piątek, 26 kwietnia 2024

miasto zdrowiaBurmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz przedstawiciel znanej polskiej firmy informatycznej Comarch S.A. - Andrzej Rybicki, podpisali umowę o współpracy w ramach projektu Miasto Zdrowia. To pilotażowe w kraju rozwiązanie umożliwia testowanie w naszym mieście programu zdalnej opieki medycznej dla osób chorych i potrzebujących pomocy.

Brzeg jest pierwszym miastem w regionie i drugim ośrodkiem w kraju (równolegle podpisana została umowa w Suwałkach), gdzie Comarch rozpoczyna testowanie urządzeń służących do teleopieki za pomocą środków łączności informatycznej.

Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że nasze miasto zostało wytypowane przez firmę do realizacji projektu, który mamy nadzieję, okaże się krokiem w przyszłość pod względem rozwoju opieki nad osobami starszymi i chorymi. Zakładamy, że testy, które będą prowadzone przez najbliższe miesiące okażą się tak owocne, że projekt doczeka się szerszej realizacji w kraju. Z pewnością projekt przyczyni się do poprawy komfortu opieki medycznej dla naszych seniorów. W Brzegu będzie testowanych sześć urządzeń, z których będą korzystać osoby cierpiące na różne schorzenia - powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Dodał także, że projekt wpisuje się w realizację przedsięwzięć miejskich skierowanych do seniorów.
Założenie inicjatywy jest proste: osoba wskazana przez gminę i lekarza otrzymuje urządzenie, za pomocą którego wykonuje podstawowe badania nie wychodząc z domu - tłumaczy Andrzej Rybicki, przedstawiciel firmy i dyrektor centrum konsultingu Comarch. - Dane są przekazywane do centrum i tam analizowane. W wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, po odczytaniu ich przez lekarza i analizie, następie przekazywane są pacjentowi zalecenia. W wypadku sytuacji, w której pacjent potrzebuje natychmiast pomocy, poprzez centrum konsultacyjne, wzywa pomocy. Sygnał przekazywany jest przez ratownika do najbliższej stacji pogotowia.
Jak informuje firma Comarch, projekt „Miasto Zdrowia” jest realizowany przez firmę w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 - „Projekty B+R przedsiębiorstw”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Umowa zakłada dofinansowanie w wysokości 8.385.401,60 zł do projektu o łącznej wartości 20.963.504,00 zł.

Głównym założeniem projektu jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną od momentu narodzin, przez całe życie, a równolegle - kształtowanie przestrzeni usług opieki dostępnych w mieście. Projekt obejmuje wytworzenie i dostarczenie środowisku lekarskiemu, osobom administrującym systemem opieki zdrowotnej oraz pacjentom innowacyjnego zestawu narzędzi, pozwalających na wyeliminowanie niektórych z istniejących problemów publicznej służby zdrowia. Celem nie jest tworzenie alternatywnych do niego rozwiązań, ale stworzenie narzędzi, które pozwolą usprawnić i wspomóc funkcjonowanie poszczególnych uczestników systemu opieki zdrowotnej.

W ramach pilotażu w Brzegu zostanie dostarczone oprogramowanie i urządzenia klasy medical-hub, realizujące pomost komunikacyjny pomiędzy urządzeniami medycznymi w domu Pacjenta, a systemem opieki telemedycznej wraz z Przyciskiem Życia, umożliwiającym wezwanie pomocy. Wymienione narzędzia razem umożliwią realizację teleopieki, zdalnych konsultacji oraz monitoringu stanu zdrowia nad osobami w wieku starszym, niesamodzielnymi i/lub obłożnie chorymi.

Usługa Zdalnej Opieki obejmuje:

· Możliwość realizacji diagnostyki w warunkach domowych przy wykorzystaniu wybranych urządzeń diagnostycznych

· Wykonywanie i przesyłanie badań o wartości diagnostycznej do Centrum Telemedycznego

· Stały dostęp w trybie wideokonferencji lub telekonferencji do specjalisty

· Możliwość zdalnego kontaktu z osobą pozostającą pod opieką

· Przypominanie o zażyciu leków i innych zaleceniach

W ramach umowy Comarch udostępnia usługę Zdalnej Opieki wraz z oprogramowaniem, zapewniając wsparcie w okresie świadczenia usług, przetwarza również dane mieszkańców oraz przygotowuje i udostępnia w formie raportu analizę danych zebranych podczas realizacji projektu. Miasto zapewnia zaś personel w celu demonstracyjnego uruchomienia usługi Zdalnej Opieki dla wybranej grupy mieszkańców.

Realizacja projektu trwać będzie do końca grudnia 2016 roku, natomiast pilotażowe wykorzystanie dostarczonych produktów będzie w okresie od września do listopada 2016 roku.

 

miasto zdrowia Collage Fotor

 

Oprac: UM, materiały firmy Comarch S.A.

 

Nowiny na pasku