poniedziałek, 20 września 2021

pieniadze zlotyWiększość Polakow sprzeciwia się zrezygnowaniu z gotówki w obiegu gospodarczym, argumentując, że z fizycznym pieniądzem łatwiej jest kontrolować wydatki czy chronić dane osobowe.

 

 

 

Ponad połowa Polaków (58,7%) sprzeciwia się zrezygnowaniu z gotówki w obiegu gospodarczym – wynika z badania firmy Tavex. Najczęstszym powodem, dla którego wciąż chcemy używać fizycznego pieniądza jest m.in. lepsze kontrolowanie wydatków (24%), przyzwyczajenie (18,5%), niezależność (18,1%) czy ochrona danych osobowych (12,7%). Popularność kart płatniczych sprawia jednak, że coraz częściej pojawia się wizja o kraju pozbawionym gotówki. Czy jest się czego obawiać? Czy bezpowrotnie zmierzamy w stronę całkowitego jej wycofania?

 

Polacy chcą „być przy kasie”

 

Pomimo popularności transakcji przeprowadzanych za pomocą kart płatniczych, Polacy lubią i chcą korzystać z gotówki. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Tavex wskazywali oni główne powody, dla których wciąż chcą używać „papierowego” pieniądza. To m.in. lepsze kontrolowanie wydatków (24%), przyzwyczajenie (18,5%), niezależność (18,1%) czy ochrona danych osobowych (12,7%). Rodacy bardzo często noszą w portfelu gotówkę, jednak trzeba zaznaczyć, że są to niewielkie kwoty. Najczęściej oscylują w granicach 51-100 zł – tak deklaruje 35,3% badanych.

Co trzeci Polak (30,2%) twierdzi, że płatność pieniędzmi rzeczywistymi jest zawsze bezpieczna. Uczestnicy badania firmy Tavex wskazali również, że nie obawiają się oszustwa, kiedy płacą za pomocą realnego środka pieniężnego i uważają takie transakcje za bezpieczne, ale tylko przy małych kwotach – to aż 48,4% respondentów.

Co najważniejsze – blisko siedemdziesiąt procent (68,5%) Polaków uważa, że gotówka w gospodarce jest potrzebna. W tej kwestii zgadzają się ze sobą wszystkie kategorie wiekowe. Najmłodsi (do 24. roku życia) najczęściej odpowiadali twierdząco na to pytanie – aż 76,2% z nich zgadza się z faktem, że potrzebujemy fizycznego pieniądza. W kolejnych dwóch grupach wiekowych (25-34 lat i 35-49 lat) procent osób uznających ważną funkcję gotówki w obiegu ekonomicznym jest bardzo podobny – to odpowiednio 71% i 73,2%. Osoby powyżej 50 roku życia podzielają to zdanie będąc w ponad sześćdziesięcioprocentowej grupie (62,7%).

 

Czy mamy się czego obawiać?

 

Odpowiedzi Polaków w badaniu firmy Tavex pokazują, że istnieje wiele przesłanek za pozostawieniem gotówki w gospodarce. Płatności przeprowadzane za pomocą kart cieszą się popularnością, jednak jak pokazuje badanie, gotówka wciąż odgrywa ważną rolę w naszym portfelu.

Gotówka daje nam niezależność i zapewnia prywatność, co nie jest możliwe przy płatnościach elektronicznych. Dodatkowo mamy wiele innych argumentów „za” pozostawieniem gotówki w obiegu – to np. możliwość awarii infrastruktury technicznej, która sparaliżowałaby cały system płatniczy, gdyby był dostępny tylko w „chmurze”. Gotówka ułatwia też życie osobom starszym, które nie są tak biegłe w technologii i mogą mieć problem z obsługą systemów bankowych. Jak pokazuje nasze badanie, z możliwości posiadania gotówki na pewno nie zrezygnujemy – mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex.

Warto pamiętać również o innych aspektach, które daje nam gotówka, a o których często zapominamy. Transakcje zawierane za jej pośrednictwem zapewniają nam podstawową wolność obywatelską, czyli poszanowanie prawa do ochrony prywatności, danych i tożsamości w sprawach finansowych. Także dzięki banknotom możemy dokonywać płatności i gromadzić oszczędności, a to ważne zwłaszcza dla osób, które nie posiadają szerokiego dostępu do technologii.

 

Logo warszawska izba gosp

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Nowiny na pasku