poniedziałek, 19 kwietnia 2021

lukasz_slipko_newPortal Miejski brzeg.com.pl rekomenduje najnowszą książkę Łukasza Ślipki „Pokój z widokiem na Dunnes Stores", pochodzącą z Wydawnictwa RB. Autor publikował m.in. na naszej witrynie (kliknij poniżej)

http://www.brzeg.com.pl//content/category/8/131/316/

„Pokój z widokiem na Dunnes Stores"
to zbiór literackich reportaży, poświęconych życiu naszych rodaków, mieszkających w Irlandii. Autor pokazuje nam Zieloną Wyspę taką, jakiej nie zna przeciętny czytelnik: wyspę szczęśliwą, ale czasem też wyspę nonsensu. Książka jest więc o miejscu, ale przede wszystkim o ludziach: Irlandczykach, Polakach, ale także przedstawicielach innych nacji, w ich wzajemnych, skomplikowanych relacjach.

 

Świat emigracji w książce Łukasza Ślipki to świat kulturowych zderzeń, ale także zderzenia kultur. To historia i polityka przemieszane z prozą codziennego życia. Namysł nad ważkimi kwestiami towarzyszy tak trywialnym czynnościom jak poszukiwanie mieszkania. A że tym mieszkaniem można człowieka wykończyć nie gorzej niż siekierą, to zupełnie inna sprawa.

 

nowa slipko

 

Zdając sprawę ze swoich wyspiarskich peregrynacji, autor jednocześnie zadaje pytanie o sens emigracji oraz jej oczywiste i nieoczywiste motywy. Zastanawia się, czym tak naprawdę jest owe lepsze życie, do którego wszyscy ciągną, a które częstokroć nie poddaje się łatwemu zdefiniowaniu. Podejmuje polemikę z obecną w polskich mediach krytyką, piętnującą emigrantów jako życiowych rozbitków i przegranych, którzy nie potrafili znaleźć dla siebie miejsca w polskiej rzeczywistości. Irlandia była kiedyś rajem, ale już nim nie jest. Polska jeszcze długo rajem nie będzie. Refleksje autora Pokoju z widokiem na Dunnes Stores stale oscylują pomiędzy tymi dwoma ekstremami, próbując znaleźć jakiś złoty środek, za pomocą którego dałoby się uczciwie opisać całą tę fascynującą rzeczywistość.

ŁUKASZ ŚLIPKO. Rocznik 79. Ukończył filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikował w „Gazecie Wrocławskiej", „Estetyce i Krytyce", „Ricie Baum", „Zbliżeniach Polsko-Niemieckich", Opolskim Kwartalniku Kulturalnym „Prowincja", Portalu Miejskim brzeg.com.pl oraz w prasie polonijnej. Od 2006 roku mieszka w Irlandii.


Książka dostępna jest również w postaci eBook'a
http://www.brzeg.com.pl//content/view/1836/148/

 

 

Dodaj komentarz

slipko na pasku