piątek, 23 października 2020

Byczkowski Dariusz 1-kopiaRozmowa z Dariuszem Byczkowskim (PiS) - kandydatem do Sejmiku Województwa Opolskiego

 

LESZEK TOMCZUK: Wyborcy mają zagłosować na Dariusza Byczkowskiego, dlaczego i który już raz?
DARIUSZ BYCZKOWSKI: Kandyduję po raz trzeci, a od dwóch kadencji mam zaszczyt być radnym sejmiku. Zabiegąc przed ośmiu laty o mandat nie zdawałem sprawy, jak ważne to gremium i jakiej wagi problemy, wiążące się z naszym regionem, rozstrzyga. Wszystkie pieniądze, które przechodzą do poszczególnych miast, gmin i powiatów są dzielone właśnie w sejmiku. Ważne żeby tam być i ważne żeby być aktywnym i - co najważniejsze - umieć wpływać na podejmowane decyzje. Udowodniłem, że jestem w tym skuteczny.
Powiem więcej: w 2035 roku na Opolszczyźnie będzie nas mniej o 12 procent, to tak, jakby nagle z powierzchni Ziemi zniknęło miasto Opole. Dlatego należy prowadzić odpowiedzialną i koncyliacyjną politykę w celu zapobieżenia negatywnym zjawiskom, które nam zagrażają.

 

Koncyliacyjna polityka w wydaniu PiS-u. Nie brzmi to za pięknie?
Posłużę się przykładami. Takie inwestycje, jak tama nyska, obwodnice Nysy i Grodkowa, Szpitalne Oddziały Ratunkowe oraz wiele innych przedsięwzięć, sfinalizowanych także w Brzegu, zrealizowano właśnie dzięki szerokiemu porozumieniu. W ważnych sprawach dla regionu potrafiliśmy się dogadać ponad politycznymi podziałami. Osobiście jestem gorącym orędownikiem rozwiązań koncyliacyjnych. Spór owszem, ale merytoryczny.

 

Co nasze miasto i powiat zawdzięczają radnemu Byczkowskiemu?
Od dwóch kadencji jestem przewodniczącym komisji rewizyjnej i przewodniczę klubowi radnych PiS-u pracując oczywiście dla wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Bynajmniej nie troszczymy się wyłącznie o partyjne interesy, dbamy o równy podział środków - na zasadzie, że każdy obywatel regionu ma prawo do równego traktowania.

 

Jak na tle Opolszczyzny jest traktowany Brzeg?
Nie do końca sprawiedliwie, ale i inne miasta również. Prosty przykład: jeżeli szpitale wojewódzkie są utrzymywane przez samorząd województwa, a 90% pacjentów korzystających z usług medycznych to mieszkańcy Opola, czy w takiej sytuacji można mówić o równym traktowaniu? Miasto Opole nie poczuwa się do partycypowania w ogromnych kosztach! Tym m.in. można tłumaczyć siedmioletnie oczekiwanie na wizytę u ortopedy, umieranie dzieci, którym na czas nie pospieszono z pomocą specjalistyczną etc. Czyli, coś jest na rzeczy i trzeba to zmienić. Niczego nie ubieram w barwy polityczne, wszyscy musimy nad tym pracować, aby rzeczywistość odmienić.

 

Sejmik to nie tylko opieka medyczna ale i infrastruktura...
Zrównoważony rozwój polega na tym, aby podział środków był równy, ale także chodzi o to by skomunikować nasze miasta z Opolem, gdzie powinny się mieścić strategiczne inwestycje. To musi być jeden organizm, bo tylko wtedy przyjdą inwestorzy i na szeroką skalę rozwinie się biznes. Potrzebna zatem sensowna infrastruktura komunikacyjna i przyjazna atmosfera dla przedsiębiorców.

 

Pojawiają się w prasie lokalnej oraz w słynnych na całe województwo ?listach otwartych" głosy, że Brzeg jest traktowany po macoszemu.
Jeżeli zajmujemy pierwsze miejsce, jeśli chodzi - zaznaczam - o powiat, w absorpcji środków unijnych, to znaczy, że potrafimy z tego korzystać i nie może być mowy mowy o dyskryminacji. Cóż, nie zdołaliśmy wyłonić swojego posła z Brzegu, sami sobie jesteśmy winni i przez to mamy za małe przełożenie na kraj. Teraz rysuje się szansa, że brzeska reprezentacja w sejmiku może być silniejsza i w końcu PiS ma szansę przejąć stery w województwie. Może to jest dobory kierunek? Ale czy wtedy przestaniemy narzekać? Zobaczymy...

 

Czy w zbliżającej się kadencji będzie jeszcze czym dzielić?
To ostatnie środki unijne, którymi będziemy dysponować. W Unii Europejskiej obowiązuje siedmioletni okres finansowania i teraz mamy okres, kiedy otrzymujemy z unijnego budżetu więcej aniżeli wkładamy. Potem to już się skończy i dlatego ważne jest ażeby koordynować współpracę starostów, burmistrzów, wójtów. Nie ma czasu na kłótnie i załatwianie partykularnych interesów poszczególnych grup, czy wybujałych ambicji poszczególnych polityków.

 

A co z kapryśną Odrą?
Temat rzeka, można by powiedzieć /śmiech/. Chodzi o to by Odra była znowu spławna i tym musimy się zająć. Z pewnością wtedy wzrośnie rola Brzegu, którego lokalizacja w tym względzie jest znakomita. Mamy o co walczyć, przysłowiowe przyłączenie Brzegu do Bałtyku ma sens i jest w pełni realne. Takie tematy chcemy pielęgnować.

 

Co pan sądzi o secesji Brzegu, czyli ?wyrwaniu się" do Dolnośląskiego?
Temat oderwania Brzegu nie staje na forum sejmiku i nie staramy się go w ogóle eksploatować, jakby niektórzy tego chcieli, na zasadzie straszaka. Każdy kto tak myśli a gorzej, kiedy się wypowiada - jest zwykłym egoistą i w zasadzie nie wie o czym mówi. Fakty są bezlitosne. Brzeg jest czwartym pod względem potencjału ludzkiego miastem Opolszczyzny. Kim bylibyśmy w Dolnośląskim w zestawieniu ze skalą problemów Wałbrzycha, Jeleniej Góry, czy Legnicy? Proszę popatrzeć na nasze wioski, nie tylko na autochtoniczne, to żywe perełki. Wzór dla innych! A jak wyglądają wsie w Dolnośląskim? Niejednokrotnie dzieli nas cywilizacyjna przepaść. Oczywiście nie wolno uogólniać ani upraszczać, ale Opolszczyzna ma sens. Wielki sens i Brzeg w tym regionie jest czymś ogromnie znaczącym. Musimy wszystko robić żebyśmy stali się perłą w koronie Opolszczyzny. To moje marzenie i zarazem kanwa aktywności w Sejmiku Województwa Opolskiego.

 

Na zakończenie brzeski akcent wyborczy. Potrzebna jest zmiana burmistrza?
PiS wystawia bardzo dobrego kandydata i jest nim Jurek Wrębiak. Taka jest moja odpowiedź.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Komentarze   

 
0 # wstyd 2014-11-01 18:04
Tak rządzi PiS w Brzegu - radio.opole.pl/.../...
I tak będzie po wyborach.
 
 
0 # waldek 2014-11-01 19:02
Pan Byczkowski nie jest moim faworytem ale Jerzy Wrębiak jak najbardziej.Gło sujmy na ludzi nie na znaczki.
 
 
0 # Azor 2014-11-01 19:16
Ja na Byka będę głosował po raz trzeci.Chłop ma jaja,dobrze prowadzi szkołę, jak na razie nie dał ciała
 
 
0 # Chopsko Gymba 2014-11-01 19:59
Cytuję Azor:
dobrze prowadzi szkołę, jak na razie nie dał ciała
Ja chciałem powiedzieć, że nasz prezes wszystkie rozliczenia ... bardzo dobrze prowadzi. Jak tylko coś yyyyy ... że też yyyy ... na przykład jest komu winien, to zaraz odda. W ogóle to nigdy nic nie jest winien, bo jest w tych sprawach dbający. Klub prowadzi dobrze.
 
 
0 # . 2014-11-01 20:34
Mam postulat do redaktora naczelnego Portalu Miejskiego! Otóż chciałbym by przeprowadził wywiady do sejmiku wojewódzkiego z wszystkimi kandydatami z różnych list, ale tylko tymi mieszkającymi w Brzegu. Chciałbym ich szerzej poznać. Nie specjalnie interesują mnie jacyś tam spadochroniarze z pobliskich wiosek i okolicznych powiatów. Chodzi mi o przybliżenie sylwetek tych właśnie brzeżan. Myślę, że jest sporo czasu, a kandydatów spełniających powyższe kryterium niewielu. Chciałbym podczas wyborów móc zrealizować w praktyce tzw. lokalny patriotyzm.
 
 
0 # Goły 2014-11-01 20:43
Chopsko Gymba-jak cytujesz MISIA, to rób to z sensem
 
 
0 # waldek 2014-11-01 20:47
Ja chciałbym poczytać wywiad z innym Brzeżaninem,któ ry startuje do sejmiku.
 
 
0 # Chopsko Gymba 2014-11-01 20:54
Cytuję Goły:
jak cytujesz MISIA, to rób to z sensem
Kiedy ten cytat jest akurat bardzo "z sensem".
 
 
0 # Guest 2014-11-01 21:04
czy to prawda, ze kandydat chce zlikwidowac I LO, bo takie chodza ploty ?
 
 
0 # POldek 2014-11-02 08:26
Kandydat z PO do RM lub jego ekipa dziś w nocy pozrywali plakaty konkurencji z okręgu 10.Nieładne metody do wygranej.
 
 
0 # Walery 2014-11-02 11:34
Panie Leszku sejmik wojewódzki to bardzo ważny organ samorządowy. Może przeprowadzi Pan również wywiad z innymi poważnymi kandydatami, szczególnie jeśli mieszkają w Brzegu, ponieważ chcielibyśmy poznać ich program, gdyż oni także mają duże szanse, aby zdobyć mandat.
 
 
0 # Jasiek 2014-11-02 11:40
Temu panu dziękujemy
 
 
0 # Zorro 2014-11-02 15:28
Czysta zawiść przebija przez te wpisy.Czemu nikt nie domaga się wywiadu z Gwozdeckim, Panią Zdebik czy pożal się Boże Huczyńskim?Toż to kandydaci, którzy też mają szansę. Taka platformiana moralność wybiurcza
 
 
0 # POldek 2014-11-02 15:45
Właśnie ,kiedy wywiady z pozostałymi kandydatami?Wid zę mało profesjonalizmu u pana redaktora.Stron niczość to nic dobrego w tej profesji.
 
 
0 # czytelnik 2014-11-02 15:48
Cytuję POldek:
Właśnie ,kiedy wywiady z pozostałymi kandydatami?Widzę mało profesjonalizmu u pana redaktora.Stronniczość to nic dobrego w tej profesji.

Żeby zrobić z kimś wywiad to ten ktoś powinien mieć coś do powiedzenia. Chcecie czytać wywiady z nikim? Nie dajmy się zwariować.
 
 
0 # POldek 2014-11-02 15:56
Młody nie bądź taki pewien ,że pozostali kandydaci nie mają nic do powiedzenia.Moż e sam zrób do nich podejście,a może dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.Nie przekreślaj nikogo, abyś sam skreślony kiedyś nie został.
 
 
0 # Zenobiusz 2014-11-02 17:10
Panie Leszku w tym wywiadzie z radnym D. Byczkowskim zabrakło mi jednego bardzo ważnego pytania. Dlaczego ?jedynką? listy w okręgu obejmującym powiaty brzeski i nyski jest Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, osoba mało znana, która może niestety słabo ?pociągnąć? listę? Radny Byczkowski, obecny szef klubu radnych PiS w sejmiku, zajmuje dopiero drugie miejsce tej listy. Następny kandydat z Brzegu, który również ubiega się o mandat radnego jest na czwartym miejscu. Te miejsce zajmuje Mariusz Soliński, który jak widać, po stylu prowadzenia kampanii wyborczej również aktywnie chce włączyć się do walki o mandat radnego. Jest duża szansa, aby z naszego miasta dwóch kandydatów z tej listy zdobyło mandat do sejmiku pod warunkiem, że mieszkańcy powiatu brzeskiego, szczególnie z małych miejscowości, tradycyjnie nie będą głosować na tzw. ?jedynkę.
 
 
0 # Walery 2014-11-02 19:30
Na pytanie LT, co miasto Brzeg i powiat brzeski zawdzięczają radnemu Byczkowskiemu, z wywiadu nie wiele się dowiedziałem, oprócz tego, jakie funkcje pełnil w sejmiku. Dlatego w tych wyborach postawię na nowych ludzi i mój głos oddam na Solińskiego.
 
 
0 # waldek 2014-11-02 19:54
Ten głos na Solińskiego nie będzie zmarnowany.Jego wszędzie jest pełno,dużo pracuje społecznie i charytatywnie.M a dużo czasu i pomysłów,jest bezkonfliktowy i uczciwy.Jest dobrym kandydatem i wartym oddania głosu.Nasze miasto musi mieć kogoś w sejmiku, skoro nie ma w sejmie.
 
 
0 # Skulmaster 2014-11-02 20:18
Następny nauczyciel, który rwie się jak oszalały do władzy. A może chodzi wyłącznie o diety? Pensja nauczycielska taka niska, to w łatwy sposób można coś dorobić, a raczej dostać za darmo. Nie bardzo widzę jakie były efekty 4 letniej pracy kandydata. Proszę o szczegóły.
 
 
0 # Chopsko Gymba 2014-11-02 20:53
Jak mogły być efekty, skoro kandydat nie za bardzo wiedział, na co się pisze.
 
 
0 # Zyta 2014-11-02 21:19
Zadaję pytanie co zrobił Soliński jako radny powiatowy?a to nie wiecie, że w ogóle był radnym. Co do Byczkowskiego-b ył aktywnym radnym,podejmow ał wiele inicjatyw społecznych.Prz ez swoją bezkompromisowo ść naraził się "betonom" z opolskiego PIS-u i go zrzucili na 2 pozycję.Ten sam los spotkał innego radnego-byłego posła Jerzego Czerwińskiego.S zkoda, że o ich pracy nie słyszeliście.By czkowski miał swój punkt i przez 8 lat na sesjach powiatowych składał informacje na ten temat.
 
 
0 # raper 2014-11-02 22:40
Zyta aniołku oczywiście, że mamy taką wiedzę, że Mariusz Soliński pełnił funkcję radnego w radzie powiatu. Zresztą podobnie jak Byczkowski pracował w Komisji Rewizyjnej i naprawdę komisja miał co robić, ponieważ radny Puszczewicz przez całą kadencję dbał, aby akurat ta komisja miała pracy pod ostatkiem. Natomiast nie powinnaś wprowadzać w błąd wyborców, że Byczkowski komuś tam się naraziłi i dlatego ma drugą pozycję na liście, bo w poprzednich wyborach Byczkowski mial pierwsze miejsce a w tych wyborach "jedynkę" ma kandydat z powiatu nyskiego. Ponoć w PiS od lat mają taki dżentelmeński układ. Nie wiedziałaś o tym?
 
 
0 # Zyta 2014-11-03 08:25
Raperze aniołku "Jedynka", Pan Niedźwiecki to spadochroniarz z Kluczborka z Solidarnej Polski , nie wiedziałeś o tym?
 
 
0 # raper 2014-11-03 08:40
Zyta ptaszynko wiedziałem ale w dokumentach wyborczych pisze, że Niedźwiecki jest zamieszkały w Otmuchowie, czyli na terenie powiatu nyskiego,więc wszystko gra. Nie wiedziałaś o tym?
 
 
0 # Zyta 2014-11-03 10:10
W każdym razie żadnej umowy dżentelmeńskiej z tego co wiem nigdy nie było.Polityka Kłosowskiego to wycinanie ludzi niezależnych.By czkowski w Brzegu i Czerwiński w Prudniku za bardzo mu urośli.To ostatni ludzie którzy przeżyli czystki,które zaprowadza od lat niszcząc ludzi ideowych: Kolbek,Habrasze wski,Zielonka,W alkiewicz-nazwi sk można by mnożyć
 
 
0 # wyborca2 2014-11-03 12:25
Nie bardzo wierzę, że kandydaci z powiatu nyskiego zgodziliby się, aby jedynkę do sejmiku dzierżyli zawsze tylko kandydaci z powiatu brzeskiego. Bo jakby było odwrotnie, to Stefański szybko narobiłby rabanu i raczej słusznie. Taki system chyba jest sprawiedliwy. Natomiast do reszty, co napisała Zyta, podzielam ten sam pogląd, że Kłosowski traktuje PiS jak swój prywatny folwark. Ale tak niestety jest w większości dużych partii politycznych..
 
 
0 # guziczek 2014-11-03 23:07
Ja w wyborach 16 listopada swój głos oddam na Byczkowskiego! Pomimo 2 pozycji mam nadzieje, że wejdzie i dalej będzie godnie reprezentował Brzeg
 
 
0 # Byk bez rogów 2014-11-03 23:32
Postanowiłem poszperać i dowiedzieć się coś niecoś na temat pracy w sejmiku w opozycji Pana B. i strasznie się rozczarowałem. Wg informacji ze stron sejmikowych przez 4 lata będąc w opozycji złożył zaledwie 5 interpelacji
opolskie.pl/.../...
Nie przepracował się chłop. Tyle to Puszczewicz i Niesłuchowski składali podczas jednej sesji.
Temu Panu już dziękujemy. W wyborach do sejmiku głosujemy na SASA.
 
 
0 # Mieszkaniec Brzegu 2014-11-04 11:45
Domyślam się, że myśli Pan o Radnym w Sejmiku Wojewódzkim, z zawodu Nauczycielu, z jedynie słusznej Partii: PIS
Sama partia to nic złego, ale jest problem z Motywacją Kandydata.
Z tego co Pan pisze, wynika, że nie miał czasu w kadencji 4 letniej, zająć się działalnością samorządową dla Naszego miasta , natomiast w obecnej kampanii wyborczej jako kandydat do Sejmiku, jest bardzo aktywny ? widać go wszędzie (między drzewami) na mieście, z naszym zasłużonym działaczem miejskim i powiatowym :)

Teraz rozumiem, dlaczego potrzebny jest naszemu miastu, radny sejmiku, który będzie działał.
 
 
0 # Bazyli 2014-11-04 18:49
Proszę o precyzję i prawdę! Ponad 20 interpelacji złożył klub lub grupa radnych. W tych inicjatywach brał udział także radny Byczkowski.
 
 
0 # wyborca 10 2014-11-04 18:54
Wygląda na to że ten pan składał interpelację jedną na rok a jedną w ciągu 4 lat dotyczącą Brzegu .Fest się napracował.
 
 
0 # wyborca 10 2014-11-04 19:13
Bazyli alęż to co pisze =byk bez rogów= to prawda i precyzja w klubie gdzie był pan B. jest 5 radnych a ty piszesz że złożyli 20 interpelacji to wypada po 4 interpelacje na głowe.No to oszałamiające.
 

Nie masz uprawnień do komentowania