piątek, 19 kwietnia 2024

DO 1 LO Collage Fotor23 maja 2018 roku o godz. 11:00 I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu otworzyło swe podwoje dla uczniów klas trzecich gimnazjów z Brzegu, Powiatu Brzeskiego a także z powiatów ościennych. Motywem przewodnim dnia otwartego był w tym roku patron szkoły, Bolesław Chrobry. Nawiązując do dawnych czasów prowadzący jak i inni licealiści zaangażowani bezpośrednio w wydarzenie dumnie prezentowali się w strojach nawiązujących do epoki.
W części oficjalnej, w auli szkoły po powitaniu gości przez prowadzących (Aleksandra Wójcik, Wiktoria Rabanda, Piotr Dyba) głos zabrała dyrektor szkoły, Pani Katarzyna Grochowska, która w krótkim przemówieniu zaprezentowała bogaty dorobek liceum. Zwróciła uwagę na panujący w szkole klimat życzliwości i otwartości na uczniów, możliwości realizowania zainteresowań naukowych i pasji artystycznych.
Przybyli uczniowie mieli możliwość poznać historię szkoły, jej siedziby, losy przedwojenne jak i powojenne oraz współczesne. W kolejnym etapie zaprezentowano ofertę szkoły na kolejny rok szkolny – 2018/2019. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i kierując się ich preferencjami, planuje są utworzenie następujących nachyleń:


- humanistyczno językowego
- medyczno-farmaceutycznego
- matematyczno-fizycznego oraz
- społeczno-prawnego.


Hanna Skonecka, Magdalena Zalewska, Monika Tomaszewska oraz Tobiasz Bednarek, uczniowie klas drugich wywodzący się z ww. nachyleń, pokrótce scharakteryzowali każde z nich. W tej części odbyła się również premiera filmu promującego szkołę, specjalnie stworzonego na potrzeby tegorocznej rekrutacji. Podkreślić warto, że film ten jest dziełem całkowicie stworzonym przez uczniów naszej szkoły – począwszy od scenariusza, poprzez jego realizację jak i montaż. Głównymi autorami są: Karolina Boczek, Martyna Jóźków, Oliwia Pawelska, Zuzanna Sawicka, Hanna Skonecka oraz Karolina Trubiewska.

Link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=Qgsb84jOfAA

Zwieńczeniem tej części był występ artystyczny, w którym Julia Czarnota z klasy 2 o nachyleniu humanistyczno-językowym wystąpiła z piosenką „Kasztany”.
Po części oficjalnej uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę, poznać jej ofertę edukacyjną z paletą zajęć dodatkowych, zorientować się co do sposobu pracy na wybranych przedmiotach oraz sprawdzić się w nietypowym zadaniu, jakim była szkolna gra terenowa. W nawiązaniu do głównego motywu dnia otwartego, uczniowie odwiedzali stanowiska, często nazwane bardzo nietypowo i zagadkowo: „Wyprawa Chrobrego do Niemiec”, „Czego Chrobry zobaczyć nie mógł”, „Wystrzałowy Chrobry” czy „Dzieci Chrobrego ratują poszkodowanego”. Pod tymi nazwami kryły się takie atrakcje jak: udział w zajęciach językowych z ofertą wymiany międzynarodowej, zajęcia z biologii z wykorzystaniem mikroskopu i preparatów biologicznych, strzelanie z łuku do tarczy czy symulacja ratownictwa medycznego. Poprzez aktywny udział w poszczególnych zadaniach uczniowie naszej szkoły mieli okazję podzielić się swoimi zainteresowaniami i pasjami. Mamy nadzieję, że to, co przygotowali, przypadło wszystkim do gustu.
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg dnia otwartego – dotyczy to nauczycieli odpowiedzialnych za przygotowanie stanowisk jak i przede wszystkim uczniów pomagających, a niekiedy całkowicie odpowiedzialnych za dane stanowiska. Cieszy nas tak duże zaangażowanie wszystkich, co tylko dowodzi prawdziwości słów, jakie na powitanie skierowała do gimnazjalistów dyrektor szkoły.

 

Michał Szkudlarek

 

Nowiny na pasku