sobota, 18 maja 2024
pingpongW dniach 18-19 grudnia w Zawierciu (woj. śląskie) rozegrano II Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny seniorów w tenisie stołowym. W turnieju tym wzięła udział cała czołówka polskich seniorek i seniorów.

Nie wystartowały tylko: Li Qian i Natalia Partyka, które brały udział w dniach 17-19 grudnia w Wielkim Finale Turnieju ITTF Pro Tour w Seulu. Miło nam donieść, że w II OTK wśród kobiet wystartowała 13-letnia brzeżanka - uczennica PG nr 3, która reprezentowała w tym turnieju KU AZS UE Wrocław. Natalia była oczywiście najmłodszą uczestniczką II OTK seniorek, a startowało 40 seniorek i 40 seniorów. Listę uczestników II OTK ustalono na podstawie następującego klucza

- 20 pierwszych zawodniczek po I OTK,
- 16 zawodniczek wyłonionych z eliminacji wojewódzkich (po 1 z każdego województwa),
- 4 zawodniczki z limitu Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

natalia22I właśnie na podstawie decyzji PZTS i trenera kadry seniorek Michała Dziubańskiego - Natalia otrzymała tzw. "dziką kartę" i została zakwalifikowana na liście startowej z numerem 37. Od początku było wiadomo, że nasza młoda pingpongistka nie będzie należeć do faworytek tego turnieju, wszak wystartowało w nim wiele doświadczonych i utytułowanych tenisistek. O 2 lata starsze były od Natalii 2 zawodniczki, a 37 liczyło od 16 do 35 lat. Warto również odnotować, że w historii OTK-ów seniorek Natalia ustanowiła rekord, zapisując się, jako najmłodsza jego uczestniczka, gdyż wystartowała już jak 13-latka. Dla przypomnienia należy dodać, że tak znane już nie tylko w kraju, ale należące do czołowych zawodniczek w Europie w swoich kategoriach: Magdalena Szczerkowska, Klaudia Kusińska czy Sandra Wabik - wystartowały pierwszy raz na OTK w seniorkach w wieku 14 lat, a gwiazda polskiego tenisa stołowego Natalia Partyka, pierwszy raz wystąpiła w OTK seniorek w wieku 16 lat.

W tym samym czasie rozgrywano w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie) II OTK kadetek, gdzie Natalia była rozstawiona z numerem 1, ale ze względu na start w II OTK seniorek nie mogła tam wystąpić. Zaliczono jej jednak maksymalną ilość punktów, jak za zwycięstwo i otrzymała limit do III OTK kadetek z kompletem 178 punktów.

W turnieju w Zawierciu Natalia była rozlosowana do grupy D i zanotowała następujące wyniki:
N. Bajor (nr 37) - Aneta Olendzka - nr 21 na liście rankingowej - 22 lata (JKTS Noteć Inowrocław) 3-1 (-7, 9, 7, 2).
N. Bajor - Magdalena Szczerkowska - nr 12-18 lat, to czołowa juniorka w Europie, medalistka ME i najlepsza w Polsce za 2010 r., zdobywczyni 2 miejsca w II OTK (GLKS Nadarzyn) 1-3 (-7, 9, 7, 2).
N. Bajor - Sylwia Wandachowicz - nr 28 - 35 lat - najstarsza uczestniczka II OTK (UKS Chrobry Międzyzdroje) 1-3 (-10, 7, -4, -8).

Grupę wygrała M. Szczerkowska, która zakwalifikowała się do czołowej 16-stki turnieju głównego, natomiast Natalia zajęła 3 miejsce w grupie, dzięki tzw "małej tabelce" i to miejsce dawało jej możliwość gry o miejsca w przedziale 17-32. Natomiast S. Wandachowicz zajęła 4 miejsce w grupie i odpadła z dalszego turnieju, zajmując miejsca w przedziale od 33-40.

I runda turnieju o miejsca 17-32 :
N. Bajor - Sandra Wabik - nr 14 - 15 lat - najlepsza kadetka w Polsce w 2010 r i notowana na 4 miejscu w Europie (GLKS Nadarzyn) 1-3 (5, -5, -4, -5).
N. Bajor - Anita Jaworska - nr 16 - 20 lat (LKTS Luboń) 0-3 (-8, -2, -8).

Ostatecznie Natalia w swoim debiucie wśród najlepszych tenisistek w kraju wśród seniorek zajęła 29 miejsce.

II OTK wśród seniorek wygrała Antonina Szymańska - nr 2 - 27 lat (KS Bronowianka Kraków), która w finale pokonała 4- 3 (-6, 6, 9, -9, -5, 7, 4, 7) Magdalenę Szczerkowską, a wśród seniorów wygrał Daniel Górak - nr 1- 27 lat (KS Bogoria Grodzisk Maz.), który pokonał w finale 4-3 (6, -6, -8, 7, -8, 1, 5) Bartosza Sucha - nr 2- 27 lat (ASTS Olimpia-Unia Grudziądz).