poniedziałek, 19 kwietnia 2021

t fronckiewiczEuropean Street Galery - wystawa, która wyszła do przechodnia. 27 stycznia br. w mieście partnerskim Beroun zlokalizowanym niedaleko od Pragi, odbyła się wystawa podsumowująca całoroczny projekt artystyczny pod tytułem Europejska Galeria Uliczna 12.

 

unnamed

 

Większość z nas dokładnie wie, że największy odbiór działań wizualnych odbywa się w miejscach najbardziej uczęszczanych przez ludzi, np.: na dworcach, deptakach, głównych ulicach miast. Wielu z nas widziało wystawy outdoorowe prezentowane na zewnątrz.
Nasze miasto partnerskie, położone w dolinie Czeskiego Krasu nad małą rzeczką Berounką w Czechach, zorganizowało akcję artystyczną, zapraszając swoich znajomych artystów plastyków i poetów. Organizatorzy podzielili rok kalendarzowy na 12 miesięcy. Każdy z autorów biorący udział w artystycznym projekcie miał swój miesiąc, swój plakat i swoją miesięczną promocję twórczości.
Osobą zapraszającą do projektu był Kameel Machart ? grafik, który przygotowuje plakaty w jednym spójnym układzie graficznym. Przygotował on również krótkie filmy i animacje, które były emitowane w kinie co miesiąc przed każdym seansem. Było to swoiste wprowadzenie do działań, które odbywały się w mieście. Ze strony polskiej w projekcie brali udział: Iwona Wojtycza, Iwona Kręcisz, Patrycja Sicińska, Tomasz Fronckiewicz i Sebastian Skarżyński. Ideą projektu było wyjście w przestrzeń miejską (urban zone) artystów, którzy prezentują swoją twórczość w galeriach rzeczywistych i wirtualnych Polski oraz Czech. Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej.
Przechodząc obok słupów ogłoszeniowych oglądający zapoznali się z twórcami i ich wrażliwością. Na każdym plakacie widniły dwie propozycje. Jedna wizualna: reprodukcja pracy artysty plastyka/fotografika i druga: tekst poetycki do niej nawiązujący. Plakaty zawierały informację o autorach. Spacerujący po mieście mieszkańcy Beroun, chcąc nie chcąc, poznawali autorów i ich twórczość. Podsumowaniem akcji był wernisaż, który odbył się w Galerii Miejskiej Duslova Vila.

Strona czeska w sposób szczególny zadbała o swoich gości z Polski. Byliśmy w odwiedzinach u trzech artystów, u dwóch malarzy należących do grupy Beuronske Ateliery: Jan Rynda i Jiri Kreissl oraz Jiriego Vydry - artysty rzeźbiarza z miejscowości Zdice. Był to czas wyjątkowy, poświęcony wyłącznie sztuce.

Przy otwarciu powitał i pogratulował autorom wiceburmistrz Beroun. Wystawę uatrakcyjnił miejscowy zespół grający standardy jazzowe. Czeska poetka i tłumaczka wraz z Tomkiem Fronckiewiczem czytali teksty poetyckie po czesku i polsku. Po poczęstunku autorzy wraz z przedstawicielami miasta udali się do starego browaru, gdzie przy muzyce i wspaniałym czeskim piwie upłynął niezapomniany wieczór. Plany na przyszłość w zakresie dalszych kulturalnych przedsięwzięć są bardzo ambitne i pozostaje oczekiwanie na kolejne spotkanie.

 

Czytanie tekstów polsko-czeskich

Czytanie tekstów polskich i czeskich

 

Iwona Wojtycza na tle swoich prac

Iwona Wojtycza na tle swoich prac

 

Spotkanie w pracowni Jiri Vydry

Spotkanie w pracowni Jiri Vydry

 

Dodaj komentarz

fronckiewicz na pasku