niedziela, 27 września 2020

DSC 0660Konkurs Historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Tematyka konkursu „Od morza do morza – historia Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów”, który odbył się 3 kwietnia 2019 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego pod rządami dynastii wywodzącej się od króla Władysława II Jagiełły. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO w Brzegu p. Wojciech Wolak.
Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Jacek Monkiewicz.
Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnej historią państwa litewskiego, z którym łączy Polskę długa i barwna historia, w 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej, w wyniku której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów (1 VII 1569). Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane.

 

konk Collage Fotor

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – w sumie walczyło ponad 20 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu brzeskiego A oto indywidualne wyniki zmagań z historią Polski i Litwy pod rządami Jagiellonów:
I miejsce: Rafał Ejsmont z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu,
II miejsce: Bartosz Lukas Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu,
III miejsce: Mateusz Rosiński z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej przypadło drużynie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu.
W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO, zaś nagrody „pocieszenia” ufundował sklep komputerowy Omega z Brzegu. Wszystkie wyróżnienia wręczali: Pani Dyrektor Katarzyna Grochowska oraz Pan Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brzegu Maciej Stępień.
Organizator konkursu pragnie podziękować za pomoc w przygotowaniu zmagań Pani Małgorzacie Stanowskiej, która jest również autorką zdjęć
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na jedenastą już edycję konkursu w naszej placówce.

Aleksandra Wójcik

Nie masz uprawnień do komentowania