niedziela, 05 maja 2024
poklPodsumowanie realizacji Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki ,,Aktywizacja zawodowa i społeczna usamodzielnionych wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i osób niepełnosprawnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie".



14 grudnia 2010 r. w siedzibie PCPR odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu POKL realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z udziałem Wicestarosty Powiatu Brzeskiego Pana Ryszarda Jończyka oraz Skarbnik Powiatu Brzeskiego Pani Iwony Krzysztofek. W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm współdziałających w realizacji projektu oraz większość uczestników projektu.

poklRealizowany w roku bieżącym projekt skierowany był do osób z wykluczenia społecznego, a przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, bezrobotnych lub poszukujących pracy. Ta grupa społeczna ma na brzeskim rynku pracy podobnie jak w całej Polsce mniejsze szanse. Pozostawanie bez pracy powoduje wiele ujemnych skutków społecznych i rodzinnych. Właśnie na problemy społeczne i zawodowe tych osób odpowiadał projekt zrealizowany przez PCPR. W ramach projektu uczestnicy w czasie warsztatów wyjazdowych do Dusznik Zdroju otrzymali wiedzę z zakresu prawa pracy, zatrudniania osób niepełnosprawnych, wsparci zostali doradztwem zawodowym i psychologicznym. Indywidualne zajęcia z uczestnikami prowadzone były w Centrum Karier Zawodowych. Po uzyskaniu opinii lekarza medycyny pracy beneficjenci podnosili swoje kwalifikacje zawodowe na kursach dostosowanych do ich możliwości zdrowotnych i zawodowych. Między innymi uczestnicy skorzystali z kursów: prawa jazdy kat. C, ochrony mienia, kursu księgowości i kosztorysowania, obsługi kasy fiskalnej, obsługi wózków widłowych czy też kursu na uprawnienia SEP. Dla osób niepełnosprawnych zapewnione zostały zajęcia rehabilitacyjne, które poprawiły poziom funkcjonowania zdrowotnego uczestników projektu. Projekt realizowany był od stycznia 2010 roku i uczestniczyło w nim 60 osób niepełnosprawnych oraz 12 usamodzielnionych wychowanków placówek opiekuńczo wychowawczych i rodzin zastępczych. Do projektu przystąpiły także osoby głuchonieme, dla których zapewniono na zajęciach pomoc tłumacza języka migowego. Projektem objętych zostało także 10 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzegu.

Łączna wartość projektu to kwota 583.228 zł, z czego wkład własny samorządu powiatu brzeskiego wynosi 61.238,94 zł. Warto podkreślić, że udział w projekcie dał zamierzone efekty i część beneficjentów znalazło zatrudnienie na otwartym oraz na chronionym rynku pracy.

Brygida Jakubowicz

Nowiny na pasku