poniedziałek, 06 maja 2024
most228 września 2012 r. Zarząd Województwa Opolskiego przyznał dyplom dla Powiatu Brzeskiego za projekt pod nazwą „Remont i odbudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 1508 O na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Lewin Brzeski". Projekt ten nominowany został do Plebiscytu o nagrodę mieszkańców Opolszczyzny w ramach konkursu „Opolskie euro - III edycja".


Wartość przeprowadzonej inwestycji to 1 714 043 złotych (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Gospodarczego - 1 318 984, wkład własny Powiatu - 395 059). Zakres robót budowlanych objął: wymianę nawierzchni jezdni, wymianę betonowego chodnika, skucie, a następnie odtworzenie gzymsu żelbetonowego, podwyższenie i pomalowanie poręczy stalowej, wymianę betonu chodnika, wymianę izolacji, wymianę elementów odwodnienia.

Wyremontowana i przebudowana w ramach projektu przeprawa, to trzyprzęsłowy most belkowy z dwoma przegubami cerberowskimi o długości 71,60 m. Zły stan techniczny jego głównych elementów i wynikające z tego zagrożenie wyłączenia mostu z układu komunikacyjnego, a co za tym idzie olbrzymie utrudnienia dla mieszkańców Lewina Brzeskiego i okolic, wpłynęły na decyzję Zarządu Powiatu Brzeskiego o przystąpieniu do realizacji zadania. Projekt został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, poddziałanie RPOP.03.01.02 Drogi lokalne.

most1
most2

Korzystnych efektów zrealizowania tej inwestycji jest bardzo wiele. Przede wszystkim wpłynęła ona na rozwój infrastruktury dróg powiatowych oraz zwiększenie komunikacyjności regionu, a tym samym  poprawiła konkurencyjność i atrakcyjność województwa opolskiego. Znacznie poprawiło się również bezpieczeństwo użytkowników mostu i komfort podróżowania. Remont przeprawy zapewnił także dostępność komunikacyjną do terenów inwestycyjnych w Lewinie Brzeskim oraz zabezpieczył kluczowe dla tego obszaru powiązania z drogami krajowymi (droga nr 94 Opole-Wrocław) i regionalnymi (droga wojewódzka nr 458). Ułatwiony został także dojazd do autostrady A4: kierunek Wrocław oraz kierunek Katowice/Kraków, a dzięki temu dostęp do lotnisk międzynarodowych mieszczących się we Wrocławiu oraz Katowicach oraz do planowanego lotniska w Kamieniu Śląskim. Dzięki inwestycji zwiększyła się ponadto dostępności do unikatowych form kulturalno-przyrodniczych w województwie opolskim oraz terenów o dużym znaczeniu turystycznym, historycznym i kulturalnym (Bory Niemodlińskie, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Kantorowice, Pałac w Lewinie Brzeskim, Pałac Wronów, Zamek myśliwski w Kantorowicach).

Krystian Ławreniuk

Nowiny na pasku