niedziela, 05 maja 2024

11 Starosta Powiatu i Przewodniczacy Rady550Powiat brzeski świętował 94. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości każdy mieszkaniec powiatu brzeskiego z pewnością mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mieli szansę wystartować w trzeciej edycji Brzeskiego Biegu Niepodległości. Fani motoryzacji mogli podziwiać wystawę motocykli, a osoby wolące bardziej klasyczne sposoby świętowania Dnia Niepodległości mogły uczestniczyć w uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Od 8 listopada, w Galerii Sztuki Współczesnej, można też było podziwiać wystawę kolekcjonerską dotyczącą Tadeusza Kościuszki. Główne uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości miały jednak miejsce na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich.

?Witam wszystkich w ten radosny dzień. 95 lat temu, 11 listopada, po 123 latach niewoli odrodziła się Polska" - tymi słowami, podkreślającymi rangę piątkowych uroczystości, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański rozpoczął swoje przemówienie poprzedzające Apel Poległych. Wspomniał w nim również o tym, iż ?Polska odrodziła się jako Państwo silne i liczące się na arenie międzynarodowej. Stało się tak dzięki temu, że mieliśmy wielkich i mądrych przywódców. Nie brakowało przecież wówczas problemów gospodarczych i społecznych. Ówcześni przywódcy polityczni byli jednak w stanie się porozumieć w imię nadrzędnych interesów. Józef Piłsudski i Roman Dmowski mieli zupełnie inne poglądy, a jednak potrafili wznieść się ponad różnice w imię wyższej idei ? interesu Kraju. Dziś, podczas Narodowego Święta Niepodległości, to powinna być dla nas, współczesnych ? pogrążonych w waśniach i niezgodzie ? wielka lekcja miłości Ojczyzny".
W tym roku Apel Poległych odbył się dopiero o godzinie 17.00 na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich. W ciemnościach rozświetlanych blaskiem pochodni oddano hołd Polakom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. O oprawę artystyczną zadbali artyści z Klubu Wojskowego, pod opieką Jany Koronkiewicz, a o podniosły charakter uroczystości żołnierze 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Tegoroczną oryginalną oprawę święta widać była nawet podczas salwy honorowej, która oddana została z broni maszynowej ulokowanej na krużgankach ?Śląskiego Wawelu".
Wcześniej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji odrodzonej Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje władz powiatu i miasta, organizacji kombatanckich i społecznych oraz stowarzyszeń złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.
Po raz pierwszy uroczyście Dzień Niepodległości obchodziła również Gmina Skarbimierz. Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele środowisk kombatanckich: (prezesi organizacji) Jan Majewski, Benedykt Jędrzejczyk, Józef Duda, samorządowcy: Brygida Jakubowicz (Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), służby mundurowe i przedstawiciele społeczeństwa Gminy Skarbimierz, przywitał las brzozowych krzyży. Ten niesamowity widok stanowił piękną scenografię do Apelu Pamięci przygotowanego przez 1. Brzeski Pułk Saperów oraz występu chóru parafialnego z kościoła p.w. Stanisława Biskupa Męczennika w Skarbimierzu.
Bardzo wzniosły, patriotyczny charakter, miała również msza święta koncelebrowana przez pięciu księży, na czele z ks. Stanisławem Grzechynką, której kulminacyjnym momentem było kazanie nowego ks. Kapelana Parafii Wojskowej w Brzegu por. Władysława Włodarczyka. Cytowani przez niego - Piotr Skarga, marszałek Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid, to nie tylko autorzy słów z przeszłości, lecz także twórcy ponadczasowych prawd aktualnych po dziś dzień. Kazanie to z pewnością pozostanie w sercach i umysłach wiernych przez długi czas.
Do historii nawiązał też w swoim przemówieniu Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Duchowa uczta to nie wszystko. Drugą część uroczystości kombatanci, ich rodziny i wszyscy wierni spędzili na świeżym powietrzu, przy doskonałej grochówce.

 

11 11 listopada550

11 listopada kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wypełnił się do ostatniego miejsca. Przybyły do niego delegacje władz samorządowych, służb mundurowych i wielu mieszkańców powiatu.

 

11 Las brzozowych krzyzy550

Las brzozowych krzyży, który stanął przed kościołem pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, był tłem wydarzeń kulturalno-patriotycznych przygotowanych z okazji Dnia Niepodległości.

 

11 Na rocznicowych550

Na rocznicowych obchodach, jak zwykle, nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych działających na terenie powiatu oraz harcerzy i młodzieży szkolnej.

 

11 O artystyczna strone550 

O artystyczną stronę obchodów Narodowego Dnia Niepodległości zadbali w Brzegu artyści z Klubu Wojskowego, których przygotowała jego kierowniczka - Jana Koronkiewicz.

 

11 Starosta Powiatu Brzeskiego550

Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański przemawia podczas Narodowego Święta Niepodległości

 

11 Starosta Powiatu i Przewodniczacy Rady550

Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.

 

11 Tuz przed Apelem550

Tuż przed Apelem Pamięci, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, pojawił się sam Marszałek Józef Piłsudski, ubrany w charakterystyczny szary mundur.

 

11 W Skarbimierzu Osiedle550

W Skarbimierzu - Osiedle spotkali się kombatanci i mieszkańcy powiatu brzeskiego. O wspaniałą oprawę uroczystości zadbali między innymi żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

 

11 zolnierze550

Żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki byli obecni podczas każdej części uroczystości przygotowanych z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Nowiny na pasku