środa, 20 stycznia 2021

barbara mrowiecZ Barbarą Mrowiec - Przewodniczącą Rady Miejskiej Brzegu o współpracy z burmistrzem i najważniejszych zadaniach stojących przed radnymi - rozmawia Leszek Tomczuk

 

LESZEK TOMCZUK: Jak postrzega pani obecną radę na tle poprzedniej?

BARBARA MROWIEC: Diametralna różnica, muszę powiedzieć: na plus. Nie prowadzimy wojen politycznych, mamy wzajemny szacunek do siebie i do Pana Burmistrza. Popieramy jego działania, współpracujemy i nie tworzymy zwalczających się obozów.

 

Na forach internetowych spotyka się opinie, że jest pani stronniczką Jerzego Wrębiaka, PO może współpracować z PiS-em?

Raz jeszcze podkreślam: obecna rada nie uprawia polityki i nie prowadzi gier politycznych. Nie rozumiem, dlaczego oczekuje się ode mnie postawy opozycyjnej? Zadeklarowałam współpracę z burmistrzem i to realizuję, podobnie zachowują się radni, którzy zdobyli mandaty startując z innych komitetów wyborczych.

 

Samorządowa sielanka?

/uśmiech/ Można tak to nazwać, atmosfera diametralnie się zmieniła, jest spokojnie i możemy zajmować się merytoryczną pracą. Nie ma opozycji, poza radną Bożeną Szczęsną, o której Nowa Trybuna Opolska niedawno napisała, że jest „radną opozycyjną rozliczającą burmistrza niemal z każdej decyzji”. Zresztą nie tylko burmistrza, „rozlicza” również mnie, jako przewodniczącą RM, kwestionuje organizację pracy rajców i składa przeróżne interpelacje w drobiazgowych sprawach. Nie chciała jednak wypowiedzieć się w tym zakresie, nie odbierała telefonów od redaktora NTO. Może pan zdecyduje się na wywiad z panią radną?

 

Czyli jedna osoba przeciwko dwudziestce radnych? Swoisty fenomen, jak to wytłumaczyć?

Bardzo się uaktywniła, być może o cztery lata za późno, bowiem w poprzedniej kadencji, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej RM praktycznie nie zabierała głosu, a szkoda, może miasto wyglądałoby dzisiaj inaczej. To jest ciekawe zjawisko, które mogę wytłumaczyć jednym: o mandat radnej walczyła z komitetu wyborczego poprzedniego burmistrza (Brzeska Inicjatywa Samorządowa - przyp. LJT) i jako jedyna zasiada w Radzie Miejskiej Brzegu.

 

Czuje pani oddech poprzedniego burmistrza?

Tak, Pani Bożena Szczęsna nie daje o nim zapomnieć.

 

Cała dwudziestka radnych głosuje za koncepcjami burmistrza?

Po ślubowaniu w zasadzie cała dwudziestka zadeklarowała współpracę z nowym gospodarzem Brzegu, natomiast nie można mówić o jednomyślności, radni korzystają z przysługujących praw do wstrzymania się od głosu, czy też z rożnych przyczyn nie uczestniczą w głosowaniach. W każdym razie większość rady burmistrza wspiera.

 

Może pani o sobie powiedzieć, że nie jest radną partyjną?

Jestem radną miejską i współpracuję ze wszystkimi Koleżankami i Kolegami.

 

Jaki jest stosunek burmistrza do rady?

Mamy do czynienia ze zdecydowanie inną osobowością. Burmistrz poczuwa sie do obowiązku współpracy z radą. Pan Jerzy Wrębiak nie dość, że stawia się na wszystkich sesjach, to uczestniczy aktywnie w pracach poszczególnych komisji. Słucha nas, a my jego.

 

Może to początek, okrzepnie, i nie będziecie mu potrzebni? Przerabialiśmy to przez całą dekadę.

Już dziewięć miesięcy trwa harmonijna współpraca, wierzę, że będzie tak przez całą kadencję.

 

Miło, z pozycji zwykłego brzeżanina, słuchać takich informacji, pewnie powinienem pogratulować. Jednak czarny obraz pani i całej rady, nie wyłączając burmistrza, kreśli pewien tygodnik. Zapytam krótko: o co im chodzi?

Nie warto wypowiadać się o kunszcie dziennikarskim tego tygodnika. Ukazują się materiały niepodpisane przez autora/autorów i są to przedziwne „relacje” z posiedzeń rady, pełne odredakcyjnych wtrętów i złośliwych komentarzy, które ośmieszają, owszem, ale redakcję. To nie ma nic wspólnego z rzetelnym przekazem. Jaka jest prawda łatwo się przekonać, każdy mieszkaniec może przybyć na sesję, można też wysłuchać zapisów z posiedzeń na stronie internetowej BIP-u. Moje wypowiedzi nigdy nie były autoryzowane i są złośliwie wykoślawiane, tak jakby ktoś chciał mi coś wmówić. Zmyśla się historyjki, trudno powiedzieć po co i na jakiej podstawie. Może to odreagowanie ludzi sfrustrowanych?

 

barbara mrowiec

 

Stoi za tym konkretna osoba?

Trudno powiedzieć, bowiem te paszkwile są zawsze bez podpisu, a na ostatniej sesji stawił się cały zespół redakcyjny, więc być może to dzieła zbiorowe? Męczą się bardzo, szukając po stronie radnych najdrobniejszych uchybień, a sami popełniają kardynalne błędy, podając m.in. nieprawdziwe fakty, choćby mylą daty. Piszą o sesji z dnia 17 lipca br., kiedy takich obrad w ogóle nie było! Stawiam tezę, że redakcja nie tyle sama się ośmiesza, co lekceważy czytelników, wypisując te wszystkie bzdury. Nie wiem jaką realizują misję, może to czyjeś zlecenie i nie wiem do czego dążą.

 

Przedstawiciele tygodnika próbowali nawiązać z panią kontakt w bieżącej kadencji?

Dotąd nie, przypomnę, że animozje były już w poprzedniej kadencji, ta gazeta słynie przecież z opluskwiania ludzi, również w przeszłości byłam ośmieszana na jej łamach. Przywołuję artykuł „Kłamać każdy może”, ale pozostawię go bez komentarza.

 

Czy burmistrz, przy wspierającej go radzie, ma szansę zrealizować obietnice złożone w toku kampanii wyborczej?

Wspieramy Pana Burmistrza, przyjęto już sporo ważnych dla miasta uchwał.

 

Który dokument uważa pani za najważniejszy, przyjęty na ostatniej sesji?

Uchwała dotycząca zmian w budżecie miasta w związku z koniecznością opracowania dokumentacji, a następnie przyjęcia uchwały dotyczącej „parku kulturowego”. Mamy naprawdę czym się szczycić i co pokazywać na zewnątrz. Uchwała taka umożliwi zdobycie środków unijnych, które przeznaczone będą na restaurację obiektów zabytkowych i poprawę współistniejącej infrastruktury.

 

A co z deklaracjami w zakresie kąpieliska przy ul. Korfantego, bulwarów nadodrzańskich, itd?

Deklaracje padły, ale musimy się zmierzyć ze środkami, jakimi dysponujemy. Temat kąpieliska odkrytego był już omawiany i do tematu wracamy na sesji wrześniowej. Potrzebne są olbrzymie pieniądze, ale zauważyć trzeba, że przez ostatnie 12 lat nic w tym względzie nie zrobiono.

 

Co z tzw. Zielonką?

To ostatni akord poprzedniego burmistrza, który chciał coś mieszkańcom „podarować”. Na sesji podjęliśmy kolejną ważną uchwałę o włączeniu m.in. tego terenu do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST PARK”.

 

Co to nam daje?

Być może łatwiej będzie o pozyskanie inwestorów.

 

Jakie najpoważniejsze zadanie stoi przed radą?

Rozwiązanie problemu olbrzymiego zadłużenia mieszkańców, to ponad 20% budżetu miasta, składają się na to niepłacone czynsze przez użytkowników mieszkań komunalnych. Sprawa nie jest nowa, ciągnie się latami i wciąż narasta.

 

Na jakim etapie jesteście?

Szukamy sposobów, sprawdzamy dokumenty, robimy analizy i chcemy dokładnie zbilansować zadłużenie.

 

Media doniosły o konflikcie jednego z mieszkańców z RM, proszę o przybliżenie tematu.

Chodzi o pana Leszka Ciepielskiego, który jest aktywny w internecie, a ostatnio na łamach tygodnika, o którym wcześniej rozmawialiśmy, gdzie ma kącik tematyczny i promuje go na swoim blogu. Mieszkaniec ów zgłosił się na mój dyżur z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu z ulicą Kolejową, która jest nieutwardzona, budynki z kolei nie posiadają przyłączy, co jest cywilizacyjnym zapóźnieniem. Sprawa jest zadawniona i nie wiadomo, dlaczego z taką intensywnością wybuchła dopiero w lutym br. W ocenie skarżącego się miasto zapomniało o mieszkańcach ulicy Kolejowej. Podjęliśmy temat i uzyskaliśmy odpowiedź z PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu informującą, że wszystkie lokale mieszkalne zostały sprzedane i wszelkie modernizacje leżą w gestii właścicieli. Pretensja jest generalna, że burmistrz nie podejmuje żadnych działań, a przemilcza się fakt, że ustawa budżetowa nie pozwala na inwestowanie w nieswoje mienie. Mieszkańcy zostali zapoznani z tymi faktami. Temat pewnie nie jest zakończony bowiem p. Ciepielski zapowiedział ciąg dalszy. I to już na najbliższej sesji RM. Jest w bojowym nastroju, co oznajmił w piśmie pełnym aluzji politycznych, adresowanym do pani premier Ewy Kopacz: „Przegraliśmy bitwę, ale batalia trwa”.

 

Jakie przesłanie chciałaby pani przekazać brzeżanom?

Pragnę, żeby wyborcy uwierzyli w nasze dobre intencje, troszczymy się o dobrostan Brzegu i dlatego podtrzymujemy harmonijną współpracę z Panem Burmistrzem. Jesteśmy przekonani, że tylko w zgodzie możemy zrobić coś dobrego.

 

Dziękuję za rozmowę.

AAA logo LJT

 

 

 

 

Komentarze   

 
# mieszaniec 2015-08-24 12:13
Można się dogadać? Można! Brawo radni i Pan Burmistrz. Ta nieszczęsna radna niech weźmie się do roboty, za to bierze dietę, w tamtej kadencji rozdawała kwiatki a teraz rozrabia. Jakie to takie żałosne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# waldek 2015-08-24 17:01
Poprzednicy nie potrafią pogodzić się z porażką więc przez cztery lata będą wprowadzać zamęt i próbować podgryzac burmistrza i radnych.Jednak społeczeństwo swój rozum ma i się nie da otumanic jak było przez 12 lat.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# czytnik 2015-08-24 17:40
Kiedyś panoramą rozpaliłem grilla - wszystkie komary wyzdychały, w oczku zwiędły lilie, kundel sąsiada wył przez całą noc a kiełbasę musieliśmy wyrzucić bo capiła aż do Prędocina. Ludzie myśleli że pomór idzie i zaczęli odmawiać różaniec.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# czytelnik 2015-08-24 20:33
Panoramę czytam 5 minut jest tam na tyle ciekawych informacji.Pote m do rozpalenia w piecu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# starszy czytelnik 2015-08-24 22:16
Cytuję czytelnik:
Panoramę czytam 5 minut jest tam na tyle ciekawych informacji.Potem do rozpalenia w piecu.

Ryzykujesz. Piec eksploduje od tych bzdur, jakie kowal z popkiem walą czytelnikom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# obserwator 2015-08-25 19:28
Pani Mrowiec twierdzi, że Rada przyjęła uchwałę o włączeniu zielonki do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?INVEST PARK? Pani Przewodnicząca. Czy Pani nie wie, że Rada nie podjęła takiej Uchwały, co więcej, że Rada nie ma takich kompetencji? Do Strefy Ekonomicznej przyjmuje się dany teren na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów a nie uchwały rady!!!! pl.wikipedia.org/.../... Rada Miejska Brzegu wyraziła tylko zgodę (intencję) na przystąpienie. Można byłoby szukać usprawiedliwien ia, że radna się tylko przejęzyczyła. Jednak dalej Pani Mrowiec stwierdza, że być może łatwiej będzie pozyskać inwestorów... I tu ręce opadają. Ta uchwała nie ma żadnych skutków dla tego terenu, aż do momentu kiedy Rada Ministrów nie przyłączy go do Specjalnej Strefy, co przewiduje się za kilka lat. Co więcej tam nie można ściągać inwestorów, bo nie został zmieniony plan!!! Czy Pani Mrowiec o tym jako przewodnicząca nie wie???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# brzeg 2015-08-27 09:21
Panie Puszczewicz, Niesłuchowski i pani Mrowiec co z obwodnicą Brzegu? !!!!!! "W programie znalazło się sześć obwodnic w województwie opolskim. Oprócz realizowanej już obwodnicy Nysy będą to obwodnice: Niemodlina, Myśliny, Praszki, Kędzierzyna-Koź la oraz Bąkowa i Olesna.

Cały tekst: opole.gazeta.pl/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Fredzio Aster 2015-08-27 09:42
A co zrobił w tej sprawie Armin? Może poradzi sie Kotary I Beaty Szydło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Pinokio 2015-08-27 13:35
Za drogi krajowe odpowiada Stefek Medalowiec - Szef PiSU
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Dżepetto 2015-08-27 20:40
Zazdrościsz medali? To nagroda za osiągnięcia artystyczne: taniec, śpiew i dyrygowanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W sieci nie jesteś anonimowy.

wywiady na pasku