sobota, 23 czerwca 2018

krzysztof puszczewiczW ramach wolnej trybuny przedstawiamy materiał nadesłany przez p. Krzysztofa Puszczewicza - radnego powiaowego, dot. kierownictwa Brzeskiego Centrum Medycznego

 

 

Czy Grochowski daje rękojmię prawidłowego funkcjonowania szpitala?

Pytanie to zadaję od dłuższego czasu. Odpowiedzi nie doczekałem się jednak do dzisiaj. Dyrektor szpitala ani Zarząd powiatu brzeskiego nie podjęli niestety w tym zakresie dyskusji również podczas ostatniej sesji, pomimo wcześniejszych zapowiedzi. De facto było to do przewidzenia, Zarząd powiatu z częścią radnych bezkrytycznie podjęli uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe szpitala za ubiegły rok. Wielokrotnie stosowaną przez Starostę Stefańskiego umiejętność zaczarowywania rzeczywistości, antycypował ostatnio Dyrektor Grochowski. Mianowicie, jak się okazuje, dla Grochowskiego wskaźniki rachunku zysków i strat oraz rentowności i płynności finansowej, obrazujące niekorzystne zmiany funkcjonowania szpitala, jakie obserwujemy już od kilku lat, okazują się być osiągniętym zyskiem. W tym miejscu dodam jedynie, iż skumulowana strata Brzeskiego Centrum Medycznego z lat ubiegłych wynosi ponad 8 milionów złotych. Rosnąca skala zobowiązań (w tym wymagalnych) w relacji do lat minionych stanowi, co tu dużo mówić, realne zagrożenie funkcjonowania szpitala, który co gorsza, zdaje się nie mieć opracowanego planu jego restrukturyzacji, ale także modernizacji.
Ostatnia sesja pokazała, iż nie przeszkadza to zarządowi powiatu i części radnym, którzy pomimo braku przedstawienia przez dyrektora szpitala (obiecanego wcześniej) planu strategicznego Brzeskiego Centrum Medycznego w zakresie jego modernizacji (ze wskazaniem budżetu tych przedsięwzięć), nie wyrazili w związku z tym zaniechaniem jakiejkolwiek dezaprobaty. Czy taki plan powstanie i będzie realizowany? Moim zdaniem nie. Dodam jednak przy tym, iż przeprowadzanie wyłącznie modernizacji bloku operacyjnego w obecnej lokalizacji nic nie wniesie. Co więcej, w mojej ocenie, bez zbudowania zgodnego z obecnymi przepisami bloku operacyjnego, niewykluczone, iż działalność zabiegowa szpitala będzie musiała w tym zakresie ulec likwidacji.
Dlaczego doprowadzono do nieodpowiedniego stanu sanitarno-technicznego wielu pomieszczeń szpitala, opisanych w przedstawionej przeze mnie decyzji Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego? Moim zdaniem, jest to wynik bagatelizowania przez dyrektora BCM swoich obowiązków nadzorczych. Zaniechaniom tym w nieskończoność pobłażać nie możemy. Najprawdopodobniej Dyrektor Grochowski się wypalił. Nie widać w nim w dniu dzisiejszym ikry, która dawałaby nadzieję na poprawę aktualnej sytuacji szpitala.
Wydaje się, że jedynym rozsądnym krokiem zmierzającym do uratowania Naszego szpitala powinna być decyzja o rozpisaniu konkursu na dyrektora. Nowy dyrektor powinien spojrzeć na finanse szpitala z innej (rzeczywistej) perspektywy i będzie miał wolę oraz motywację do tego by niezbędne zmiany zaimplementować, nie wyłączając w tym względzie doprowadzenia stanu sanitarno-technicznego Szpitala do wymogów zgodnych z przepisami bezwzględnie obowiązującego prawa.


Radny powiatowy
Krzysztof Puszczewicz

P.S.
Uprzejmie informuję, że na ostatniej sesji zwróciłem uwagę, by Zarząd powiatu zwiększył kwotę na realizację zaleceń pokontrolnych Sanepidu. Na stronie http://puszczewicz.platforma.org w najbliższym czasie umieszczę kolejną decyzję Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, tym razem dotyczącą kontroli bloku operacyjnego BCM.

 

____________________

Reguły wolnej trybuny

Tytuł pochodzi od redakcji.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść. Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzią - możesz zgłosić zdanie przeciwne. Opublikujemy bez redakcyjnej ingerencji. Wolna trybuna jest... wolna! Korespondencję proszę adresować: brzeg.com.pl@gmail.com

 

Komentarze   

 
0 # Stary Zygmunt 2013-06-05 12:05
To wszystko nieprawda! W Panoramie Kowalczyk przeprowadził wywiad z Grochowskim i tam jest cała jedyna prawda.
 
 
0 # Wielki fan KP 2013-06-05 12:09
Jak już będzie ogłoszony konkurs na dyrektora BCM, to poprośmy Puszczewicza, aby wystartował. Zeskanuje mu się podpis Bartosza Arulkowicza, np. o treści "gdybym miał siedzieć w więzieniu lub leżeć w szpitalu, to chciałbym, aby czuwał nade mną Krzysztof". Są szanse, zaprawdę są szanse!
 
 
0 # MW 2013-06-05 16:34
Cytuję Wielki fan KP:
Jak już będzie ogłoszony konkurs na dyrektora BCM, to poprośmy Puszczewicza, aby wystartował. Zeskanuje mu się podpis Bartosza Arulkowicza, np. o treści "gdybym miał siedzieć w więzieniu lub leżeć w szpitalu, to chciałbym, aby czuwał nade mną Krzysztof". Są szanse, zaprawdę są szanse!


Dzięki takim durnym komentarzom w brzeskim szpitalu nie będzie lepiej.
 
 
0 # Ratownik 2013-06-05 17:07
Dzięki takim durnym opinią radnego tez w szpitalu nie będzie lepiej,a jak ktoś chce obiektywnej opinii o kontroli san-epidu to odsyłam do piątkowego (31.05) dodatku do NTO.
Poza tym dlaczego radny Puszczewicz (taki niby rzetelny) nie napisał,że tak "źle prowadzony szpital" nie wymaga dopłaty do swej działalności za 2012 r. przez Starostwo ?
 
 
0 # MW 2013-06-05 18:14
Cytuję Ratownik:
Dzięki takim durnym opinią radnego tez w szpitalu nie będzie lepiej,a jak ktoś chce obiektywnej opinii o kontroli san-epidu to odsyłam do piątkowego (31.05) dodatku do NTO.
Poza tym dlaczego radny Puszczewicz (taki niby rzetelny) nie napisał,że tak "źle prowadzony szpital" nie wymaga dopłaty do swej działalności za 2012 r. przez Starostwo ?


Kolego, nie wiesz co piszesz! Wystarczy PRZECZYTAĆ decyzje SANEPIDU (nie Puszczewicza) oraz sprawozdanie finansowe szpitala. Długi są na poziomie 8 milionów złotych według tego sprawozdania. O czym więc chcesz przekonać ludzi? Czy to radni tworzą te sprawozdania i kontrolują szpital? Pomyśl zanim coś napiszesz.
 
 
0 # MW 2013-06-05 18:15
Zdecyduj się też na nick - Ratownik czy Wielki fan KP, czy też inżynier.
 
 
0 # atomic 2013-06-05 18:35
Pan Puszczewicz jak również jego koledzy z PO i MB zdaje się nie byli nigdy rzetelni w tym co przedstawiają, Jak można komuś zaufać kto podrabia podpisy, no jak czy podczas chorobowego L4 zamiast się leczyć się szwenda. Jak taka osoba mogłaby cokolwiek dobrego zrobić dla szpitala w brzegu, no jak. Trudno mi się przekonać do tych osób, które w sposób uwłaczający wszelkim standardom wszelkimi sposobami chcą dobrać się do stołków.
 
 
0 # atomic 2013-06-05 18:40
a ja proponuję panom z PO, MB czy z mundurówki zdecydować się na swoje nicki bo ciągle używają na przemian kilku.
 
 
0 # atomic 2013-06-05 18:53
a pan MW niech wymieni ile szpitali na Opolszczyźnie nie jest zadłużonych i które to są? chodzi oczywiście o szpitale państwowe. Jak również ile szpitali w Polsce nie ma żadnych kłopotów z zadłużeniem i z dofinansowaniem z NFZ?
 
 
0 # ZET 2013-06-05 21:21
Puszczewicz ma rację. Popieram Go.
 
 
0 # Pacjent 2013-06-12 08:47
Powinien być nowy dyrektor. Powinni ogłosić konkurs.
 

Nie masz uprawnień do komentowania