czwartek, 04 czerwca 2020

pasyjna 2019 Collage FotorVIII Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Skarbimierz 2019. Grand Prix dla chóru żeńskiego „Cantantes Angelicus” z Rabki Zdrój.

6 kwietnia 2019 r. w Skarbimierzu-Osiedle odbył się VIII Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Tegoroczna edycja Przeglądu była kolejną rekordową pod względem ilości uczestników i zasięgu geograficznego wykonawców. Wystąpiło blisko 350 osób, przesłuchano 28 podmiotów artystycznych (7 chórów, 13 zespołów i 8 solistów). Ponad 5-godzinne przesłuchania odbyły się w holu Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle. Mimo emocji konkursowych dominowała dobra atmosfera i wzajemne wspieranie się wykonawców. Jury w składzie: Grażyna Kotecka - dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu, Lidia Berghauser - pedagog, nauczyciel muzyki z PSM w Brzegu, Łukasz Kotecki – muzyk, pedagog, nauczyciel PSM w Namysłowie i Bystrzycy Kłodzkiej wysłuchało 28 prezentacji w wykonaniu chórów, zespołów i solistów z Opolszczyzny i Dolnego Śląska i Małopolski i zdecydowało przyznać:
Grand Prix - dla chóru żeńskiego „ Cantantes Angelicus” z Rabki Zdrój.
W kategorii chórów: I m. chór „Cantus Gaudium” z Wrocławia.
II m. chór „Con Amore” z Wręczycy Wielkiej k/Częstochowy.
III m. chór "Cantabile" z Kędzierzyna–Koźla.

W kategorii zespołów: I m. Zespół „Rajms” - rodzinny zespół ze Skarbimierza i Bielic.
II m. Schola parafialna z Makowic oraz Schola „Anioły Zbawiciela z Blachowni.
III m. Zespół „Jeszkotlanki” z Jeszkotla k/Grodkowa oraz Zespół „Kokorycz” z Grodkowa.
wyróżnienie: Zespół "Bożenki" z Lubszy oraz Schola „Kruszynki” z Kruszyny.

W kategorii solistów: I m. Linda Wencel z Ochodza / Komprachcic.
II m. Patrycja Mikus z Makowic.
wyróżnienie: Paulina Kwiczala z Makowic i Emilia Krypel z Brzegu.
W kategorii solistów dzieci: I m. Natalia Budzińska z Brzegu.
II m. Rafał Wieczorke z Reńskiej Wsi.
Wyróżnienie: Julia Kus z Makowic i Kacper Perliński z Grodkowa

Dla wyróżnionych wykonawców organizatorzy przygotowali dyplomy, nagrody pieniężne i bony finansowe. Laureaci: Grand Prix i pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali okolicznościowe statuetki a nagrodą główna była nagroda pieniężna w wysokości 750 zł.
Finał Przeglądu odbył sie w kościele w Skarbimierzu. Po krótkiej mszy św., w koncercie galowym wysłuchaliśmy pięknych prezentacji, które w kościele o wspaniałej akustyce brzmiały szczególnie okazale. Nagrody wręczali Janusz Wójcik doradca marszałka woj. opolskiego, Andrzej Pulit - wójt Gminy Skarbimierz oraz ks. dziekan Stanisław Grzechynka - proboszcz parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Skarbimierzu .
Finałem Przeglądu był wspólny występ wszystkich wykonawców i wykonanie utworu "Gaude Mater Polonia" pod dyrekcją kierownika zwycięskiego chóru z Rabki Zdrój Pani Kingi Brandys – Wójciak. Wszystkim, zarówno wykonującym jak i publiczności pojawiły sie łzy w oczach. Ten wzruszający moment stal sie juz tradycją Przeglądu.
Organizatorzy VIII Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej - Skarbimierz 2019: Parafia pw. św. Stanisława, biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu podkreślają, że mimo konkursowego charakteru Przeglądu najważniejszym było i będzie w przyszłości możliwość wspólnego spotkania wykonawców jakże pięknych, choć trudnych pieśni pokutnych i pasyjnych wykonywanych często z potrzeby serca, szczególna atmosfera oraz swoiste przygotowanie się duchowe do Świat Wielkanocnych. Wydaje się, że i tym razem sie to udało w czym zasługa, przede wszystkim, występujących artystów. Patronatem honorowym tegoroczny Przegląd objęli: Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit - Wójt Gminy Skarbimierz. Patronat medialny zapewnili: TVP Opole, Radio Park z Brzegu, Radio Rodzina z Wrocławia, Radio Doxa z Opola, TV Skarbimierz, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Gazeta Brzeska. Dziękujemy za pomoc także naszym partnerom: Zakładowi Gospodarowania Odpadami - Gać, Bankowi Spółdzielczemu Grodków-Łosiów, Nadleśnictwu Brzeg, Cukierni „Bombonierka” z Brzegu oraz restauracji „Inspiracja Catering”.
Pragnę także gorąco podziękować za ciężką pracę w obsłudze imprezy wszystkim pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, oraz wolontariuszom, w tym członkom Klubu Seniora ze Skarbimierza, którzy robili wszystko aby wszyscy uczestnicy Przeglądu czuli się w Skarbimierzu jak najlepiej. Do zobaczenia za rok.

Andrzej Sowa
dyr. GBP Skarbimierz

Nie masz uprawnień do komentowania