sobota, 20 sierpnia 2022

SYN frontEpicka i poruszająca powieść o dziedzictwie amerykańskiego Zachodu!

 

 

 

 

 

Wiosną 1849 r. Eli McCullough ma trzynaście lat, gdy grupa Komanczów szturmuje jego domostwo, brutalnie morduje matkę i siostrę chłopca, a jego samego zabiera do niewoli. Odważny i sprytny Eli szybko przystosowuje się do życia Komanczów: uczy się ich zwyczajów i języka, odpowiada na nowe imię, które otrzymał jako adoptowany syn wodza. Jako członek plemienia toczy wojnę z białymi, co utrudnia zrozumienia tego, kim naprawdę jest. Kiedy jednak choroby, głód i przytłaczająca liczba uzbrojonych Amerykanów dziesiątkują plemię, Eli zostaje sam. Ani biały, ani Komancz – musi na nowo znaleźć sobie miejsce w świecie. Zaczyna podróż pełną przygód, tragedii, ale i szczęścia, które odbijają się echem w życiu jego potomstwa.

 

Z historią Eliego przeplatają się losy jego syna Petera – mężczyzny, który ponosi emocjonalne koszty dążenia ojca do władzy, oraz prawnuczki Eliego, Jeanne Anne – kobiety, która, która musi walczyć z zatwardziałymi rywalami, aby odnieść sukces w męskim świecie.

 

„Syn” to wielopokoleniowa saga o losach teksańskiej rodziny McCulloughów – od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów do XX-wiecznego boomu naftowego – dla której najważniejszą wartością jest ziemia i honor. To także książka niepokojąca i działająca na wyobraźnię, kontynuująca najlepszą tradycję amerykańskiego kanonu – łącząca pisarską sprawność Larry’ego McMurtry’ego z ostrością wyrazu Cormaca McCarthy’ego.

 

Philipp Meyer

 

Opinie

 

„Oszałamiająca… to książka, która naprawdę zasługuje na miano arcydzieła”.

Kate Atkinson

 

 

„Mistrzowska!”

„The New York Times”

 

 

„Zapewne najlepsza książka amerykańska napisana w tym stuleciu”.

„The Bookseller” (UK)

 

 

„Syn słusznie rości sobie prawo do tytułu Wielkiej Amerykańskiej Powieści”.

„The Washington Post”

 

 

„Oszałamiająca… Syn jest dla literatury tym samym, czym Goya dla malarstwa”.

„Sydney Morning Herald”

 

 

Data premiery: 2022-02-09
ISBN: 9788366839946

 

 

Wydawnictwo Poznanskie favicon

 

 

 

 

promocja side