poniedziałek, 29 listopada 2021

portrecista psowZ kart się nie wróży, karty się czyta. Z tych zapisanych przez młode pokolenie literatów można dowiedzieć się wiele o bolączkach dzisiejszego świata, mechanizmach pamięci i współczesnym języku. Przedstawiamy kilkoro pisarzy, którzy mają chęć i umiejętności, by niebawem wstrząsnąć polską sceną literacką.

 

 

Wojciech Chamier-Gliszczyński, fot. © Anna Chamier-Gliszczyńska. Okładka książki Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego "Portrecista psów", fot. wydawnictwo Czarne

 

 

 

Z zawodu jest radcą prawnym i nie wiadomo, kto go nakłonił do równoległego żywotu pisarza, ale była to właściwa decyzja. Do swojego powieściowego debiutu Chamier-Gliszczyński solidnie się przygotował. Zaczął od "Spokojnie" oraz "Bohema Club" – wierszy opublikowanych w 2004 roku w szczecińskim piśmie "Artefakt".

 

 

 

Igor Jarek

 

igor jarek halny

Igor Jarek, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Igora Jarka "Halny", fot. Wydawnictwo Nisza

 

To raczej typ niepokorny i taka też jest jego twórczość. Można w niej znaleźć i poezję ("Różyczka", "Białaczka"), i dramat ("Glück Auf!", monodram "Królowa"), i scenariusze komiksów, które rysuje jego żona Judyta Sosna ("Słowacki", "Spodouści", "Czarna studnia").

 

 

Marta Knopik

 

marta knopik czarne miasto

Marta Knopik i okładka książki "Czarne Miasto", fot. Lira Publishing

 

W przeciwieństwie do obu panów u Knopik jest miejsce na swobodny oddech. W jej "Czarnym Mieście" czas płynie swoim rytmem, zapętla się, rzeczywistość miesza się ze snem, prawdę historyczną uzupełniają legendy. Knopik musi mieć starą duszę.

 

 

Mira Marcinów

 

mira marcinow bezmatek

Mira Marcinów, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Miry Marcinów "Bezmatek", fot. wydawnictwo Czarne

 

Jeśli ktoś lubi wynotowywać z książek zdania i fragmenty, które łączą w sobie świeże spojrzenie, szczyptę humoru i nutkę pikanterii, musiałby przepisać całą Marcinów. Jej "Bezmatek" to powieść złożona z ułamków wspomnień, okruchów codzienności, luźnych refleksji.

 

 

Zbigniew Rokita

 

kajs rokita ag

Zbigniew Rokita, fot. Jakub Porzycki/AG. Okładka książki Zbigniewa Rokity "Kajś", fot. wydawnictwo Czarne

 

Mocny pierwszy reporterski strzał ("Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium"), drugie zagranie jeszcze lepsze ("Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"). Rokita ze sportowo-politycznej Europy Wschodniej przenosi się do swojej małej ojczyzny, a wychodząc z roli bacznego obserwatora, staje się upartym detektywem.

 

 

Patrycja Sikora

 

patrycja sikorapatrycja sikorasikora patrycja instrukcja

Patrycja Sikora, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Patrycji Sikory "Instrukcja dla ludzi nie stąd", fot. Wydawnictwo WBPiCAK

 

Pisze i walczy wierszem. Od kilku lat obecna na scenie slamowej i performatywnej Sikora w 2020 roku wydała pierwszy tomik "Instrukcję dla ludzi nie stąd". To twórczość zaangażowana, a nie tylko biernie spoglądająca na rzeczywistość.

 

 

Anna Sudoł

 

anna sudol projekt

Okładka książki Anny Sudoł "Projekt", fot. wydawnictwo Ha!art

 

Rocznik 90. Maluje, śpiewa, w dodatku pisze. W 2015 roku magazyn "Szum" publikował jej kryminał artystyczny "Jak sztuka krytyczna zniszczyła mi życie" w odcinkach. W 2020 roku ukazała się książka "Projekt". To powieść środowiskowa, która jednocześnie nią nie jest.

 

 

Czytaj więcej: CULTURE.PL

 

 

picture 7051587 1499071083Autorka: Agnieszka Warnke

Absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury. Miłośniczka reportażu. Niepraktykująca wyznawczyni fotografii.

 

 

Logo culture pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male