niedziela, 12 maja 2024

zolnierz wykleciTegoroczne obchody narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przebiegały w całej Polsce wyjątkowo uroczyście i obfitowały w rozliczne wydarzenia - od konferencji w Sejmie przez Msze św. i marsze, aż po bieg „Tropem Wilczym”.

 

Nasze miasto również wpisało się w te uroczyste obchody, a ich zwieńczeniem był konkurs organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności”. Tradycją Liceum im. Zbigniewa Herberta jest pielęgnowanie wartości, które kształtują młode pokolenie Polaków, ukazywanie godnych postaw i krzewienie idei patriotyzmu. Chodzi o to, by młodzi ludzie w przyszłości sami potrafili organizować przestrzeń wokół siebie.
Starosta Powiatu Brzeskiego pan Maciej Stefański 17 marca br. otworzył uroczystość poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych, a patriotyczny konkurs o zasięgu powiatowym objął swoim patronatem.
W gronie zaproszonych gości byli także: przedstawiciel 1. Brzeskiego Pułku Saperów pan mjr Błażej Lenard (jury konkursu), przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień pan mjr Andrzej Mudrak, Dyrektor Zakładu Karnego w Brzegu pan ppłk Henryk Knera i por. Maciej Dorociak oraz wiceprezes wrocławskiego Stowarzyszenia Odra – Niemen pan Eugeniusz Gosiewski (jury konkursu). Także zaszczyciła nas swoją obecnością pani Renata Wojas reprezentująca Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i historyk, dziennikarz Radia Opole oraz redaktor Gazety Brzeskiej pan Wiktor Krzewicki (jury konkursu) i przedstawiciel Związku Strzeleckiego OSW „Strzelec” JS 3060 pan Łukasz Bzikut. Do grona gości należy także zaliczyć nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dyrekcje towarzyszące swoim uczniom a naszym zawodnikom.

Konkurs poprzedzony był uroczystością podpisania Porozumienia o Współpracy między II LO a Wojskową Komendą Uzupełnień - szkoła planuje rozszerzenie współpracy i powiększenie oferty edukacyjnej w tym zakresie. Wprowadzając zaproszonych gości w odpowiednią atmosferę klasa mundurowa II LO zaprezentowała krótką musztrę. Pokaz musztry w wykonaniu uczniów wzbudził bardzo duże zainteresowanie najmłodszych zawodników.
Konkurs odbył się w 2 kategoriach wiekowych, tj. w kategorii dla uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jako pierwsi rywalizowali gimnazjaliści, po nich do zmagań przystąpili ich starsi koledzy. Ci pierwsi zadziwili zebranych swoją wiedzą niemal śpiewająco odpowiadając na pytania. I choć edukacja na poziomie gimnazjum nie obejmuje tematyki konkursu, to z całą pewnością pogratulować można tak uczestnikom konkursu jak i ich nauczycielom. Dwuosobowe reprezentacje szkół odpowiadały na pytania, którym towarzyszyły fragmenty filmów, utworów muzycznych lub fotografie. Dotyczyły one ośmiu wybranych postaci oraz realiów pierwszych lat powojennej Polski. Zaproszeni goście z zainteresowaniem i podziwem przyglądali się rywalizacji uczniów i ogromnej wiedzy historycznej młodych zawodników.

Spośród szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się reprezentacja Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu, tuż za nią po zaciętej dogrywce uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu, trzecie miejsce przypadło uczniom z Gimnazjum ze Skarbimierza.
Nie mniej emocjonująca była rywalizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a wśród nich największą wiedzą wykazała się drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, zajmując pierwsze miejsce. Drugim miejscem cieszyli się uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych, a trzecie miejsce uzyskali zawodnicy z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kolejne miejsce przypadło młodzieży z ZSZ nr 1 a klasyfikację zamknęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Wśród zawodników byli też strzelcy JS 3060, tym razem jako uczniowie II LO. Młodzież była bardzo zadowolona, że dzięki takim konkursom można się nie tylko uczyć, ale również wzajemnie poznawać.

Zwycięzcy otrzymali nagrody za zajęte trzy pierwsze miejsca a pozostali zawodnicy otrzymali upominki za zaangażowanie w przygotowywanie się do patriotycznego przedsięwzięcia. Wszystkich zawodników można było uhonorować za sprawą sponsorów, tj.: Stowarzyszenia Odra – Niemen, Starostwa Powiatowego w Brzegu, 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych Odra S.A., Banku PKO BP.

Wszystkim fundatorom serdecznie dziękujemy - państwa nieoceniona pomoc pomogła nam w uhonorowaniu zawodników podejmujących ideę uczczenia pamięci polskich żołnierzy.

Jesteśmy przekonani, że poprzez taką akcję można kształtować tożsamość narodową młodego pokolenia Polaków i identyfikować się z patriotyczną postawą żołnierzy. To właśnie Żołnierze Wyklęci mogą być doskonałym przykładem szlachetnego działania i nieugiętej postawy wobec zagrożenia wolności.

Uczniom życzymy sukcesów na kolejnych ścieżkach edukacyjnych a nauczycielom tak chętnej do pracy i tak zdolnej młodzieży, jaką mieliśmy zaszczyt gościć na konkursie.

 

zolnierze wykleci Collage Fotor


Małgorzata Baranowska
II LO Brzeg

 

Nowiny na pasku