piątek, 23 października 2020
m.stefanskiRozmawiamy z Maciejem Arminem Stefańskim - Starostą Powiatu Brzeskiego o największych troskach i potrzebie porozumienia oraz ostatecznie ustalamy, czyj jest... Kamil Bednarek!

 

Leszek Tomczuk: Kibicuje pan reprezentacji narodowej podczas Euro 2012, czy może popiera bojkot zaproponowany przez władze PiS?

Maciej Stefański: Oczywiście, że będę naszym kibicował i niekoniecznie zgadzam się bojkotem, który uważam za coś złego. Jeśli powiedzieliśmy, że razem z Ukrainą organizujemy Euro 2012, to przecież wiedzieliśmy z jakim krajem mamy do czynienia. Odbieranie sąsiadom organizacji to nieporozumienie. Ukraińcy i Polacy otrzymali niepowtarzalną okazję do wielkiej radości, oderwania się od szarych problemów, włożyli w to mnóstwo pracy i nagle mieliby sami sobie zepsuć zabawę. Pokażmy się światu z najlepszej strony, że jesteśmy prawdziwymi Europejczykami. Taką szansę dostaje też Ukraina, gdzie standardy polityczne są dużo niższe, ale nie można teraz odmówić im prawa do mistrzostw. Przecież dla nich Euro jest jeszcze ważniejsze niż dla Polski, bo cywilizuje ten kraj.

Nieco inne zdanie ma prezes PiS-u...

Jestem trochę niepokorny i od zawsze twierdzę, że w demokratycznej partii mogą być różne głosy, zwłaszcza w zakresie piłki nożnej /śmiech/. Nie dajmy się zwariować.

Co ostatnio spędza panu sen z powiek?

Obserwujemy tendencję, że wciąż przybywa zadań, ale za tym nie idą adekwatne pieniądze. Weźmy choćby pod uwagę brzeski szpital...

Domyślałem się, że to problem numer jeden i dlatego doprecyzuję pytanie. Co z "okrętem flagowym", jak zwykł pan nazywać szpital, czy tonie i ile prawdy w tym, że dyrektor Grochowski zamierza opuścić pokład?

/śmiech/ Dyrektor Grochowski nie zamierza opuszczać pokładu, bo to prawdziwy kapitan i jeżeli będzie musiał zejść na ląd, uczyni to jako ostatni. Z pewnością ?flagowiec" nie tonie, to na pewno, ale odnotowujemy niepokojące sygnały. Z tym, że to nie tylko nasz problem, podobne bolączki występują w większości placówek medycznych. Jak wszyscy wiemy reformy kuleją, na wszystko brakuje środków. NFZ nie płaci za procedury medyczne w wystarczającym stopniu i to największy problem. Warto spojrzeć na nasz szpital z innej strony. Każdy przyzna, że wiele tam się dzieje, co widać choćby na zewnątrz. Robimy sporo, ale dostrzegamy też ogromne potrzeby, nie ustajemy jednak w staraniach. Na całe szczęście sytuacja finansowa powiatu jest bezpieczna, ale jak będzie dalej, życie pokaże.

Czy warto było związywać się z SLD? Pan Janusz Gil otrzymał od brzeskich kolegów z SLD czerwoną kartkę. Może już pora na przegrupowanie sił w powiecie?

Nie wiem co dzieje się w SLD, to nie moja sprawa. Nie sądzę aby przegrana p. Gila, jeśli rzeczywiście możemy mówić o przegranej, osłabiała jego pozycję partyjną, przecież nadal pozostaje we władzach wojewódzkich.
My nie tworzymy koalicji w powiecie. To nie tylko PiS i SLD, jest też sporo różnych stowarzyszeń i taki układ personalny, właśnie w szerokiej formacji, przynosi konkretne efekty. Powiat ciągle na tym zyskuje.
Jeśli chodzi o przegrupowanie sił, rodzi się pytanie - z kim? Do polityki trzeba dorosnąć, o czym przekonałem się na własnej skórze. Nigdy nie ma spraw, w tym koalicji, zamkniętych, ale liczy się pragmatyzm. Trzeba mieć z kim się dogadać. W Platformie mam dużo wartościowych kolegów i szanujemy się. Bywa tak, że ktoś przeszkadza, nie jest twórczy, a raczej destruktywny i wkłada przysłowiowy kij w szprychy. Osobiście nie lubię narzekać na Radę i cenię zwłaszcza poprzednią kadencję. Obecnie atmosfera jest nieco inna i są to chyba sprawy ambicjonalne.

Ile decyzji starosty, niezgodnych z planem zagospodarowania przestrzennego, uchylił wojewoda i jakie to są miejsca?

Wydział budownictwa wydaje około tysiąca decyzji rocznie i jeżeli na przestrzeni wielu lat z paru tysięcy organ nadrzędny zakwestionuje 2-5 decyzje, to o czym to świadczy? Sprawy są w toku i nie mogę ujawnić jakich lokalizacji dotyczą. Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.

Czy są to drastyczne naruszenia?

Zależy jak to ocenić, niekiedy są to rzeczy drobne, choćby kwestia zieleni. W planie zagospodarowania przewidziano 50% trawnika, a wykonawca ograniczył przestrzeń do 35%. Nasz wydział zaliczył 15% na rzecz terenu zieleni w postaci ażurowych podjazdów, co zostało zakwestionowane. W każdym przypadku głęboko analizuję wszystkie sprawy, badam błędy i uchybienia, następnie wyciągam określone wnioski oraz konsekwencje, także personalne.

Kogo pan obwinia za złą atmosferę w mieście, mam na myśli szum medialny, zwłaszcza na forach internetowych?

Brzeg nie jest wolny od polskiego piekiełka, nazwijmy to ?Kargule-Pawlaki", co nas odróżnia od terenów, gdzie rządzi mniejszość niemiecka. Tam wszyscy ze sobą współpracują mimo różnych przeciwności. U nas jest inaczej, z igły robi się widły, a przecież nie ma ludzi idealnych. Dochodzi szukanie pretekstu żeby przeciwnika uderzyć i znokautować, zwłaszcza anonimowo ukrywając się pod wyszukanym nickiem. Internet jest miejscem, gdzie rzeczywiście kanalizują się emocje, ale myślę, że to dobrze, że takie medium istnieje, jest to forma społecznej kontroli i myślę, że z czasem społeczeństwo dojrzeje, aby nie koncentrować się na inwektywach lecz wskazywać władzy mądre rozwiązania. Bo źle by było gdybyśmy dali się zagłaskać. Szkoda, że nie dyskutuje się, ani nie pisze, o pozytywach, które niewątpliwie też są. Nie chciałbym wskazywać konkretnych osób, które psują atmosferę, co niejednokrotnie dotyka mnie osobiście. Podejmując się roli starosty liczyłem się z tym, że nie wszyscy będą mnie darzyć przyjaźnią. Takie jest życie.

stefanski_1

Komu, jak komu, ale byłemu burmistrzowi mogę zadać niekonwencjonalne pytanie. Czy burmistrz Huczyński jest dobrym ojcem miasta? Pytam w kontekście ostatnich wypowiedzi, gdzie za niepowodzenia obwinia cały świat ze Skarbimierzem na czele, pomijając własną osobę.

/śmiech/ Bardzo dobre pytanie, proszę jednak o następny zestaw pytań... /śmiech/. Mam pewną przewagę nad burmistrzem Huczyńskim. Po pierwszej kadencji miałem czteroletnią pauzę i dużo czasu na głębokie przemyślenia. Burmistrz rządzi trzecią kadencję z rzędu i nie ma czasu na refleksję. Niekiedy trzeba mocno upaść, żeby podnieść się już innym człowiekiem. Napewno władza poszczególnych szczebli nie powinna ze sobą się kłócić. Ja konsekwentnie trzymam się tej zasady  i dla mnie wszystkie z gmin powiatu brzeskiego są równie ważne. Szukanie wszędzie wrogów niczemu nie służy.

Zerwał pan współpracę z "Gazetą Brzeską", zgodnie z umową - bez uzasadnienia. Co przeważyło o tej decyzji?

Z Bogdanem Kościńskim znamy się długo. Kiedy byłem burmistrzem - przypominam - był moim rzecznikiem. Do redaktora i samej ?GB" mam zadawniony sentyment, tym bardziej, że jest on pracowity i zrównoważony.  Od jakiegoś czasu na łamach gazety zaczęły się pojawiać wyjątkowo napastliwe teksty dotyczące mojej osoby, zarzucano mi brak honoru i wymyślone grzechy związane z zarządzaniem powiatem. Jednak zerwanie współpracy to nie tłumienie krytyki. Krytyka musi być konstruktywna, żeby krytykowany miał szansę na refleksję. Niektóre teksty opublikowane w ?GB" całkowicie deprecjonowały sprawowany urząd. Innym argumentem był fakt, że zasięg ?GB" jest troszkę mniejszy niż cały powiat, oraz że jest to dwutygodnik. Ponadto artykuły ukazywały się tam pod herbem powiatu i myślę, że to zobowiązuje wygłaszających swoje opinie do pewnego poziomu politycznego. Ale doceniam dotychczasową współpracę z gazetą, śledzę z uwagą jej losy i nie wykluczam współpracy na innych polach.

Teraz pozostała panu "Panorama", tygodnik absolutnie tendencyjny, gdzie symetria starosta-burmistrz jest wyraźnie zakłócona na korzyść tego drugiego. Portret Wojciecha Huczyńskiego i wizualizacje perspektywicznych koncepcji burmistrza możemy oglądać co tydzień. Żeby zobaczyć pana muszę umawiać się na wywiady.

/śmiech/ Jest w tym ziarnko prawdy, ale niekoniecznie chciałbym pokazywać się w każdym numerze, na zasadzie: co za dużo to niezdrowo. Niekiedy trzeba ustawić się w drugiej linii. Bycie wiecznie na świeczniku odbija się niekiedy czkawką.

Cieszy pana pomysł powrotu miasta do tradycji wodniackich? Pytam w kontekście zrujnowanego amfiteatru i niedokończonego aquaparku.

Ponad 30 lat jestem ratownikiem wodnym i interesuję się naszą Odrą i cieszę jeśli nad jej brzegiem coś nowego powstaje. Kontekst zawarty w pytaniu rzeczywiście rodzi pewne dylematy. Wcześniej należało odpowiedzieć na pytanie, co ważniejsze: amfiteatr czy marina? Priorytety ustala się na etapie planowania. Wojciech Huczyński rządzi trzecią kadencję, wygrał wybory i takie priorytety ustalił, za to też zostanie rozliczony. Osobiście miałem inną koncepcję. Marina, owszem, ale po aquaparku i amfiteatrze. Ponadto myślę, że aby przystań żyła musi być otoczona terenami rekreacyjnymi z małą gastronomią i innymi atrakcjami. Gdyż tylko wtedy brzeżanie, a nie tylko turyści, będą ją chętnie odwiedzać.

Ile SMS-ów wysłał pan w zabawie "Bitwa na głosy" i czy to prawda, że brzescy urzędnicy mogli popierać Kamila Bednarka wysyłaniem SMS-ów z telefonów służbowych?

Nie wiem czy to prawda, choć rzeczywiście pisała o tym prasa. Wraz z małżonką wysłaliśmy sporo SMS, ale oczywiście z prywatnych telefonów. Nie mam zdania, czy to przekłada się na realne poparcie. Zamiast komentarza stwierdzę: bardzo dobrze, że mamy Kamila Bednarka, który zrobił nam świetną reklamę. Nie tylko samemu miastu, którego nazwa była wymieniana wielokrotnie, ale i Lipkom oraz całej Ziemi Brzeskiej. Przypominam tylko, że starostwo jako pierwsze uhonorowało i doceniło młodego artystę, na długo przed ?Bitwą na głosy".

Ustalmy zatem ostatecznie: Bednarek jest naszym dobrem wspólnym, a nie tylko miasta Brzegu?

Zdecydowanie tak! /śmiech/

Zapytam wprost: czy z p. wójtem Andrzejem Pulitem można współpracować?


Odpowiem też krótko: można i trzeba. Wójt Skarbimierza to niewątpliwie indywidualista, ale jest człowiekiem bardzo konsekwentnym i chętnym do współpracy, osobiście nie mam powodu do narzekań. Jeśli wspólnie coś ustalimy to wójt zawsze dotrzymuje słowa. Najważniejsze żeby traktować się po partnersku.

PiS też ma swoje gwiazdy estrady, wspomnę choćby działalność Darka Byczkowskiego, ostatnio było natomiast głośno o popisach najmłodszego gwiazdora PiS-u. Trzeba przyznać, że to skromny człowiek i swoim lansem nie obciąża podatnika, korzysta z darmowego serwisu YouTube. Czy odpowiada panu artystyczna estetyka proponowana przez młodego radnego?


Fenomen Darka Byczkowskiego skomentuję następująco: ile wagi, tyle szczerości i dobroci /śmiech/. Wojtek Komarzyński to ciekawy młody człowiek ze sporymi ambicjami i mieści się w konwencji PiS-u. Różnorodne osobowości dają partii siłę i energię, to są jej skrzydła. Sławny na całą Polskę filmik z utworem o zmarłym prezydencie wynikał ze szczerości Wojtka i powinno to być mu zaliczone na plus. Nad kwestiami estetycznymi nie muszę się na szczęście rozwodzić, nie jestem przecież muzycznym krytykiem.

Czego panu życzyć na najbliższe miesiące?

Przede wszystkim spokoju. Żeby wreszcie zakończyły się postępowania wyjaśniające, także prowadzone przez organa ścigania, które już ciągną się ponad rok. Niektórym pracownikom postawiono zarzuty, ale na obecnym etapie uważam, że nie wszystkie zostaną podtrzymane i prawda się obroni. Niemniej jednak zamierzam podjąć decyzje kadrowe dotyczące osób sprawujących nadzór nad nierzetelną pracą podwładnych.

Dziękuję za rozmowę.

 

Komentarze   

 
0 # xxxx 2012-05-16 18:06
Burmistrz rządzi już ok. 10 lat i nie może uporać sie z amfiteatrem i
basenem na Konfartego /otwartym/ które służyłyby wiekszości mieszkańcą
a rzuca się na wielomilionowe inwestycje /stadion .przystań/.
 
 
0 # Czytelnik_Gazety_Brzeskiej 2012-05-16 18:11
Panie Starosto, wypowiedzenie umowy Gazecie Brzeskiej, wszyscy odbierają jednoznacznie, a mianowicie, że władza boi się krytyki. Z pewnością ta decyzja chwały Panu nie przyniosła. Co więcej myślę, że może stanowić kontynuację dalszej, jeszcze większej krytyki Pana osoby. Pozdrawiam
 
 
0 # mieszkaniec 3 2012-05-16 18:21
Z panem Pulitem można się dogadać jak twierdzi pan starosta co było dowodem w zorganizowaniu w ekspresowym tempie festiwalu 3kotwice co nie można powiedzieć o pracownikach działu promocji miasta.Jeżeli wierzyć organizatorce festiwalu /rozmowa w GB/ to pani Zytoń torpedowała organizację festiwalu w Brzegu bo chciała przypisać organizację na własne konto i znów własne ambicje wzięły górę nad rozsądkiem.
 
 
0 # mikada 2012-05-16 18:40
KRYTYKA BYĆ POWINNA, ALE KONSTRUKTYWNA.J EŻELI POWIAT BYŁ KRYTYKOWANY,TO WIĄŻE SIĘ Z PRACOWNIKAMI CAŁEGO STAROSTWA, KTÓRZY PRACUJĄ NA RZECZ POWIATU I NIE MOŻNA POMIJAĆ SUKCESÓW TEGO STAROSTWA.NA TLE MIASTA TO JAK MONT EWEREST DO GORKI JERZEGO.DLATEGO STAROSTA POWINIEN WYPOWIEDZIEĆ UMOWĘ GAZECIE, KTÓRA JEST SUBIEKTYWNA I JEST GAZETĄ PO.i
 
 
0 # Konstruktywny_krytykant 2012-05-16 20:29
To znaczy, że nie byłoby żadnego problemu, gdyby na łamach Gazety Brzeskiej tylko same pochwały płynęły pod adresem Starosty. Tak to należy rozimieć ? Mikada, nie uważasz, że sprawa nieodpłatnego wynajęcia sali weselnej, czy też "brak" możliwości doręczenia dyscyplinarnego zwolnienia Leszkowi P., czy też naruszenia przepisów prawa podczas wydawania pozwoleń na budowę, jednak tej krytyki wymagały/wymaga ją (i to najwyższej dodam) ? Jeżeli takich poczynań władzy, dziennikarze nie mają i nie będą krytykować, to po co jest wolna prasa, po co wolne media ? Moim zdaniem, Starosta strzelił sobie w stopę wskazując wprost na motywy wypowiedzenia tej umowy ...
 
 
0 # Gienek Nioska 2012-05-16 20:39
Gdyby Stefański był burmistrzem inaczej Brzeg by wyglądał. Nie byłoby Piramidy Cheopsa - stadionu za 40 baniek, który służy garstce brzeżan. Mielibyśmy amfiteatr i nikt na nikogo nie zwalałby winy za to że brak pogody. Huczyński obraził się ma mieszkańców i męczy się w roli burmistrza. Zwala wszystko na Puszczewicza i Surdykę. To jakaś paranoja.
 
 
0 # bilard 2012-05-16 21:54
To,ze GW wypowiedział to słusznie, gazeta musi przekazywać różne opinie,a nie tylko PO. Nawet krytykowana Panorama drukuje i Barcickiego i Oliwę.
 
 
0 # OBłudnik 2012-05-16 23:00
Obłuda i polityczne wyrachowanie kiedyś, a właściwie już wkrótce przerosną tego człowieka, a z jego ust zniknie ten głupi uśmiech. Huczyński, Stefanski licytujecie się który lepszy/gorszy, a prawda jest taka, że obaj pływają od dawna na dnie szamba, które już się nie mieści w zbiorniku i zalewa wszystko i wszystkich wokół-smród i odór niesamowity. Słowa takie jak PRAWO, SPRAWIEDLIWOŚĆ z ust tych ludzi już dawno straciły na znaczeniu i brzmia śmiesznie, gdyż oni wstydu nie mają, ale pętla się zaciska, coraz bardziej i bardziej...
 
 
0 # Olaf 2012-05-16 23:08
Powiat przynajmniej coś robi. Są inwestycje i to niegłupie, jak choćby termomodernizac je szkół. Ratują szpital, a to w tych czasach niełatwe zadanie. Wystarczy spojrzeć na inne powiaty, wystarczy spojrzeć na miasto - ekipa ze starostwa może nie jest cudowna, ale na tle innych wypada całkiem dobrze.
 
 
0 # pracownik 2012-05-17 00:19
Jak wygląda prawda o Starostwie można prześledzić tutaj: www.bip.winb.opole.pl/.../
Jawna kpina z prawa i sprawiedliwości .
 
 
0 # KP 2012-05-17 15:20
Pracowniku,a Ty błędów nie popełniasz? Gdyby wszyscy bezbłędnie pracowali to nie byłyby potrzebne sądy administracyjne ?
 
 
0 # Konstruktywny_krytykant 2012-05-17 15:51
KP tyle tylko, że błędy w takich sprawach, są nieco, że tak powiem, niepokojące. Myślę, że wiesz , co mam na myśli ...
 
 
0 # Krytyk 2012-05-17 15:57
Okazuje się że można rozmawiać bez lizusostwa. Standardy panoramki nie obowiązują kiedy dziennikarze nie muszą klęczeć mając na wszelki wypadek wiaderko wazeliny. Brawo LT
 
 
0 # pracownik 2012-05-17 20:01
KP - oczywiście można popełniac błędy, ale nie celowo zmieniać postępowanie administracyjne w celu uzyskania z góry ustalonego wyniku tego postępowania. Poza tym nagromadzenie tylu błędów proceduralnych i tylu złamanych obowiązujących przepisów prawa nasuwa całkiem inne skojarzenia.
 
 
0 # O Królu Macieju i inaczej krasnych ludkach. 2012-05-17 22:19
forumbrzeg.pl/.../...
Warto poczytać temat zamieszczony na forumbrzeg w 2006 przez naczelną nieboszczki panoramy powiatu brzeskiego i komentarze Barłomieja T.
Minęło trochę czasu Maciejowi korona z głowy nie spadła, ale widać że już go bardzo uwiera, naczelna i bartunio zmienili punkt siedzenia i teraz już inaczej szczekają.....ż al i obłuda- to ma być władza?????
 
 
0 # pracownik 2012-05-17 22:54
 
 
0 # pracownik 2012-05-17 22:56
Czyżby kolejna decyzja Starosty Brzeskiego wydana z naruszeniem przepisów prawa do uchylenia przez Wojewodę Opolskiego?
www.puszczewicz.platforma.org/
 
 
0 # Brze|anin 2012-05-18 01:09
a może zamiast tego uśmiechu powinien pan przeczytać to:

www.brzeg.com.pl/.../320

i to:

mlodybrzeg.pl/.../...
 
 
0 # CC 2012-05-18 11:34
Na trudne pytania pytany odpowiada dyplomatycznie i z kulturką. Jestem mocno zaskoczony. Brawo p. Arminie.
 
 
0 # były A... 2012-05-18 12:24
a może pan coś powie na temat mieszkania komunalnego przy ulicy Armii Krajowej?
 
 
0 # mieszkaniec 3 2012-05-18 17:36
re CC dobrze piszesz że starosta na trudne pytania odpowiada dyplomatycznie ale nic z tego nie wynika i nie ma konketnych decyzji.
 
 
0 # Kazik 2012-05-18 22:13
Obłudnik swoim nikiem wytłumaczyłeś jaki jesteś.
 
 
0 # Olek 2012-05-19 00:50
Z wywiadu LT ze starostą powiatu brzeskiego Maciejem Stefańskim najbardziej brakowało mi konkretnej odpowiedzi starosty na temat zezwoleń na budowy, szczególnie na kolejne hipermarkety w centrum naszego miasta. Przecież ich duża ilość wkrótce wykończy małe rodzinne sklepy, które przecież płacą niemałe podatki do lokalnej kasy. Starosta nie do końca szczerze odpowiadał również na temat kontroli w swojej jednostce, ciekawe czy starosta już w pełni panuje nad swoim urzędem. A najbardziej zwaliła mnie z nóg ta szczerość Armina, który mimo sympatii do Bogdana Kościńskiego, człowieka pracowitego i zrównoważony, odciął od kasy "Gazetę Brzeską, bo za bardzo go krytykowała i wypominała brak honoru. A przecież wystarczyło zachowywać się jak przystało na osobę publiczną i nie kompromitować się, choćby tą wpadką z darmową salą.
 
 
0 # piwosz 2012-05-19 08:12
olek.Zapraszam na herbatkę. pozdrawiam
 
 
0 # man 2012-05-19 14:02
A co z mieszkaniem na Armii Krajowej - to coś nowego?
 
 
0 # przeradny 2012-05-19 20:50
Zamiast komentarza polecam tekst z mojego bloga: "Sprytni inaczej, czyli honor Huczyńskiego, honor Stefańskiego?" przeradny.blogspot.com/
 
 
0 # byBy A... 2012-05-19 23:27
może jednak sam pan p. Stefański wypowie się na temat mieszkania przy ul. Armii Krajowej?
 
 
0 # man 2012-05-20 11:19
wiesz doskonale że sam się nie wypowie...więc przybliż temat
 
 
0 # oldman 2012-05-20 12:34
Pamiętam jakąś dawną sprawę z mieszkaniem Stefanskiego, ktore dla biednego nauczyciela, wtedy honorowego Burmistrza Stefanskiego odremontowano na koszt mieszkańców Brzegu. Nie wiem tylko, czy o to chodzi "byBy A" ...
Temat może być ciekawy, chociaż sprawy nie znam do końca.
 
 
0 # Franko 2012-05-20 12:40
Ten cyniczny, szyderczy uśmieszek. Tyle lat i ludzie dalej nic się nie nauczyli ...
 
 
0 # Judge Dreed 2012-05-20 15:11
panie Stefański proszę wypowiedzieć się w kwestii mieszkania przy ul. Armii Krajowej
 
 
0 # obywatel 2012-05-20 18:42
ciekawe do czego teraz dąży Armin?
 
 
0 # Saint 2012-05-21 10:44
"...uzupełniają c chciałbym dodać, że oboje z żoną jesteśmy nauczycielami. mamy troje dzieci małoletnich i nie stać nas na płacenie tak zwiększonego czynszu. Tym bardziej, że nadal spłacamy pożyczki, które przeznaczyliśmy na remont i modernizację otrzymanego mieszkania..."
 

Nie masz uprawnień do komentowania