czwartek, 18 kwietnia 2024

watchdog fundaca epanstwoOświadczenie Fundacji ePaństwo i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

 

 

 

 

 

 

Ograniczenie dostępu do informacji o działaniach prokuratury i polityce zagranicznej

 

 

 

W trakcie najbliższego posiedzenia (24 i 25 lutego 2021) Sejm zajmie się dwoma pomysłami na ograniczenia w dostępie do informacji publicznych. Jeden kryje się w ustawie o służbie zagranicznej, która właśnie wróciła z negatywną opinią z Senatu. Wprowadzane w tej ustawie (art. 7 pkt 12) pojęcie tajemnicy dyplomatycznej znacząco wpłynie na zmniejszenie sfery jawności w działaniach państwa w obszarze polityki zagranicznej. Na skutek przyjęcia tego przepisu, urzędnicy będą mogli – w oparciu o dowolne przesłanki – ograniczać dostęp do informacji o działalności MSZ i powiązanych z nimi instytucji. Zwracamy się z apelem do Posłanek i Posłów o nieodrzucenie uchwały Senatu w tej sprawie.

Sejm podejmie również prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Druk nr 867). W wyniku dodania art 156 § 5b do Kodeksu postępowania karnego, zablokowany zostanie dostęp opinii publicznej do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Czyli również do informacji o działaniach prokuratury i prokuratorów. Nie będzie się już można powoływać na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, a korzystają z nich i dziennikarze/rki i obywatele/ki.

Zaskakujące jest uzasadnienie proponowanej zmiany przepisów. Autorzy projektu tłumaczą, że dotychczasowa praktyka niesie za sobą ryzyko udostępnienia akt sprawy niewykrytemu sprawcy przestępstwa. Można odnieść wrażenie, że zdaniem autorów projektu, problemy prokuratury w realizacji działań w zakresie wykrywania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, będą rozwiązane przez zdjęcie “ciężaru” jakiejkolwiek kontroli społecznej.

Jawność to podstawowa zasada demokracji oraz instrument naprawy państwa i jego instytucji. Oprócz ryzyka ograniczenia wolności do informacji i wolności mediów, w realizacji projektu ustawy widzimy również zagrożenie dla gwarancji praworządności oraz sprawności funkcjonowania organów ścigania.

Ograniczenie jawności informacji o szczegółach prowadzonych przez prokuraturę postępowań pozbawi również opinię publiczną wiedzy o sprawach dużej wagi społecznej czy takich, których ujawnienie może chronić inne dobra.

Dlatego również i w tym wypadku zwracamy się do parlamentarzystów/tek z apelem o wycofanie lub odrzucenie zmian proponowanych w art. 156 § 5 i 156 § 5b Kodeksu postępowania karnego.

 

WSPIERAJ

Unknown 1

 

 

 

Dodaj komentarz

wolna trybuna