niedziela, 03 lipca 2022

Wielki Mur ChinskiPekińskie Biuro Dziedzictwa Kulturowego przekazało, że Muzeum Wielkiego Muru Chińskiego ogłosiło przetarg na projekty renowacji i modernizacji.

 

 

Do przetargu przystąpiły firmy z kraju i z zagranicy. Przetarg zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 

Projekt renowacji i modernizacji obejmuje obszar o powierzchni około 27 000 metrów kwadratowych.

 

Po modernizacji muzeum będzie składać się z centrum wystawienniczego, centrum dla zwiedzających oraz międzynarodowego centrum badań i wymiany.

 

Muzeum, położone w malowniczej okolicy Wielkiego Muru w Badaling, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest zamknięte od 6 kwietnia z powodu pakowania i przenoszenia ponad 5000 zabytków kultury.

 

21 196 kilometrów historii

 

Niczym gigantyczny kamienny smok, Wielki Mur wije się przez całe północne Chiny, od odległych surowych pustyń po Morze Wschodniochińskie. Często nazywany „ósmym cudem świata”, Wielki Mur Chiński od wieków fascynował ludzi, inspirując do snucia legend i opowieści.

 

Wielki Mur to sieć murów stawianych i rozbudowywanych przez kolejne chińskie dynastie. Mury i wieże strażnicze, które pozostały, są świadectwem ponad 2000 lat chińskiej historii — pomnikami niezliczonych budowniczych, wojowników, nomadów, kupców i podróżników.

 

Muzeum Chińskiego Muru opowiada historię ludzi, którzy budowali, bronili i żyli wzdłuż tej monumentalnej budowli. Przedstawia niezwykłą transformację Wielkiego Muru, od jego starożytnych początków jako bariery obronnej, po współczesny status najbardziej znanego symbolu Chin i jednego z wielkich cudów świata.

 

Historia Wielkiego Muru zaczyna się około 2500 lat temu. Konkurencyjne królestwa walczą o kontrolę nad większością ziem znanych obecnie jako Chiny. Do 300 p.n.e. trzy królestwa na północy są również atakowane przez koczowniczych wojowników. Aby zdefiniować i chronić swoje granice, zaczynają budować wieże nawigacyjne do monitorowania ruchów wroga, a następnie łączą je długimi murami z ziemi i kamienia.

 

W 221 roku p.n.e., po serii spektakularnych zwycięstw, państwo Qin jako pierwsze jednoczy Chiny. Pierwszy Cesarz, Qin Shihuang, cementuje swoje zwycięstwo, nakazując swoim generałom prowadzenie kampanii przeciwko północnym nomadom i zbudowanie długiego muru, łączącego i przedłużającego wcześniejsze mury graniczne. Pierwszy Wielki Mur zaczyna nabierać kształtu, wijąc się w północnych Chinach.

 

W latach 206 p.n.e. – 220 n.e., po okresie pokoju, rządząca Chinami dynastia Han przeprowadza serię ataków na północnych nomadów. Siły Han podbijają nowe terytoria, naprawiają i stawiają kolejne kilometry murów, po raz pierwszy rozciągających się daleko na zachód przez pustynię Gobi. Wielki Mur nabiera nowej roli: ochrony szlaków handlowych Jedwabnego Szlaku, łączących Chiny z Zachodem.

 

Wraz z upadkiem dynastii Han Chiny toczy na wojna domowa. Ludy Północy najeżdżają masowo, ustanawiając własne królestwa wewnątrz Wielkiego Muru. Czasy pokoju przeplatają się z okresami rzezi i wznoszenia murów. Ponieważ dynastie często się zmieniają, ci, którzy żyją poza murami w jednym okresie, w następnym, znajdują się w obrębie nowego Wielkiego Muru.

 

W ponurym i smaganym wiatrem krajobrazie Mongolii Wewnętrznej dynastia Jin mobilizuje ogromną siłę roboczą do budowy tysięcy kilometrów murów. Wielki Mur Jin sięga dalej na północ i jest silniej ufortyfikowany niż wcześniejsze mury, z wyrafinowanymi blankami, parapetami i fosami.

 

Żadne mury nie powstrzymały jednak podbojów mongolskich. Czyngis-chan, przerażający przywódca mongolski, buduje ogromne imperium rozciągające się od Azji po Europę i Bliski Wschód. Jego wnuk, Khubilai Khan, jednoczy Chiny i zakłada dynastię Yuan, która rządzi przez prawie sto lat.

 

Gdy pokonani Mongołowie wycofują się na łąki płaskowyżu mongolskiego, nowo ogłoszony cesarz chiński wysyła jednego ze swoich generałów, aby naprawił i umocnił mury na północ od Pekinu. To początek dynastii Ming, końcowej ery intensywnego budowania murów w północnych Chinach.

 

W 1644 roku wojownicy z północnej Mandżurii przebijają się przez „Pierwszą Przełęcz Pod Niebem” w Shanhaiguan, gdzie Wielki Mur spotyka się z Morzem Wschodniochińskim. Stamtąd kawaleria mandżurska wdziera się do serca Chin i obala rozpadającą się dynastię Ming, zastępując ją ogromnym imperium, którego granice sięgają daleko poza Wielki Mur.

 

Wielki Mur dzisiaj

 

Wkrótce po założeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. odnowiono kluczowe odcinki Wielkiego Muru na północ od Pekinu, a niektóre odbudowano. Dziś Wielki Mur jest niekwestionowaną wizytówką Państwa Środka i największą na świecie budowlą. Miliony lokalnych i międzynarodowych turystów co roku odwiedzają sekcje odrestaurowanych murów dynastii Ming i „dzikie mury” poza Pekinem.

 

Wielki Mur to projekt budowlany o najdłuższym czasie trwania i największym koszcie ludzkiego życia, krwi, potu i łez. Zasługuje na swoje miejsce wśród „Nowych Siedmiu Cudów Świata” i wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

W 2006 roku rząd chiński wprowadził w życie przepisy mające na celu ochronę Wielkiego Muru. Zapewnia to ochronę wszystkich odcinków Wielkiego Muru w różnych prowincjach.

 

Wiele popularnych odcinków Wielkiego Muru, takich jak Badaling, Mutianyu i Juyongguan, zostało już odrestaurowanych i znajduje się pod ochroną.

 

 

TTG dziennik turystyczny

 

 

 

 

turystyka na pasku