poniedziałek, 29 listopada 2021

Collage Fotor teatr probaJuż 1 grudnia premiera najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła. To będzie anarchistyczna gra wyobraźni, prowadzona przez polifoniczny śpiew i współczesny taniec, w monochromatycznej scenografii.

„Wyspa” jest inspirowana „Burzą” Szekspira, ale też starą islandzką tradycją opowiadania snów umierającym. 

 

„Burza” jest ostatnim dziełem Szekspira, najbardziej poetyckim i wypełnionym metaforami w jego dorobku. „Wyspa” nawiązuje do tej sztuki, ale nie stanowi jej adaptacji.

Dajemy się zainspirować szekspirowskiej „Burzy”. Znaleźliśmy w niej wątki pozwalające mówić o ludzkiej wyobraźni, ruchu i swobodnej myśli przez pryzmat piękna, dobra i prawdy. Odwoływanie się do tych wartości to dziś anarchizm – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Teatru Pieśń Kozła i reżyser spektaklu.

Drugą, niezwykłą i intrygującą inspiracją dla twórców „Wyspy” jest staroislandzka tradycja opowiadania umierającemu snu, w którym obudzi się po śmierci. 

Można powiedzieć, że my na scenie opowiadamy piękny sen umierającemu światu, którym rządzą manipulacja, kłamstwo i brzydota. Wyspa stanowi zwierciadło i punkt odniesienia dla wyobraźni, która szuka ocalenia. Od nas zależy, w jakim śnie się obudzimy – dodaje Grzegorz Bral.   

 

Zderzenie dwóch żywiołów 

 

Na scenie zobaczymy łącznie 19 osób. „Wyspę” tworzą  aktorzy Teatru Pieśń Kozła oraz tancerze pod kierunkiem wybitnego choreografa Ivána Péreza.

To pierwszy nasz projekt, w którym na taką skalę łączymy nowoczesny chór z tańcem współczesnym. Przypomina to zderzenie dwóch żywiołów, ożywcze
i otwierające przed nami nowe możliwości. Taniec współczesny zawsze mnie intrygował, bo to rodzaj buntu przeciw skostniałym, narzuconym, rygorystycznym normom społecznym
– opowiada Grzegorz Bral. 

Muzykę, podobnie jak w przypadku słynnych „Pieśni Leara”, tworzą Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły. Autorką pieśni jest Alicja Bral. Spektakl będzie oszczędny pod względem formalnym. Scenografia „Wyspy”, podobnie jak kostiumy będą surowe, utrzymana w czerni i bieli.

Spektakl jest podzielonego na poematy. Każdy z nich przypomina malowanie obrazu za pomocą wyrazistych, niezwykle plastycznych środków ekspresji, dopełnionych polifoniczną muzyką najwyższej próby – wyjaśnia Grzegorz Bral.

Premiera najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła jest zaplanowana na 1 grudnia, a kolejne przedstawienia 2, 3 oraz 4 grudnia w siedzibie teatru. 

„Wyspa” to już drugi premierowy spektakl Teatru Pieśń Kozła w tym roku. Wcześniej zaprezentował przedstawienie „Crazy God”, inspirowane „Hamletem” Szekspira. 

Teatr Pieśń Kozła obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia. Przez lata swej działalności zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich
i awangardowych zespołów europejskich. Najlepiej świadczą o tym prestiżowe nagrody, w tym przede wszystkim na najsłynniejszym na świecie festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. W 2004 rok za spektakl „Pieśni Leara” otrzymał nagrody: Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show Edinburgh (2004). W 2012 roku za „Return to the Voice”: Fringe First, Herald Archangel, Special Award/Musical Theatre Matters Awards, a także pierwsze miejsce w rankingu krytyków „The List”.

W tym roku Teatr Pieśń Kozła w czasie światowego tournée prezentował „Pieśni Leara” m.in. w USA, Hiszpanii, Włoszech, Chinach i Chile. Spektakl uzyskał znakomite recenzje m.in. w New York Times, New York Theatre Guide, Chicago Tribune czy Washington Post.

Teatr Pieśń Kozła przyciąga aktorów oraz studentów z całego świata. Wykorzystuje w swej praktyce unikalny trening aktorski nazwany Techniką Koordynacji.

 

 

„Wyspa” - 1, 2, 3, 4 grudnia – spektakle premierowe

Scena Teatru Pieśń Kozła 

ul. Purkyniego 1, Wrocław

 

Więcej informacji: piesnkozla.pl

 

muzy na pasku male