poniedziałek, 19 kwietnia 2021
lukasz_slipko_newMamy nowe wieści o książce Łukasza Ślipki „Pokój z widokiem na Dunnes Stores", którą zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012. Nasz Autor znalazł się w grupie pisarzy pochodzących z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina oraz Węgry.


Łukasz przeszedł więc pierwszy etap.
Oto wyimek z regulaminu:
„Konkurs składa się z 4 etapów:
a) etap pierwszy - weryfikacja nadesłanych książek pod względem zgodności z kryteriami przyjętymi w regulaminie Nagrody,
b) etap drugi - wytypowanie 14 książek do kolejnego etapu konkursu,
c) etap trzeci - wybór 7 książek nominowanych do Nagrody,
d) etap czwarty - wybór laureata Nagrody."

 

Nagroda dotyczy twórczości prozatorskiej, a ponadto tematów współczesnych, aktualnych problemów społecznych, politycznych, kulturalnych czy kulturowych, istotnych dla współczesności, zmuszających do refleksji, pogłębiających wiedzę o świecie różnych kultur.
Reportaże Łukasza Ślipki świetnie wpisują się w tę tematykę.

 

pokoj_z_widokiem
 
 
 
Pokój z widokiem na Dunnes Stores to zbiór literackich reportaży, poświęconych życiu naszych rodaków, mieszkających w Irlandii. Autor pokazuje nam Zieloną Wyspę taką, jakiej nie zna przeciętny czytelnik: wyspę szczęśliwą, ale czasem też wyspę nonsensu. Książka jest więc o miejscu, ale przede wszystkim o ludziach: Irlandczykach, Polakach, ale także przedstawicielach innych nacji, w ich wzajemnych, skomplikowanych relacjach. Świat emigracji w książce Łukasza Ślipko to świat kulturowych zderzeń, ale także zderzenia kultur. To historia i polityka przemieszane z prozą codziennego życia. Namysł nad ważkimi kwestiami towarzyszy tak trywialnym czynnościom jak poszukiwanie mieszkania. A że tym mieszkaniem można człowieka wykończyć nie gorzej, niż siekierą, to zupełnie inna sprawa. Zdając sprawę ze swoich wyspiarskich peregrynacji, autor jednocześnie zadaje pytanie o sens emigracji oraz jej oczywiste i nieoczywiste motywy. Zastanawia się, czym tak naprawdę jest owe lepsze życie, do którego wszyscy ciągną, a które częstokroć nie poddaje się łatwemu zdefiniowaniu. Podejmuje polemikę z obecną w polskich mediach krytyką, piętnującą emigrantów jako życiowych rozbitków i przegranych, którzy nie potrafili znaleźć dla siebie miejsca w polskiej rzeczywistości. Irlandia była kiedyś rajem, ale już nim nie jest. Polska jeszcze długo rajem nie będzie. Refleksje autora Pokoju z widokiem na Dunnes Stores stale oscylują pomiędzy tymi dwoma ekstremami, próbując znaleźć jakiś złoty środek, za pomocą którego dałoby się uczciwie opisać całą tę fascynującą rzeczywistość.


Pod poniższym adresem można zobaczyć wszystkie książki zakwalifikowane do nagrody Angelus.
http://angelus.com.pl/

 

 
Teraz wystarczy trzymać kciuki za kolejne etapy...

Inne materiały korespondujące z powyższą informacją: TU - TU oraz TU

Renata Blicharz

 

 

Dodaj komentarz

slipko na pasku