poniedziałek, 29 kwietnia 2024

kochanski 2Brzeg w swojej historii miał już kilku wychowanków, którzy dostąpili zaszczytu gry z orzełkiem na piersi. W minionym tygodniu w dwóch meczach reprezentacji U-18 wystąpił Wojciech Kochański, obecnie zawodnik Legii Warszawa.

W młodzieżowych kadrach Polski grali do tej pory między innymi Zenon Trzonkowski, Paweł Drobniak, czy Marcin Nowacki. Ten ostatni dostąpił nawet zaszczytu gry w pierwszej reprezentacji (mecz z Wyspami Owczymi w lutym 2004 roku). W ostatnich latach na konsultacje młodzieżowych kadr powoływani byli Adam Jabłoński (rocznik 1997, obecnie Polonia Warszawa) i właśnie Wojciech Kochański (rocznik 1996), który pierwsze powołania otrzymał już jako zawodnik Pomologii Prószków, do której trafił w 2010 roku. Grając w Prószkowie doczekał się też debiutu w oficjalnym meczu kadry U-16 trenera Roberta Wójcika. Wojtek zagrał w pierwszej połowie meczu Chorwacja ? Polska, który odbył się w miejscowości Bistra 14 czerwca 2012 roku. Polska przegrała wówczas 1:2.

W minionym tygodniu (3 i 5 grudnia) kadra U-18 pod wodzą Rafała Janasa zagrała dwa mecze w Vendas Novas z rówieśnikami z Portugalii. W drugim ze spotkań wychowanek brzeskiej Stali był kapitanem zespołu. - Pierwszy mecz wygraliśmy 3:1, natomiast w drugim spotkaniu przegraliśmy 1:2 ? relacjonuje Wojtek. Zagrałem w obu meczach, w pierwszym na pozycji defensywnego pomocnika i byłem na boisku przez 45 minut, a w drugim na środku obrony i już zagrałem całe spotkanie. Najważniejsze jednak, że w tym drugim meczu spotkał mnie ogromny zaszczyt, bo trener Janas przydzielił mi opaskę kapitana zespołu. To piękne uczucie, ale szkoda że nie osiągnęliśmy lepszego wyniku, tym bardziej że Portugalczycy strzelili nam gola na 2:1 w ostatniej minucie.

kochanski

Liczymy na to i życzymy Wojtkowi, by zadomowił się w kadrze na stałe (tej, a później również w starszych). ? Czuję się w kadrze bardzo dobrze ? zapewnia brzeski Legionista; atmosfera jest bardzo przyjemna, a jako zawodnicy znamy się dość dobrze, mimo iż każdy jest z innej części Polski lub też zza granicy. Bardzo bym chciał utrzymać się tu i będę sie o to bardzo starał.

Wojtek do kadry U-18 trafił dzięki temu, że robi szybkie postępy w Legii Warszawa, do której trafił w 2012 roku. - Jestem bardzo zadowolony , że tutaj trafiłem ? nie kryje Wojtek; tutaj są bardzo duże możliwości na rozwój młodego zawodnika. Legia jest najlepszym klubem w Polsce, jeśli chodzi o szkolenie, a także warunki jakie daje zawodnikom. Swój pierwszy sezon w Legii zaczynałem jako junior młodszy, a po połowie rundy zostałem doceniony i zacząłem grać z juniorami starszymi, z którymi zdobyłem Mistrzostwo Polski Juniorów Starszych. Dziś jestem w Legii II Warszawa, kiedyś była to Młoda Ekstraklasa, a teraz występujemy w III lidze Łódzko-Mazowieckiej i po połowie sezonu jesteśmy liderem.