sobota, 31 października 2020
j-niesluchowskiKrzysztof Zychla rozmawia z Jackiem Niesłuchowskim - radnym Rady Miejskiej Brzegu, przewodniczącym Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej - o stylu pracy burmistrza i kondycji finansowej miasta.

Krzysztof Zychla: Jak Pan ocenia kondycję finansową naszego miasta?

Jacek Niesłuchowski: W mojej ocenie sytuacja finansowa Brzegu nie jest dobra. Tegoroczny budżet, którego zresztą nasz klub nie poparł to budżet na przetrwanie, bez wizji, pomysłu, przełomu, bez perspektyw. Jest zaplanowany by przetrwać kolejny rok w, a w konsekwencji dociągnąć do końca kadencji. Mam jednocześnie świadomość, iż po dobrym okresie na inwestycje samorządowe przeszedł okres zaciskania pasa. Zestawiając jednak nasze miasto z innymi w regionie nie da się nie zauważyć, że inne samorządy wykorzystały okres inwestycyjnej prosperity lepiej niż Brzeg. Inwestowały z pomysłem, a nam z tych ?tłustych lat" pozostał stadion za prawie 40 mln złotych i wielkie długi. Obiekt wygląda co prawda efektownie, ale cóż z tego, jak nie jest efektywnie wykorzystywany. Do takiej sytuacji doprowadził nie kto inny jak obecnie urzędujący burmistrz Wojciech Huczyński.

Za stadion zapłacimy wszyscy...

Tak, kredyt będziemy spłacać do 2024 roku. Jestem ostatnią osobą, która kwestionowałaby zasadność przemyślanego inwestowania w obiekty sportowe, gdyż sam aktywnie uprawiam sport. Jednak ta inwestycja jest ewidentnie przeszacowana i nie odpowiada naszym potrzebom. Flagowym sportem naszego miasta od lat była i jest jeszcze koszykówka. Mamy kobiecą drużyną w ekstraklasie, z wieloletnią tradycją, której byt w lidze wisi na włosku m.in. dlatego, że w budżecie naszego miasta wydatki na działalność sportową są aktualnie prawie o połowę mniejsze niż 2011r. Tu należało inwestować, np. w rozbudowę i remont hali na Oławskiej, gdyż jej stan woła o pomstę do nieba, a naszym koszykarkom, woda leje się z sufitu na głowę, a czym zresztą piszą ogólnopolskie media. Wstyd.

Stadion miał być zapleczem dla Euro 2012...

Takie były plany, ale spełzły na niczym, gdyż jak wiemy w Brzegu nie powstał w terminie hotel, bez którego o Euro można sobie tylko pomarzyć.

No właśnie hotelu nie widać, powstaje galeria, a co z egzekucją kary umownej za niezrealizowaną w terminie inwestycję, czy w ogóle tam powstanie hotel i kiedy?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, proszę zapytać burmistrza - to on  jest odpowiedzialny za wykonanie uchwały Rady Miejskiej. Jego zadaniem było tak sprzedać działkę, aby terminowo, przed Euro powstał tam hotel. Jak zrealizował to zadanie wszyscy widzą. Działkę nabyła firma, która nie zrealizowała terminowo, tj. do marca 2011r. inwestycji i jak dla mnie dalsze postępowanie w takim układzie jest oczywiste - pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać, tak bowiem brzmi wywodząca się z prawa rzymskiego zasada.

A co robi burmistrz?

Podejmuje niezrozumiale dla mnie decyzje. Podczas ostatniej sesji dowiedzieliśmy się, że burmistrz podpisał kolejny aneks umowy zgodnie z którym, Gmina Miasto Brzeg może wystąpić o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności w terminie do dnia 31.12.2015 r., zamiast, jak było w pierwotnej umowie do dnia 3 marca 2012 r.

Przecież chodzi tu o karę umowną w wysokości 5 mln złotych. Kiedy burmistrz zamierza wystąpić nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności?

Nie uwierzy Pan, ale zadałem identyczne pytanie burmistrzowi, który odpowiedział mi, że się zastanawia!!!  Jaki jest w tym interes dla naszego miasta nie wiem, ale wiem, że jeszcze miesiąc wcześniej publicznie deklarował na łamach TVP Opole, że będzie egzekwował tą karę w pierwotnym terminie, do dnia 3 marca 2012 r. Pieniądze te mogłyby stać się alternatywnym źródłem zasilania budżetu miasta.

Skąd ta zmiana decyzji? Gdzie konsekwencja?

Nie wiem co kieruje burmistrzem. Może jakieś koleżeńskie układy na nie wiadomo jakiej płaszczyźnie?

Argumentem burmistrza jest to, że firma popadłaby w kłopoty finansowe i musiałaby zwolnić wielu pracowników...

Szkoda, że burmistrz nie traktuje wszystkich przedsiębiorców jednakowo. Nie tak dawno w mediach omawiana była bowiem sprawa postoju dla taksówek przy dworcu. W tym przypadku burmistrz nie był taki wspaniałomyślny i stwierdził, iż ?Nie mogę faworyzować żadnej z grup zawodowych, bo zaraz przyjdą inni, którzy będą chcieli w ten sposób wykończyć konkurencję".  Kogo burmistrz chce więc wykończyć? Zastanawiające, jest dla mnie również dlaczego burmistrz Huczyński taką empatią i troską  o miejsca pracy nie kierował się, gdy zaaprobował decyzję podległego mu dyrektora MOPSU, który zwolnił wieloletnich pracowników kuchni działającej dziesiątki lat w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Piastowskiej. Kuchnia została zlikwidowana, a posiłki przygotowane będą przez firmę cateringową.

j.niesluchowski


Przetarg na usługi cateringowe został już rozstrzygnięty?

Tak. Wygrała go firma z Lądka Zdroju. Kryterium wyboru oferty, była najniższa cena, która za przygotowanie, dostarczenie i wydanie 1 gorącego posiłku dwudaniowego wynosi 5, 72 zł brutto. Oby, w tym przypadku znane nam wszystkim przysłowie się o tanim mięsie się nie sprawdziło...

Metodą ratowania budżetu jest także podnoszenie podatków oraz opłat lokalnych, m.in. czynsze na lokale wynajmowane przez organizacje pozarządowe w plombie ratusza oraz garaże?

Nie będę populistą, nie oszukujmy się z nowym rokiem w całym kraju opłaty lokalne wzrastają, najczęściej o stopień inflacji. Aprobuję to i jestem za, rzecz bezdyskusyjna, ale to co się dzieje w naszym mieście przechodzi najśmielsze granice i na to radni Platformy Obywatelskiej nie wyrażają zgody. Te decyzje podjęli przychylni burmistrzowi radni PIS, SLD, SPP, a te najbardziej odczuwalne dla naszej kieszeni podejmuje burmistrz Huczyński jednoosobowo nie licząc się w tym przypadku z mieszkańcami, najprościej bowiem jest sięgnąć do ich kieszeni. Nie wiem, czy macie Państwo świadomość, ale wskazani wyżej radni Brzegu zapewnili nam jedno z najwyższych w województwie opłat za przedszkola, a już wkrótce strefę płatnego parkowania, zaś miłościwie nam panujący burmistrz podniósł o kilkaset procent opłaty za dzierżawę działek pod garażami i czynsze w plombie ratusza, w której funkcjonują organizacje pozarządowe i stowarzyszenie takie jak np. kombatanci, diabetycy czy związek niewidomych. Trzeba płacić, bo jak nie to, jak mawia burmistrz "ktoś dostanie buta".

Czy coś nowego wiadomo w sprawie Brzeskiego Sądu Rejonowego?

Najprawdopodobniej, w efekcie podejmowanych starań, Sąd w Brzegu zostanie utrzymany. Tym niemniej, póki co musimy poczekać w tej sprawie na informacje oficjalne. Jednak wszystko wskazuje, że status quo, o którym w jednym z ostatnich wywiadów wspominał Przewodniczący Puszczewicz zostanie zachowane.

Jak się Pan czuje w roli szefa opozycji w Radzie Miejskiej?

Startując w wyborach zapewniałem wyborców, iż będę rzetelnie sprawował powierzony mi mandat, z którego to zadania wywiązuje się sumiennie.. Może nie ma w Radzie, jak twierdzą niektórzy radni, koalicji PIS, SLD, SPP, może? Z tego co zaobserwowałem jest natomiast samorządowo-koleżeńsko-biznesowy układ powiązań, który jest dla tych osób po prostu opłacalny. Nieważne kto z jakiej partii, z jakim programem, ważne, że swój. Ubolewam nad tym, że należący do niego radni zachowują się czasami jak trzy przysłowiowe małpki, które NIE WIDZĄ, NIE SŁYSZĄ, NIE MÓWIĄ, ale rękę do góry podnoszą, jak trzeba. W tym miejscu apeluję do nich: otwórzcie oczy, usłyszcie, przemówcie i jak mawiał klasyk, nie idźcie tą drogą..., można inaczej.

A burmistrz?
 
Ja na niego nie głosowałem. W mojej ocenie nastąpiło swoiste ?zasiedzenie" organu wykonawczego. W działaniach burmistrza nie widzę werwy, pomysłu, wizji, perspektyw dla Brzegu. Szkoda, że nie jest człowiekiem dialogu, że mu się już nie chce, że jest tylko po to aby przetrwać. Nadszedł więc czas by myśleć o zmianach, bo polityka na przetrwanie daleko nas nie zaprowadzi. Jestem o tym głęboko przekonany. Brzeg zasługuje na więcej. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze   

 
0 # zadowolony 2012-02-22 15:48
Nareszcie jakis rozsądny Radny. Starym wygom juz dziękujemy! Panie Huczyński i Stefański - czas na emeryturę, tylko szybko, bo 67 lat nikt w Brzegu nie wytrzyma.
 
 
0 # alina 2012-02-22 17:22
Jak to mówią"przyjdzie kryska na matyska".W końcu ktoś nam uświadamia, jak wygląda brzeska polityka.....
 
 
0 # konkret 2012-02-22 20:03
Konkretny gość, nie owija w bawełnę, ale też nie zieje jadem, rzeczywiście, czas na zmiany, trzymam kciuki
 
 
0 # krus 2012-02-22 20:25
Człowieku przecież nikt nie oczekuje by radni PO akceptowali decyzje,które podejmuje większość rady - czy Ty tego nie rozumiesz ?!
Ciekawe też jest iż nie rozumiesz,że w obecnych czasach naturalny jest outsorcing co stosują wszystkie rozwinięte firmy, trzeba troszkę się podszkolić,a nie udawać znawcę !
 
 
0 # Antek 2012-02-22 20:57
Teraz czas panie radny Niesłuchowski na następny błyskotliwy wywiad. Na temat stylu pracy premiera Tuska oraz stanie finansów publicznych w Polsce. Martwi mnie, ze w rządach PO nie widzę werwy, pomysłu, wizji, perspektyw dla kraju. Szkoda, że D. Tusk nie jest człowiekiem dialogu, że mu się już nie chce słuchać społeczeństwa,ż e jest tylko po to, aby przetrwać do następnych wyborów. Najbardziej ubolewam nad tym, że należący do PO posłowie zachowują się czasami jak przysłowiowe małpki, które NIE WIDZĄ, NIE SŁYSZĄ, NIE MÓWIĄ, ale rękę do góry podnoszą, jak trzeba. A potem mamy kompromitujące i szkodliwe dla kraju ustawy. Panie radny Niesłuchowski powiedz uczciwie, czy Polska nie zasługuje na więcej?
 
 
0 # Zdzisłąw 2012-02-22 21:17
Panie Zychla przecież to są reakcje Burmistrza jak pańskich kolegów w centrali. I czemu pan się dziwi, toż to człowiek z waszego pdwórka tylko premianowany przez was.
 
 
0 # MAYKA 2012-02-22 21:24
CO MA PIERNIK DO TUSKA I WYWIAD Z NIM .TU SIĘ WALCZY O NASZE MIASTO. JEGO BYT , FACHOWE ZARZĄDZNIE I POZBYCIE SIĘ DO NASTĘPNYCH WYBORACH NIEUDACZNIKÓW .NAS WYBORCÓW NIE INTERESUJE OPCJA POLITYCZNA - ALE SERCE WKŁADANE DO PRACY -BEZ LIZACTWA, WŁAŻENIA W TYŁKI , PRZEKUPSTWA, KOLESIOSTWA I KLERU NA WSZELKICH UROCZYSTOŚCIACH . NASZ KRAJ JEST DEMOKRATYCZNY A NIE KOSCIELNY . WIARĘ ZOSTAWMY W SERCACH A PRACĘ W DŁONIACH.
 
 
0 # tom 2012-02-22 22:02
Po ostatnich medialnych wypowiedzi Huczyńskiego, to co on twierdzi znajduje swoje potwierdzenie, nie chcę takiego burmistrza, nie chcę samorządowo-kol eżeńsko-bizneso wych układów, LEŚNYCH DZIADKÓW TRZEBA JUŻ POGONIĆ, CZAS NA MŁODYCH Z IKRĄ I JAJAMI
 
 
0 # Zdzicho 2012-02-22 22:24
Ci młodzi niech najpierw posprzątają u siebie w PO. Odsuną od władzy skorumpowanych polityków aby ten kraj do końca nie zbankrutował. A piernik jest taki, że bez posprzątania bałaganu w tym kraju, żaden burmistrz z takim nędznym budżetem w Brzegu nie wiele zrobi. Owszem czas na zmiany ale nie takie, że jedno towarzystwo wzajemnej adoracji zamienimy na drugie, bo to nic nie zmieni.
 
 
0 # pro basket 2012-02-23 00:12
W końcu jakiś radny jest za koszem. Znam Jacka, już kilka sezonów gra z nami w BLK, więc to co mówi to nie puste słowa. Ma rację w Brzegu należało inwestować halę na Oławskiej, a nie w stadion, w ostatnią niedzielę rozgrywki BLK nie odbyły się bo w sali powódź i to że tam woda stoi to nie jest chyba wina Tuska, za to odpowiada pożal się boże burmistrz Huczyński...
 
 
0 # Fan Pusia 2012-02-23 01:16
to se pogadali. pytania tendencyjne, tak zadane, że wiadomo jaka będzie odpowiedź. np. że niby termin wybudowania hotelu decydował o euro... ukryta fałszywa teza w pytaniu. o euro decydowali ci co pili wódkę w warszawce.
 
 
0 # Fan Pusia 2012-02-23 01:20
ale fakt, że Jacuś się kulturalnie wypowiada. Szkoda tylko, że się obraca z takimi, a nie innymi ludźmi.
 
 
0 # Fan Pusia 2012-02-23 01:21
zresztą powtarzam się - Zdzicho 3 posty wyżej podsumował to lepiej.
 
 
0 # rurek 2012-02-23 06:39
JAKIE ZĘBY, TO WAMPIR??
 
 
0 # bóbr 2012-02-23 15:34
jaki wampir ? to istny bóbr

szkoda, że zadaje się z ludźmi "po trupach do celu"
 
 
0 # mronal 2012-02-23 17:37
PO kojarzy się z aferą hazardową i bałaganem jaki zrobili w służbie zdrowia a teraz chcą wykończyć ludzi wiekiem emerytalnym. Najwyższy czas żeby ci z PO odeszli na śmietnik historii.
 
 
0 # emeryt 2012-02-23 20:42
Pytanie : jakie były postulaty podczas sierpniowych strajków 1980 odnośnie wieku emerytalnego?
 
 
0 # rurek 2012-02-23 21:52
ona ma półokrągły szczękościsk...
 
 
0 # wampir 2012-02-23 22:38
rurek , nudny jesteś jak flaki z olejem, ale widocznie koszmary cię dręczą, spać nie możesz- wampirów się boisz, weź spoperan i lulu, a co do wywiadu dobrze że kolejna osoba nazywa rzeczy po imieniu
 
 
0 # MBR 2012-02-24 18:31
www.nto.pl/.../356452107

wszyscy wstydzimy się za burmistrza Brzegu...
 
 
0 # Ławeczka, papierosek, winko... czyli sport po brzesku! 2012-02-24 20:00
 
 
0 # krzysiu 2012-02-24 23:04
kim jest ten kto zadawał pytania? do radnego nic nie mam ale pytania były tak tendencyjne jakbym miał wrazenie spotkało sie dwóch takich co sobie lubią pogadać o tym jaki to burmistrz jest be- załuje ze kliknąłem w ten artykuł i go przeczytałem - czy naprawde nikogo z opozycjonistów PO nie stać na przedstawienie jakiejś kontrwizji Brzegu jaką ma Huczyński, czy ciągle mamy słuchać biadolenia jaki to huczynski jest zły i wybierzcie nas bo my nie jestesmy tak źli?! Mam juz dość tez brzeskiej platformy
 
 
0 # lampart 2012-02-24 23:05
Czy jeśli jeden członek PO rozmawia z drugim członkiem PO to można nazwać to wywiadem i opublikować w prasie? Moze niech Komarzyński przeprowadzi wywiad ze Stafańskim a Tyczyński z Gilem? Będą tak samo obiektywne jak ten :-)
 
 
0 # gepart 2012-02-24 23:25
gości z choinki się urwałeś, oni wszyscy udzielają wywiadów Kowalowi, który jako wierna psina dostaje za to michę i szczeka więc jak trzeba, bardziej obrazowo, chyba się nie da tego przedstawić chyba że Ci napisze wprost że ma za to płacone grubą kasę która zresztą pochodzi z kieszeni podatników
 
 
0 # Fan Pusia 2012-02-25 00:14
haha.... krzysiu i lampart - dobre ;-)

No, to właśnie tak wygląda - pogadali sobie jak koledzy. Lepiej... ta sama wypowiedź, jeden zaczyna, drugi kończy. Gdyby wywalić znaki zapytania to byłyby normalne zdania oznajmujące.

gepard:
Kowalczyk też mocny nie jest - ogólnie nie ciśnie nikogo, a zresztą za bardzo nie ma kogo, bo połowa się na Panoramę poobrażała i nie udzielają tam wywiadów.

Niestety jedyne w miarę dobre wywiady w tym mieście potrafi robić LT... no chyba, że robi wywiad z Pusiem - wtedy pytania są "niby kontrowersyjne" a w rzeczywistości jest wazelina i promocja kolegi.
 
 
0 # Stach 2012-02-25 09:23
Moim zdaniem, Niesłuchowski na głowę bije radnego z SLD - Pana Tyczyńskiego. A tak w ogóle, to czy Pan Tyczyński jest jeszcze szefem SLD w Brzegu, czy już mu podziękowano ? Ludzie chyba się na nim poznali, bo z tego co się słyszy, to od wielu miesięcy nie ma dobrych notowań. MOże będzie chciał wstąpić do Ruchu Palikota ?
 
 
0 # Rych 2012-02-25 10:56
Bartek T. to Arminowojtek, sprzedał się z brudem za paznokciami
 
 
0 # rurek 2012-02-27 12:17
on ma okrągły szczękościsk


...
Napisane przez rurek, 26 luty, 2012

on ma okrągły szczękościsk


...
Napisane przez rurek, 27 luty, 2012
on ma okrągły szczękościsk


...
Napisane przez rurek, 28 luty, 2012
 
 
0 # rurek 2012-02-27 12:20
ja mam swojego ulubieńca, to Grzegorz Surdyka! Uczciwy, młody radny, a nie to co okrągły szczękościsk i moherowy berecik wojtuś k.
 
 
0 # kibic odry 2012-03-20 20:28
Radny Jacek Niesłuchowski mówi, że to przede wszystkim zła wola burmistrza może doprowadzić klub do upadku.

- To jest po prostu przykre. Trudno nie nazwać burmistrza grabarzem brzeskiego sportu - śmiało stwierdza Jacek Niesłuchowski, radny Brzegu, Platforma Obywatelska.

www.tvp.pl/.../6805466
Popieram ma gość ma rację
Wstydzę się za takiego burmistrza
 

Nie masz uprawnień do komentowania