.
I najważniejsze - sytuacja, która każe nam się zastanowić nad przyszłością naszego miasta. Burmistrz w Radio Opole zaczyna straszyć mieszkańców, mówi: ?Bomba zegarowa nastawiona, bomba finansowa dla miasta jest nastawiona, w tej chwili zegar tyka czasu coraz mniej. Im później będą decyzje podejmowane tym będą bardziej drastyczne dla mieszkańców miasta [...] wpadniemy w potężny dług, może to odbić się komornikiem na kontach gminy, który będzie blokował nasze konta, nie tylko w tym roku. Skończy się to tragicznymi wskaźnikami tymi Rostowskiego zadłużenia, które będą zmuszały nas do likwidacji szkół, będą zmuszały nas do ograniczenia wszelkich wydatków" RADIO OPOLE - kliknij.
Burmistrz Huczyński stał się niebezpieczny dla mieszkańców Brzegu. Nabroił i teraz straszy nas zamykaniem szkół. Zastanawiam się gdzie ten człowiek uczył się dyplomacji, bo wyrażenia typu ?Bomba dla miasta jest nastawiona" mógłby użyć tylko człowiek szalony. Takich słów można się spodziewać po terroryście. Terroryści są groźni, z terrorystami się nie negocjuje. Czy można nasz los, losy naszego miasta zostawić w rękach człowieka, który używa słów szaleńca, który używa słów terrorysty?

 

Grzegorz Surdyka
Radny miasta Brzeg

____________________

Reguły wolnej trybuny

Tytuł pochodzi od redakcji

BRZEG.COM.PL nie ponosi odpowiedzialności za powyższe treści. Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzią - możesz zgłosić zdanie przeciwne. Opublikujemy bez redakcyjnej ingerencji. Wolna trybuna jest naprawdę wolna! Korespondencję proszę adresować:      brzeg.com.pl@gmail.com

 

Komentarze   

 
0 # Lemur 2013-08-28 21:29
Fajne zdjęcie ale model na terrorystę nie wygląda. To raczej dobry wujaszek, z zastrzeżeniem, że dobry dla siebie, Skowrona i dla pozostałych swojaków.
 
 
0 # mieszkaniec 2013-08-29 08:33
Pisze Pan prawdę Panie Grzegorzu.Tylko podwyżki. A gdzie my ludzie w tym całym jego straszaku jesteśmy?
 
 
0 # Kaspian 2013-08-29 12:47
To wszystko w głowie mi się nie mieści, że w Brzegu może funkcjonować takie bagno!
 
 
0 # atomic 2013-08-29 22:56
Ponoć brzeskie PO zainwestowało w aparaty fotograficzne (klasy biedronka) i chodzi po Brzegu i robi zdjęcia. Cel to BURMISTRZ i jego dokonania przedstawiane w krzywym zwierciadle.Wsz ystko wskazuje na to że ta inwestycja się nie zwróci, bo zdaje się PO w wyborach nie ma szans.
A swoją drogą to mógłby pan pisać artykuły do FAKTU taki to poziom.Żenada
 
 
0 # claptonic 2013-08-30 00:05
atomic przyznaj że brat na zdjęciu zarąbiasty
 
 
0 # mieszkaniec 2013-08-30 09:29
Kto w Brzegu jest burmistrzem? Artyuł Pana Surdyki nie pozostawia nawet cienia wątpliwości.Wyb ory już niedługo.Wytrzy mamy.
 
 
0 # mieszkanka 2013-08-30 19:46
płacę od lipca, segreguję z dziećmi śmieci, ale gdzie mam je wyrzucać skoro odpowiednich śmietników brak :sad:
 
 
0 # Jadwiga 2013-09-01 21:03
To faktycznie skandal. Ceny za śmieci i tak mamy wysokie. Ciekawe którzy z radnych poprą te stawki?
 
 
0 # tail 2013-09-02 16:14
Gdyby p.Surdyka był Burmistrzem mielibyśmy tu w Brzegu drugą Japonię ?!!!
 
 
0 # chłoptaś 2013-09-02 16:17
Cytuję tail:
Gdyby p.Surdyka był Burmistrzem mielibyśmy tu w Brzegu drugą Japonię ?!!!

Pan Surdyka jest najpoważniejszy w tym grajdole pełnym kolesi powiązanych ze sobą stołkami.
 
 
0 # Wituś 2013-09-02 23:30
Panie radny dlaczego nie było pana na głosowaniu. Rozwolnienie przeszkodziło? Rozumiem Rudno-Rydziński ego dzieci musiał przewijać. Ale pan taki wojownik i nas nie obronił. Wstyd i kompromitacja. A może ma pan jakiś deal z Huczorem?
 
 
0 # Jarek, ten od Lucyny 2013-09-06 01:19
Znalazłem rezerwę!!
za GD 1-os. - 25,-zł.
za GD 3-os. - 74,-zł.
za GD 4-os. - 99,-zł.
Podnieść do 75,- i 100,- zł. i już miastu nie będzie
groziło bankructwo, starczy na nowe inwestycje,
a może wystarczy jeszcze na referendum w sprawie
odwołania decydentów. Genialne!!
 
 
0 # prawdziwy PISowiec 2013-09-06 09:36
do podwyżki którą zafundowali nam radni pis, sld z burmstrzem na czele warto poczytać ile on na tych śmieciach zarabia, dzięki panie Grzegorzu
 
 
0 # prawdziwy PISowiec 2013-09-07 14:27
Trzeba w końcu w Brzegu przeprowadzić referendum!!!!! !!!!!!!!! I przegnać burmistrza z radnymi !!!!!!
 
 
0 # nana 2013-09-12 21:27
już nie mogę patrzeć na tę wypasioną (na naszej krzywdzie) gębę, bleee
 
 
0 # superMama 2013-09-26 21:33
a ludzie na to patrzą i nic z tym nie robią
 
 
0 # Władek 2013-09-27 23:27
o qrcze naprawdę wierzyć się nie chce. Ależ nasz burmistrz kolekcjonuje "ciepłe posadki" On ma jeszcze czas na zajmowanie się sprawami mieszkańców?
 
 
0 # Leszek 2013-09-30 10:23
Pucułowaty zadowolony :)
 
 
0 # Jadwiga 2013-11-19 16:44
Brawo panie burmistrzu BRAWO
 
 
0 # Mieszkaniec ul. Reja 2013-12-30 17:49
niezły cwaniak co?
 
 
0 # Guest 2014-02-17 15:19
SKANDAL!!!
 
 
0 # sklepikarz 2014-03-10 14:15
teraz już wiem dlaczego musimy tak dużo płacić za śmieci!
 
 
0 # Arek 2014-04-25 21:18
Świetny tekst. A na ulicach śmieci się walają
 
 
0 # Wyborca 2014-08-25 10:09
SKANDAL!!!!!!! Trzeba iść do wyborów i odwołać Huczyńskiego!!! !!
 
 
0 # RomAnEk 2014-09-22 16:43
FAKT SKANDAL!!!
 
 
0 # posix 2014-11-29 23:19
Tutaj potrzebne jest CBA !!!!!
 

Nie masz uprawnień do komentowania