piątek, 04 września 2015

Komentarze

grzegorz surdykaJanusz Rolicki pisze w „Fakcie": „Kto ma polityka w rodzie, tego bieda nie ubodzie [...] Gdyby nie kryzys i nawoływania polityków do oszczędzania i wyrzeczeń, ludzie być może przymknęliby na to oczy, ale stosowanie podwójnej miary wobec nas i rządzących to zbyt wiele."


O stosowaniu jakiej podwójnej miary mówi Rolicki? O tym, że będąc burmistrzem czy starostą w takim mieście jak Brzeg można mnożyć swój majątek choćby z czterech źródeł dochodu a pozostali mieszkańcy muszą się zmagać np. z 30-procentowym bezrobociem? Czy jeżeli w takim mieście jak Brzeg wydaje się gazetę, która ewidentnie sprzyja rządzącym to można się załapać na kierownicze stanowisko w Urzędzie Miasta, dostać synekurę w Radzie Nadzorczej (RN) komunalnej spółki a współmałżonek może liczyć na stały, pewny dochód z umów z urzędami na publikacje ogłoszeń w tejże gazecie?

„...Podstawowym obowiązkiem burmistrza jest czytelne działanie i praca na rzecz wszystkich mieszkańców, a nie tylko załatwianie spraw swoim kolesiom lub wybranym przez siebie grupom uprzywilejowanych ludzi..." – W. Huczyński – cytat z ulotki wyborczej jako kandydata na burmistrza w 2002r. (TUTAJ)

O tym jak burmistrz goli maluczkich wbrew swym zapowiedziom z kampanii wyborczej w 2002r. a obficie nagradza wybudowane przez 10 lat koryto pisałem nie raz. Podnoszenie podatków i opłat oraz tworzenie nowych obciążeń dla maluczkich - jak płatna strefa parkowania, niczym nieuzasadnione podwyżki wynagrodzeń dla wybranych pracowników burmistrza, rozdawanie im dodatkowych synekur czy też wspieranie zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy – jest za panowania Huczyńskiego powszechne (np. TUTAJ).

Zacznijmy od wierzchołka – czyli od burmistrza. Z roku na rok gorszy budżet a burmistrz przyjmuje podwyżkę pensji na początku 2011r. o ponad 10 tysięcy zł rocznie. W czasie gdy pracownicy niepedagogiczni brzeskiej oświaty nie widzieli podwyżek choćby o wskaźnik inflacji, wynagrodzenie Huczyńskiego jako burmistrza za 2011r. wzrosło do prawie 150 tysięcy zł! Burmistrz potrafi się też dodatkowo wynagrodzić poprzez kolekcjonowanie synekur. Dał się powołać do Rady Nadzorczej spółki miejskiej Hydro-Lew w Lewinie Brzeskim, z której wyciąga rocznie dodatkowe 12 tysięcy zł. Również dał się powołać do RN spółki Zakład Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. (ZGO) w miejscowości Gać, z której wyciąga rocznie ponad 20 tysięcy zł. Samorządową tajemnicą poliszynela są powiązania, dzięki którym Huczyński może w tych Radach Nadzorczych zarobkować. Do spółki Hydro-Lew powołał go jego były podwładny, który jest dziś burmistrzem Lewina Brzeskiego. W zamian za to, jak mniemam, Huczyński odwdzięczył się swojemu koledze – burmistrzowi Lewina - powołując go do Rady Nadzorczej brzeskiej ciepłowni. Ot koledzy się wspierają, a że przy tym zapominają o jednym z grzechów głównych – „nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu", cóż...

O ile sytuacja z powołaniem Huczyńskiego do spółki w Lewinie jest prosta, tak powołanie go do „Gaci" jest bardziej skomplikowane (Informacje dotyczące EKOGOK pod tekstem).

Będąc przewodniczącym Zarządu EKOGOK burmistrz dał się wybrać do Rady Nadzorczej ZGO, który jest zakładem przez EKOGOK utworzonym. Galimatias? A może tak właśnie ma być? By zniechęcić obserwatorów, w tym media i opinię publiczną do analizy tych patologicznych zjawisk obfitujących w szereg konfliktów interesów, kolesiostwa, nepotyzmu i układanek dla swoich towarzyszy? Czy ktoś z państwa zadał sobie pytanie, dlaczego to właśnie Huczyński został powołany do RN ZGO? Dlaczego wraz z Huczyńskim do Rady Nadzorczej tej bardzo ważnej spółki zostało powołanych dwóch kolejnych urzędników? W RN ZGO wraz z burmistrzem Brzegu zasiada jego pracownica Beata Zatoń-Kowalczyk oraz Bogusław Gąsiorowski. Pani Zatoń-Kowalczyk jest kierownikiem biura promocji, kultury, sportu i turystyki w brzeskim Urzędzie Miasta. Przypomnijmy, że ta osoba była niegdyś udziałowcem i redaktorem naczelnym Panoramy Powiatu Brzeskiego. Dziś po perturbacjach w Panoramie, gazetową schedę po niej objął jej mąż – Paweł Kowalczyk. Gazeta zmieniła nazwę z Panoramy Powiatu Brzeskiego na Panoramę Powiatu, zmieniła się firma która ją wydaje. Zostały natomiast lukratywne umowy z gminami powiatu brzeskiego i starostwa powiatowego, które dały małżeństwu Kowalczyków setki tysięcy złotych przychodów.
Trzeci członek Rady Nadzorczej ZGO – p. Gąsiorowski, który na co dzień jest wójtem gminy Lubsza, zasiada również w RN Miejskiego Zarządu Mienia Komunalnego sp. z o.o. w Brzegu – powołany przez... burmistrza Huczyńskiego.
Konkludując. Radę Nadzorczą ZGO powołuje struktura EKOGOKU, w której burmistrz Huczyński jest z kolei (która to już synekura?) Przewodniczącym Zarządu Związku. Z tego tytułu otrzymuje kolejne apanaże w kwocie 20 400 zł rocznie. Jak widać nasz burmistrz ma wiele czasu. Niewątpliwie przecież by „obskoczyć" dwie Rady Nadzorcze oraz obrady Międzygminnego Związku EKOGOK, czas jest potrzebny. Nie dziwi mnie więc, że burmistrz np. nie przychodzi na sesje brzeskiej Rady Miasta. Nie dziwi mnie też ogólny stan naszego miasta po 10-letnich rządach p. Huczyńskiego.

Rolicki puentuje w „Fakcie": „Rozsierdzenie opinii publicznej, a za nimi mediów jest tak duże, że dla polityków nie będzie pobłażania. Jeśli panowie politycy na nie liczycie, jesteście w błędzie!".

Czy w naszej „wsi spokojnej, wsi wesołej" są możliwe jakiekolwiek zmiany, skoro od dłuższego czasu mieszkańcy dostają na tacy porcje co rusz to nowych informacji o beznadziejnych ekonomicznie, podłych moralnie, mizernych gospodarczo, aroganckich etycznie zachowaniach brzeskiej władzy? Zarówno burmistrza Huczyńskiego jak i jego wzoru do naśladowania - starosty Stefańskiego? Pytanie jest proste - czy warto czekać na kolejne wybory - do jesieni 2014r.? Czy też mając taką wiedzę o rządzącym w Brzegu duecie burmistrza i starosty jako społeczeństwo powinniśmy im wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym przy pomocy radnych, bądź – jeżeli ci nie będą mieli tyle odwagi i szacunku wobec mieszkańców - przy pomocy referendum? Czy też biernie będziemy się przyglądać jeszcze niespełna dwa lata jak nasz lokalny, współczesny Janosik zapominając o swych wyborczych obietnicach sprzed 10 laty miast wspierać biednych – łupi ich i daje bogatym.

Grzegorz Surdyka
Radny miasta Brzeg
Źródła:
http://bip.brzeg.pl/zalaczniki/2182/Huczynski.pdf
http://zgo.org.pl/kontakt/dane-firmy.html

 

Tytuł pochodzi od redakcji portalu, w oryginale: "Burmistrz Huczyński - współczesny Janosik"

Info: Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi EKOGOK powstał w połowie lat 90-ych na mocy porozumienia 5-ciu gmin. Obecnie odpowiedni udział procentowy posiadają: Miasto Brzeg – 58%, Miasto Oława – 31%, Gmina Oława -5%, Gmina Lubsza 4%, oraz Gmina Skarbimierz – 2%. Powstaniu Związku przyświecał cel rozwiązywania problemu usuwania, składowania i utylizacji odpadów z terenu gmin tworzących Związek. Jak wskazuje §6 Statutu Związku podstawowym zadaniem Związku było wybudowanie i prowadzenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych oraz Składowiska Odpadów Komunalnych we wsi Gać. Organami Związku są: Zgromadzenie Związku będące organem kontrolnym i stanowiącym oraz Zarząd Związku będący organem wykonawczym.
Istotnym zapisem w Statucie jest §22 wskazujący, iż Członkowie Związku uczestniczą w kosztach działalności Związku, w zyskach a także w pokrywaniu strat proporcjonalnie do wysokości udziałów.

Komentarze   

 
0 # tadzio 2013-02-15 14:49
faktycznie Janosik
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Roberto 2013-02-16 22:13
5 punktów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MMarek 2013-06-14 14:00
Brawo panie Grześku! Tak trzymać i nie odpuszczać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-14 22:37
A czy to jest zabronione aby być powołanym? A dlaczego miałby się nie dać powołać , ma kwalifikacje to może być powołany. A ty zdaje się panie radny surdyko nawet egzaminu nie potrafiłeś zdać do rad nadzorczych. A jeszcze słyszałem że nawet w radiu Opole Ci nie wyszło tj. rekrutującym było wstyd po rozmowie kwalifikacyjnej żeś nie błysną zbyt ciekawie i ciebie nie chcieli. Czy to aby prawda taka bolesna? A teraz zdaje się z zazdrości i nienawiści mścisz się na wszystkich co coś potrafią, mają kompetencje i świetnie sobie radzą.
A o jaki nepotyzm tu chodzi kto jest z rodziny burmistrza? Kogo z swojej rodziny powołał burmistrz bo nie wiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-19 19:45
? nie ma odpowiedzi, brak argumentów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-19 20:29
atomic, jak zwykle nie wiesz o cho chodzi, albo nie chcesz wiedzieć. Artykuł jest o jednym, a ty jak zwykle o czym innym. W artykule chodzi głównie o (cytuję):
„...Podstawowym obowiązkiem burmistrza jest czytelne działanie i praca na rzecz wszystkich mieszkańców, a nie tylko załatwianie spraw swoim kolesiom lub wybranym przez siebie grupom uprzywilejowany ch ludzi..." – W. Huczyński – cytat z ulotki wyborczej jako kandydata na burmistrza w 2002r.
Może do tego byś się ustosunkował atomic? Czy może brak ci argumentów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-19 22:11
a jednak MrDoctor =G.Surdyka. Dobrze wiem o co chodzi a ty próbujesz odwrócić kota ogonem i unikasz odpowiedzi na niewygodne pytania zarzucając mnie nowymi pytaniami. Najpierw odpowiedz na moje pytania,bo tego wymaga kultura a nie próbujesz mnie zakrzyczeć nowymi pytaniami. A co mnie obchodzą jakieś ulotki burmistrza. Poczytaj sobie swoje ulotki ile tam było obiecanek a do tego fałszywe przedstawianie siebie jako menadżera -biznesmena. A jaki biznes prowadzisz i na czym to menadżerowanie polega?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-20 21:06
cisza...brak odpowiedzi. Czyżby w tych ulotkach Surdyka przedstawiał tylko obiecanki cccanki...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-20 21:11
wkrótce zobaczysz moje ulotki, bardzo cie zaskoczę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-20 22:05
atomic, twoja obsesja na punkcie Surdyki zaczyna być chorobliwa. I coraz bardziej zabawna. Mnie bawi. Przynajmniej taki z niej pożytek. Napisałem to już chwilę temu w innym miejscu, ale powtórzę dla utrwalenia: MrDoctor=Licufe rus. Nie Surdyka. Nie porównuj mnie do osób dla mnie nieistotnych i malutkich. I z powodu tej swojej obsesji na punkcie Surdyki nie zarzucaj mi braku kultury - nie odpowiedziałem na twoje pytania, bo nie skierowałeś ich do mnie, tylko do Surdyki. Rozumiesz? Czy nadal masz z tym jakiś problem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-20 22:13
rzeczywiste nawet podobny do Licuferus. Jeszcze do tego nazwisko Surdyka obrzucasz obraźliwymi stwierdzeniami tj. :" Nie porównuj mnie do osób dla mnie nieistotnych i malutkich." Zapewniam nie mam żadnej obsesji na punkcie nikogo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-21 00:03
atomic, i właśnie tym zapewnieniem potwierdzasz w pełni swoją obsesję. Przepraszam za błąd, miało być: MrDoctor=Lucife rus (nie w tej kolejności literki). Ale widzę, że w końcu dotarło do ciebie, że MrDoctor to nie Surdyka. I wcale jego nazwiska nie obrzucam obraźliwymi stwierdzeniami. Ja tylko z chirurgiczną precyzją, bez żadnych emocji stwierdziłem fakt. Dla mnie jest on malutki i nieistotny. Tak jak ty dla kogoś jesteś malutki i nieistotny i tak jak ja dla kogoś jestem malutki i nieistotny. I takim stwierdzeniem nikogo nie obrażam. Dla mnie Surdyka tyle że istnieje. Tak jak wielu innych. I nie ma on dla mnie żadnego znaczenia, więc zwróciłem ci spokojnie uwagę na to, żebyś nie porównywał mnie do ludzi dla mnie bez znaczenia. To, że przyznaję w kilku kwestiach rację Surdyce, wcale nie dowodzi, że się z nim utożsamiam. Piłsudskiemu czy Einsteinowi też w kilku kwestiach przyznaję rację, ale nie utożsamiam się nimi, i nie chcę, żeby ktoś nazywał mnie Piłsudski czy Einstein. Proste?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-21 19:09
A ja nadal uważam cie za Surdyke lub Chrzanowskiego , może Ogonek czy Salak lub ktoś z tego kręgu PO/MB i mam ku temu przesłanki, za bardzo w dziwny sposób tłumaczysz się z tego zdania " Nie porównuj mnie do osób dla mnie nieistotnych i malutkich" tak jak byś chciał odwrócić od siebie uwagę. Nie obawiaj się nikomu by nie przyszło aby cie nazwać Piłsudskim czy Einsteinem do pięt im nie dorastasz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-22 09:22
atomic - zero psychologii. Stwierdzeniem jakie zacytowałeś mogę jedynie zwrócić na siebie uwagę. Nie odwrócić. Działa ono jak sprzężenie zwrotne - tym bardziej, że nazwałem się Luciferus. Czymś takim nie sposób odwrócić od siebie uwagi? Naiwny jesteś. Nie obchodzi mnie czy ktoś nazwie mnie Piłsudskim czy Einsteinem. Może nazywać mnie Mata Hari, Kuba Rozpruwacz, albo Hannibal Lecter. I nie licytuj się kto komu nie dorasta do pięt - taka licytacja to przejaw dziecinności. Nawiasem mówiąc - specjalnie użyłem nazwisk Einsteina i Piłsudskiego, żeby sprawdzić twoją reakcję - i jak się spodziewałem - była nie na temat i dziecinna. A jeśli nadal uważasz, że jestem Surdyką, czy kimś z wymienionych przez ciebie osób - to uważaj sobie tak dalej. Dzięki temu zaczyna robić się coraz ciekawiej. Bo z pewnością Surdykę, czy tych kilka osób, które wymieniłeś zacznie interesować to, kim jest MrDoctor. Coraz ciekawiej atomic. Mów do mnie więcej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-22 11:58
a ja nie jestem psycholog jak również i ty. A dlaczego nazywając siebie Luciferus nie można odwrócić od siebie uwagi? Możesz się nazwać Kiciuś i też odwrócić uwagę. Oni nie muszą się interesować MrDoctorem bo doskonale wiedzą kim jesteś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-23 00:51
atomic, czy ty naprawdę jesteś taki cienki w myśleniu, czy tylko udajesz głupa? Bo jeśli nie udajesz, to stwierdzenie beton naukowy jest jak najbardziej na miejscu. Bo właśnie dzięki tobie mogą się zainteresować MrDoctorem. Może mną się zainteresować G.Surdyka, Chrzanowski, A.Ogonek, i cała reszta. Co jak co, ale mnie by zainteresowała jakaś osoba, o której trąbi się, że jest mną. Nie wnikam w to czy ty jesteś naukowcem, czy nie. Jeśli tak, to żal mi polskiego świata naukowego, gdy jego przedstawiciela mi są tacy jak ty cienko lub ciężko (do wyboru) myślący ludzie. A skoro nie jestem psychologiem, tak samo jak jestem Surdyką - co z pełnym przekonaniem ogłaszasz wszem i wobec, to gratuluję spostrzegawczoś ci. Ciekawe jaką to metodę naukową zastosowałeś do rozgryzienia tej zagadki. A na zakończenie coś na pocieszenie - samo stwierdzenie Luciferus jest na tyle ciekawe i nieprzyziemne, że samo z siebie przyciąga uwagę. A nie odwraca ją.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-23 23:27
raczej to ty udajesz kogoś kim nie jesteś.Do tego głupio się tłumaczysz, w ogóle dziwnie się tłumaczysz, jak to się mówi winny się tłumaczy, Surdyka nie musi się interesować tobą wie dokładnie kim jesteś. Nie będę pozostałych nazwisk wymieniał kim możesz być z grupy PO/MB lub osobą z nimi związaną .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-24 01:07
Ach, czyli już nie jestem Surdyką, choć kilkakrotnie pisałeś MrDoctor=Surdyk a. To ciekawe. A kim teraz jestem? Twierdzisz, że dokładnie wie ten, którym wcześniej mnie nazywałeś - czyli Surdyka. Bardzo ciekawe. Może jestem burmistrzem i specjalnie biorę cię pod szpic, żeby sprawdzić na ile jesteś moim wiernym obrońcą? Oczywiście - udaję kogoś kim nie jestem - bo ty wiesz najlepiej kim jestem. Może nawet lepiej niż ja wiesz kim jestem? To dopiero ciekawostka. A także głupio i dziwnie się tłumaczę - piszesz, używając zwrotu, który dowodzi, że nie masz nic mądrego do powiedzenia. Problem w tym, że w moim komentarzu nie ma nic z tłumaczenia. Za to wyjaśniam jak krowie na rowie, jak działają proste mechanizmy psychologiczne pozwalające zwracać na siebie lub na kogoś uwagę. Twoja wiedza w tym temacie ma poważne braki. Musisz się jeszcze sporo nauczyć. Drobna wskazówka - radzę sporo obserwować i obiektywnie analizować. Wtedy może do czegoś dojdziesz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Just 2013-06-24 10:18
Szkoda że nie macie nic do powiedzenia/nap isania co do istoty tekstu - bo na pewno jest o czym dyskutować
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MrDoctor 2013-06-24 12:50
Przeprasza, ale skoro ktoś bierze mnie za kogoś innego, nie mogłem tego pominąć milczeniem - to wyglądało by jak przyznanie się, że jestem tym, kim w rzeczywistości nie jestem.
A co do istoty tekstu - o czymś takim należy mówić głośno. W Polsce, tym bardziej w Brzegu nie ma tzw. kultury politycznej. Kto dorwał się do władzy, robi na tym biznes, i wszystko jedno, czy jest z opcji prawicowej, lewicowej, czy środkowej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale stan faktyczny przytłacza je swoją mnogością. Ktoś kiedyś określił to wszystko słowami: Polska Republika Kolesiów. Brzeg tu nie stanowi wyjątku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # atomic 2013-06-25 00:01
dobrze zgłoszę się do ciebie na nauki kosom-psycholog a. Taki jesteś znawca psychologii, który widzi tylko u innych coś a sam u siebie nie . Ale jak to się mówi chora osoba nigdy nie widzi choroby u siebie tylko u innych. Felietonista Tomczuk dokładnie wie kto to MrDoctor, niech ci powie, nawet ostatnio nie
śmiał cie o coś prosić tj abyś zaprzestał ze mną rozmowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować