sobota, 20 sierpnia 2022

tony introDebiutancka powieść Toni Morrison – pierwszej czarnej kobiety uhonorowanej Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury – w nowym tłumaczeniu Kai Gucio.

 

 

 

 

Największym marzeniem jedenastoletniej Pecoli Breedlove jest posiadanie niebieskich oczu jak pozostałe amerykańskie jasnowłose dzieci. Dziewczynka wierzy, że jeśli jej oczy zmienią kolor, zyska akceptację rówieśników i nikt nie będzie zwracał uwagi na jej kolor skóry.

 

Jesienią 1941 roku nagietki w przydomowym ogródku rodziny Breedlove nie kiełkują. Pecola jeszcze nie wie, że ten niepozorny fenomen jest początkiem bolesnych wydarzeń, które zniszczą jej dotychczasowe życie.

 

Opowiedziana z perspektywy kilku narratorów, częściowo oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Pecoli jest pierwszą powieścią Morrison, refleksją na temat społecznych ideałów piękna (i brzydoty) oraz skutków rasizmu, które będą przenikać całą późniejszą twórczość Noblistki.

 

najbardziej niebieskie oko

 

Toni Morrison

 

To opowieść nie tylko o rasizmie, ale przede wszystkim o perfidnym i uniwersalnym mechanizmie bezkrwawej przemocy, kiedy to ofiara zamienia się we własnego prześladowcę. O upokorzeniu i bezsilności, które rodzą większy gniew niż mord. Bez książek Toni Morrison nie sposob zrozumieć napięć dzisiejszej Ameryki.

Katarzyna Surmiak-Domańska

 

 

To powieść napisana z empatią i wiarą w moc zapisywanych słów, plastycznie oddająca nawet mroczną rzeczywistość.

MARIA RATAJCZAK, RADIO POZNAŃ

 

 

Tematyka powieści: rasizm, kazirodztwo, krytyka systemu społecznego w USA – wszystko to sprawiło, że wydana w 1970 roku powieść przyniosła Morrison sławę, ale także wzbudziła ogromne kontrowersje. Teraz polskie czytelniczki będą mogły się przekonać o sile prozy Toni Morrison.

NATALIA SZOSTAK

 

 

Toni Morrison była pierwszą czarną kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Autorka zmarła niedawno, w 2019 roku. Kiedy patrzę na jej zdjęcia czy wywiady telewizyjne, to nie mogę oderwać oczu od jej włosów. Siwe dready poskręcane są na końcach niczym wężowe głowy. To Medea! Ale zamiast zemsty oferuje nam empatię i mądrość.

SYLWIA CHUTNIK

 

 

Najbardziej niebieskie oko

 

Autorka: Toni Morrison

Przekład: Kaja Gucio

Dane podstawowe

Data premiery: 2022-03-09

ISBN: 9788367176477

 

 

Wydawnictwo Poznanskie favicon

 

 

 

 

promocja side