czwartek, 18 kwietnia 2024

sztuczna koscPrzełomowy wynalazek firmy Medical Inventi, tzw. sztuczna kość - FlexiOss®, jest już w użyciu i podbija światowe rynki. Do tej pory, sztuczną kość wszczepiono ponad 60 osobom, a już kolejnych kilkanaście osób skorzystało z zabiegu implantacji po jej wprowadzeniu na rynek.

 

 

 

FlexiOss® to efekt kilkunastu lat pracy grupy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na czele których stoi prof. dr hab. Grażyna Ginalska. Dzięki certyfikatowi CE, preparat może być stosowany w całej Europie, a ponadto w wybranych krajach jest objęty ochroną patentową. Dodatkowo, w kwietniu br. firma otrzymała patent w Stanach Zjednoczonych na maszynę do formowania masy kompozytowej i sposób wytwarzania kompozytu.

Już na początku lipca przedstawicieli Medical Inventi będzie można spotkać w Berlinie na Kongresie Made in Poland.

 

FlexiOss® w praktyce

 

FlexiOss® wykorzystuje się między innymi w leczeniu wieloodłamowych złamań w obrębie kości długich. Wielką zaletą kompozytu jest plastyczność, dzięki której jest on bardzo poręczny chirurgicznie. W czasie zabiegu implantacyjnego chirurg może go przycinać i formować przestrzennie w zależności od kształtu ubytku.

 

Jak działa FlexiOss®?

 

FlexiOss® to biomateriał kościozastępczy, który stanowi oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji. Może być wykorzystywany do wypełniania ubytków o długości do 7 cm. Po implantacji, materiał znajduje się między dwoma fragmentami kości własnej pacjenta, umożliwiając komórkom kościotwórczym wędrowanie i zasiedlanie się w implancie. Pozwala to na całkowite przerośnięcie kształtki komórkami własnymi pacjenta i powstanie tkanki kostnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu, oszczędzając pacjentowi dodatkowego stresu i bólu.

 

Czym FlexiOss® różni się od innych substytutów kostnych?

 

Wyjątkowe cechy kompozytu FlexiOss® są efektem jego unikalnego składu, tj. polimeru cukrowego o właściwościach hydrożelu oraz wysoko mikroporowatej ceramiki hydroksyapatytowej. Tego typu unikalne połączenie nie występuje w żadnych innych materiałach kościozastępczych, zarówno komercyjnych, jak i wykorzystywanych w badaniach naukowych. Zwykle materiały, o których mówi się, że są substytutami kostnymi, mają w składzie syntetyczne polimery chemiczne, bądź naturalne białka (np. kolagen czy żelatynę). FlexiOss® jest inny i wyjątkowy. Nie zawiera m.in. składników pochodzenia zwierzęcego, uznawanych za obciążenie, dzięki czemu może być stosowany u pacjentów wyznających islam, czy wegetarian.

 

Komercjalizacja FlexiOss®

 

Gdyby nie determinacja firmy Medical Inventi S.A., nie udałoby się wprowadzić sztucznej kości na rynek. Spółka powstała z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału. Medical Inventi S.A. jest właścicielem marki FlexiOss®, wyłącznym właścicielem know-how, technologii i patentów dotyczących FlexiOss® oraz wytwórcą biokompozytu.

 

Medical Inventi S.A. to rzadki w Polsce przykład dobrej relacji między nauką a biznesem, która umożliwiła skuteczną komercjalizację tego rewolucyjnego na skalę światową wynalazku. Prezesem firmy jest Maciej Maniecki, posiadający duże doświadczenie we wspieraniu i realizacji niestandardowych przedsięwzięć. W ramach zaangażowania w projekty, realizuje m.in. prace badawcze oraz rozwojowe zmierzające do komercjalizacji pomysłów i transferu wiedzy między uczelniami a środowiskiem biznesowym.

 

Więcej informacji na temat kompozytu FlexiOss® i jego właściwości zostało przedstawionych w backgrounderze oraz na stronie www.flexioss.pl.

 

FlexiOss® - „sztuczna kość” z Lublina

Medical Inventi S.A., ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin, www.medicalinventi.pl

 

Logo MediaRoom

 

 

zdrowie na pasku