sobota, 23 stycznia 2021

pszczolaFińskie przedsiębiorstwo Caruna, zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, dostrzegło niewykorzystany potencjał swoich terenów. Postanowiono, że zostaną wykorzystane na wioskę dla pszczół.

 

Trudno wyobrazić sobie, jak mógłby funkcjonować świat bez pszczół. Te słynące z pracowitości owady odpowiadają za zapylanie 75 procent wszystkich upraw na ziemi – co de facto znaczy, że bez nich gatunek ludzki się nie wyżywi. Jednak od lat populacja pszczół na świecie maleje. Żywe siedliska – tak lubiane przez pszczoły łąki i pola kwiatowe – są przekształcane na działki budowlane pod infrastrukturę miast. Problem dostrzeżono w Finlandii.

 

Tamtejszy dostawca energii Caruna postanowił zagospodarować swoje ziemie, nad którymi umieszczona jest infrastruktura do przesyłu energii.

 

Na terenie należącym do firmy powstało 100 „pszczelich hoteli”, uli w których pszczoły mogą swobodnie żyć i się rozmnażać. Projekt nazwano Air Bee n’ Bees, nawiązując do popularnej platformy turystycznej. W pomoc przy projekcie zaangażowano dzieci z lokalnych szkół, dla których była to również okazja do nauki o tych wartościowych dla ekosystemu stworzeniach.

 

źródło: wirtualnemedia.pl
foto: Pexels

 

logo spm 120

Nowiny na pasku