poniedziałek, 29 kwietnia 2024

spot-kresoweII Łosiowskie Spotkania Kresowe to kontynuacja cyklu zapoczątkowanego 2 lata temu. 24 listopada 2013 r., w Domu Kultury zgromadzili się Kresowiacy z Łosiowa, Brzegu i okolic.

 

Wśród zaproszonych gości: Wiceburmistrz Lewina Brzeskiego Dariusz Struski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Adaszyński, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie Beata Hargot, Członek Zarządu Banku Spółdzielczego Grodków-Łosiów Franciszek Smoliński, szefowa Brzeskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Alicja Zbyryt, przedstawiciele łosiowskich instytucji i firm. Jednak najliczniejszą grupę stanowili łosiowscy Kresowiacy, którzy wiele lat temu, będąc dziećmi, opuścili swoje domy, by wyjechać, nie wiadomo gdzie, z bolesnymi doświadczeniami, które zgotował im los.
Łosiowskie Spotkania Kresowe, zorganizowane po raz drugi, wynikają z potrzeby miejscowej ludności, stwarzają okazję do wspomnień, do rozmów, do spędzenia wolnego czasu w swoim gronie. Tegoroczna impreza składała się z części artystycznej, w której wystąpiły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie w inscenizacji wg scenariusza przygotowanego przez nauczycielkę Teresę Gabruk oraz duet ?Bożenki" z Lubszy, prowadzony przez Jana Sowę. Zespół uraczył uczestników świetnym wykonaniem kresowych piosenek i pełnymi humoru opowiastkami.
Wykład profesora Stanisława Srokowskiego był wspaniałą lekcją historii Polski. Obejmował dzieje Rzeczpospolitej od czasów jej wspaniałości, gdy granicami sięgała od Bałtyku do Morza Czarnego, do haniebnych czasów Bandery i UPA. Profesor zaczarował swoim wykładem łosiowskich Kresowiaków, którzy wchłaniali w wielkim skupieniu przekazywaną wiedzę. Możliwe, że dotychczas niektórzy nie rozumieli, dlaczego, będąc biernymi świadkami machiny historycznej i politycznej, musieli doświadczyć tyle zła.
Wiele ciekawych wiadomości związanych ze swoją pracą opowiedziała uczestnikom Pani Marta Czerwienie, genealog i archeolog z Warszawy. Pani Marta jest pasjonatką Kresów, zawodowo zajmuje się odnajdywaniem i łączeniem rodzin, poszukiwaniem grobów, sporządzaniem drzew genealogicznych i odnajdywaniem dokumentów w archiwach na Kresach. Poza tym pomaga ubogim dzieciom na Ukrainie, organizując zbiórki i zawożąc podarunki w postaci słodyczy, książek i upominków. Pani Marta przywiozła do Łosiowa wystawę swoich zdjęć pt. ?Kresowe Nostalgie" przedstawiającą miejsca i obiekty związane z historią Polski.
Wystawę zdjęć o tematyce lwowskiej, noszącej tytuł: ?Lwów, semper fidelis", zaprezentował brzeski redaktor, felietonista i podróżnik Leszek Tomczuk (łosiowianin z urodzenia).
Po części oficjalnej i rozrywkowej uczestnicy mogli oglądać wystawy zdjęć, nawiązywać kontakty, wspominać, kosztować potraw kresowych, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łosiowa.
W II Łosiowskich Spotkaniach Kresowych wzięło udział ponad 130 osób. Impreza trwała aż do godziny 20.00. Było to kolejne udane przedsięwzięcie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic, Bibliotekę Publiczną w Łosiowie, Sołtysa Łosiowa i Koło Gospodyń Wiejskich oraz Dom Kultury w Łosiowie.
Za dofinansowanie imprezy organizatorzy dziękują Firmie AGROPOL z Łosiowa oraz Bankowi Spółdzielczemu Grodków?Łosiów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejne III Spotkania Kresowe.

spot-kresowe1

spot-kresowe2

spot-kresowe3

spot-kresowe4

spot-kresowe5

 

Nowiny na pasku