piątek, 23 października 2020

mariusz grochowskiRozmawiamy z Mariuszem Grochowskim - dyrektorem Brzeskiego Centrum Medycznego i przewodniczącym Rady Miejskiej Brzegu - m.in. o następujących problemach: o poprawiającej się sytuacji ekonomicznej szpitala;

o trudniejszej od poprzedniej kadencji samorządowej; o nowym herbie, który w ocenie rozmówcy jest prosty i nowoczesny; o niewybudowanym hotelu; o obumieraniu centrum miasta; o oszukanych brzeżanach i o słownym... sadyzmie.

 

 
LESZEK TOMCZUK: Zamierzałem porozmawiać wyłącznie o samorządzie, ale znajdujemy się na terenie BCM i winniśmy Czytelnikom przybliżyć kulisy dramatycznego wydarzenia, jakim była śmierć 17-latki w brzeskim szpitalu. Na jakim etapie wyjaśniania jest ta smutna sprawa?

MARIUSZ GROCHOWSKI: Wykonano sekcję zwłok, ale nie mamy jeszcze kompletnych wyników. Czekamy na sygnał z prokuratury. Wiem, że sekcja nie wykazała błędów chirurgicznych, a cała reszta jest wielką niewiadomą. Na dobrą sprawę nikt nie wie co się wydarzyło. Po prostu wielka tragedia i trudno coś więcej powiedzieć.

Czy w związku z tym dramatem podjęliście środki zaradcze?

Mamy powołane odpowiednie komitety, które tym się zajmują. Każdy podobny przypadek jest wnikliwie badany. Już kilkanaście minut po zgonie osoba zastępująca ordynatora oddziału zgłosiła zaistniały problem. To są procedury nadzwyczajne i zarazem dla nas standardowe.

Jaka jest kondycja BCM?


Pod względem ekonomicznym sytuacja poprawia się. Zmniejszyliśmy straty i sprzyjały temu różne przedsięwzięcia, choćby termomodernizacja. Dla przykładu: w listopadzie 2010 roku na ciepło wydaliśmy ponad 100 000 zł., a w roku ubiegłym, kiedy listopad był zimniejszy, zapłaciliśmy nieco ponad 40 000 zł. Nie wspomnę o innych oszczędnościach: na gazie i elektryczności. Ten program po prostu działa. Zmieniliśmy dostawcę energii i tylko z tego tytułu mamy 25-procentowy zysk.

Jak układa się współpraca z NFZ?

Nasze oczekiwania nie są spełnione do końca, ale mamy kontrakt i to co podpisaliśmy jest płacone. Zawsze pojawia się problem pod koniec roku kalendarzowego, kiedy kontrakt się kończy. Wtedy stajemy każdego dnia przed dylematem, bo my zajmujemy się ratowaniem życia konkretnego pacjenta i nie zastanawiamy się, czy kontrakt już się wyczerpał. To jest największy problem.

Minął półmetek sprawowania funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej. Proszę o krótkie podsumowanie.

Były to bardzo trudne dwa lata, z tego względu, że w poprzedniej kadencji (rozmówca pełnił tę samą funkcję - przyp. LT), mieliśmy wzrost gospodarczy i z roku na rok było więcej pieniędzy na wielorakie inwestycje. Pieniądze unijne stopniały, a ustawa o finansowaniu samorządów wprowadza bardzo restrykcyjne rozwiązania. Jako miasto musieliśmy zbilansować wydatki bieżące z przychodami, co było trudne, a kolejne ograniczenia tak naprawdę związują nam ręce. Mamy coraz mniejsze możliwości działania. W tym roku ministerstwo finansów praktycznie przyłożyło nam nóż do gardła. Krótko mówiąc: mamy obsuw finansowy i nie ma z czym poszaleć /śmiech/. W poprzedniej kadencji było więcej merytorycznej dyskusji, teraz pojawiają się ataki słowne żeby komuś zrobić coś na złość, czy wyprowadzić z równowagi. W poprzedniej kadencji tego nie było. Sądzę, że radni napatrzyli się na zachowania polityków pokazywane przez telewizje, które niekoniecznie mają coś wspólnego z kulturą osobistą.

Jak trzyma się tzw. "pakt Huczyńskiego", na który burmistrz bardzo liczył nazajutrz po wygranych wyborach? W domyśle chodzi mi o zgodne współdziałanie PiS-u z SLD.

Nie ma czegoś takiego jak koalicja PiS z SLD, natomiast wszyscy, którzy chcą pracować dla dobra miasta to robią. Nikt ślepo nie popiera uchwał proponowanych przez burmistrza. Jeżeli coś się nam nie podoba, zmieniamy to i głosujemy przeciwko. Gdybyśmy byli paktem bezwarunkowo popierającym burmistrza inaczej wyglądałby budżet, proszę przyjrzeć się ostatniej uchwale. Wprowadziliśmy zmiany wbrew burmistrzowi i wprowadziliśmy zupełnie inne zapisy w budżecie.

Czyli mówienie o "pakcie" nie ma sensu?

Ja bym tego tak nie nazwał. Osobiście potrafię pracować z każdym i wsłuchuję się we wszystkie opinie. Gdyby ten pakt był monolitem głosowania Rady wyglądałyby zupełnie inaczej, np. 12:9 albo 13:8.

Czy dzisiaj podniósłby pan rękę "za" w głosowaniu nad odstępstwem w wyegzekwowaniu umownej kary 5 mln zł od niesolidnego biznesmena, który nie wybudował hotelu?

Nieprawdą jest - i muszę to zaakcentować - że Rada anulowała karę. Widzieliśmy dokumenty finansowe firmy, które nie dałyby miastu żadnego grosza, a wyegzekwowanie kary przekreśliłoby szansę wybudowania hotelu.

W lutym 2013 roku hotel ma już stać, pytam: czy inwestor zdąży?

Nie! Harmonogram tego nie przewidywał...

Muszę zacytować publiczne zapewnienie p. Mirosława Skowrona, goszczącego na sesji majowej w 2011 r., której pan przewodniczył, i na konkretne zapytanie radnego Jana Pikora podał taki termin. Te fakty odgrzałem w satyrycznej formie i odsyłam do felietonu "Hotel Etiopia".

Mogę pokazać harmonogram, który określa inne terminy.

Ale brzeżanie nic o tym nie wiedzą! Rozumiem, że p. Skowron radnemu Pikorowi udzielił odpowiedzi wymijającej? Historia hotelu, choć krótka, ma swoją legendę i jest co najmniej zastanawiająca. Zapytam więc inaczej: czy Rada Miasta powinna wspierać prywatnych biznesmenów, którzy są zwyczajnie niesolidni? Tajemnicą poliszynela jest, że p. Skowron to przyjaciel burmistrza i średnio rozgarnięty brzeżanin ma prawo się dziwić, kiedy tych dziwnych zdarzeń nie ogarnia.

Pan Skowron nie jest moim przyjacielem /śmiech/.
 
mariusz grochowski

Wrócę do poprzedniego pytania. A więc dzisiaj, gdyby było takie głosowanie, byłby pan "za"?

Zastanowiłbym się. Nie znam obecnej sytuacji finansowej tego przedsiębiorcy, wtedy podniosłem rękę żeby ratować miejsca pracy.

Nie czuje pan, że brzeżanie zostali oszukani?

Trochę tak. Z pewnością nie czuję się z tym komfortowo.

Czy ma pan świadomość, że kupcy i inni przedsiębiorcy działający w centrum miasta nagłe niepowodzenia biznesowe, straty sięgające 50%, tłumaczą wprowadzeniem strefy płatnego parkowania? Czy nie ma pan wrażenia, że w tym względzie coś przeoczyliśmy? Mnie przeraża liczba ciemnych witryn "do wynajęcia".

Mnie też przeraża. Obserwujemy to zjawisko i dostrzegamy problem. To nie jest tylko kwestia strefy płatnego parkowania. Przypominam, że były bardzo mocne naciski żeby w centrum zrobić porządek z chaotycznym parkowaniem. Centrum rzeczywiście opustoszało, ale zapełniły się podwórka. To że kupcom spadły obroty wynika z tego, że nie mamy wpływu na powstawanie centrów handlowych poza strefą płatnego parkowania, gdzie uciekli klienci. Przedsiębiorcy sprzedają wzajemnie ziemię i to oni decydują, co tam powstanie. Od sześciu lat, jak jestem w Radzie toczymy boje by utrudnić powstawanie kolejnych wielkich obiektów handlowych, bo to prowadzi do obumierania centrum miasta.

Handlowcy kategorycznie twierdzą, że nagły krach nastąpił w momencie ruszenia strefy płatnego parkowania, narzekają oczywiście na konkurencję supermarketów, ale pretensje mają do samorządowców za tę nieszczęsną strefę.

Trzeba obserwować zjawisko. Niby poprawiły się warunki do parkowania, ale powstał problem z kupcami.

Rada żyje tematem bankrutującego centrum?

Rozmawiamy, analizowaliśmy sprawę w klubie. Niech przez rok strefa funkcjonuje i zobaczymy co dalej.

Podoba się panu architektura obiektu handlowego przy ul. Wrocławskiej, szumnie nazywanego galerią, posadowionego w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Piastowskiego i pozostałych zabytków?

Pyta pan o względy estetyczne? Nie podoba mi się. Ale to jest temat dla konserwatora zabytków, pewnie można było obiekt wystylizować, jak dla przykładu Hotel Arte.

A co z nazwą blaszaka handlowego, w mieście pełno Żabek, Biedronek i innych żyjątek i nikt nie używa tak spektakularnej nazwy? Czy nie powinniśmy nazwy miasta chronić?

A jaka to nazwa?

Galeria Brzeg. Szeroko rozpisywał się o tym jeden z brzeskich tygodników i z całych sił promował.


Niestety, nie wiedziałem że obiekt tak nazwano /śmiech/.

Zostańmy przy symbolice i porozmawiamy o nowym herbie Brzegu. Pytanie jest następujące: po co heraldycy tak namieszali? Wielu brzeżan twierdzi, że to karykatura herbu. I najważniejsze: dlaczego brzeżanie zostali zaskoczeni?


To teza nieuprawniona i zwykłe krytykanctwo. Mnie ten herb się podoba, jest nowoczesny i prosty. Wniosek uproszczenia herbu do pierwotnej pieczęci znalezionej głęboko w archiwach padł ze strony komisji heraldycznej. To nie jest kompetencja Rady Miejskiej.

Dlaczego temat nowych symboli ujrzał światło dzienne dopiero w styczniu, choć uchwałę rozpatrywaliście jeszcze w październiku ub. roku?

Pracowaliśmy nad Statutem Miasta oficjalnie i informacja była dostępna na BIP. Jestem zdziwiony, że nagle robi się taki szum, trzeba było interweniować na etapie prac projektowych.

Niestety, temat żył po cichu, a brzeżanie zostali zaskoczeni i dali upust emocjom na różnych forach.

Krytykę należy kierować do heraldyków.

Czy RM powinna zajmować się prywatnymi nadawcami, mam na myśli Telewizję Trwam, którą brzescy radni wzięli w obronę?

Tak. Uważam, że to co stało się z Telewizją Trwam wymagało naszej reakcji, bo to problem demokracji w przestrzeni medialnej.

Ale czy tym ma się zajmować Rada Miejska Brzegu nad Odrą?


Zajmujemy się różnymi sprawami, np. wystosowaliśmy apel o uregulowanie rzeki Odry.

Gdyby TVN miał podobne kłopoty, Rada również angażowałaby swoją energię?

Być może..., gdybamy teraz. Jeszcze raz podkreślę: potraktowanie Telewizji Trwam to skandal, naginanie i naciąganie prawa!

Teraz liczne cytaty znalezione w różnych mediach: mobbing, doprowadzanie do płaczu, obrażanie, wyzwanie, oskarżenie o przestępstwa, mieszanie z błotem, słowny sadyzm, najgorsze praktyki Samoobrony, ataki, eskalacja pomówień i insynuacji, niemerytoryczna atmosfera, nieposzanowanie godności urzędników, załatwianie prywaty, karygodne i nieetyczne zachowania radnych, poniżanie, wyśmiewanie, nieuznawanie polskiej kultury i obyczajowości, brak szacunku wobec gości... Czyje to słowa?

Nie wiem.

Tak Radę Miejską opisuje pierwszy obywatel Brzegu p. Wojciech Huczyński. Proszę o komentarz.


Domyślam, że chodzi panu o ostatnie pismo burmistrza adresowane do mnie? Nie zgadzam się z opinią burmistrza. Nie widzę takiego problemu. Wystąpiłem z pismem do przewodniczących komisji o wyjaśnienia i wcześniej z nimi rozmawiałem, ale żaden nie był w stanie powiedzieć, co takiego się wydarzyło, że burmistrz tak zareagował. Czekam więc na odpowiedzi pisemne i potem podejmę jakąś reakcję. Na ten moment nie widzę podstaw do takich określeń.

Burmistrz pana instruuje, co pan powinien zrobić, nie chcę przesadzać, ale odnoszę wrażenie, że przewodniczący RM ma być chłopcem do bicia. Nie czuje się pan dotknięty formą listów?

Przyznaję, trochę czuję się dotknięty i nie tylko ja, ale i przewodniczący komisji. Mogę zgodzić się z twierdzeniem, że niekiedy granice dyskusji są przekraczane, ale reakcja burmistrza jest nieadekwatna i niesprawiedliwa.

Miniony rok można nazwać rokiem listów otwartych ojca miasta. Jak pan to ocenia?

Trudno mi formułować oceny skoro mieszkańcy dwukrotnie zadecydowali, że chcą takiego burmistrza. Widocznie autor listów dostrzega w tym jakąś szansę, czując skuteczność i dlatego tak działa?

Burmistrz wypowiedział współpracę z Radą?

Nie może wypowiedzieć współpracy! W ogóle nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Wspólnie przecież działamy na rzecz tego miasta.

Możemy mówić o kryzysie?

Jeszcze nie wiem. Kryzys będzie wtedy, kiedy zablokujemy się i nie będziemy mogli funkcjonować z powodu nieobecności burmistrza.

Dziękuję za rozmowę.


Komentarze   

 
0 # mieszkaniec 2013-01-12 19:38
Za d......burmistr za i rozpisać referendum.
 
 
0 # Franek ale nie szwajcarski 2013-01-12 19:39
NTO z 11 stycznia - wydanie internetowe - autor: Jarosław Staśkiewicz - Kobiety nie chcą rodzić w brzeskim szpitalu. Dane statystyczne z brzeskiej porodówki BCK biją na alarm. W ciągu całego 2012 roku urodziło się tu zaledwie ...285 dzieci, a np w dużo mniejszych miastach: Krapkowice 600, Głubczyce 332, a przede wszystkim Oława 1100 rocznie. Brzeg też nie może się porównywać z Namysłowem gdzie rocznie rodzi się ok.500 dzieci. Brzeżanki wybierają miejsce rodzenia oprócz Oławy i Namysłowa też Opole. Jako główny powód takich decyzji podano m.in. dobry personel i lepsze podejście do pacjentów w tych placówkach. Panie dyrektorze trzeba coś z tym zrobić, bo nie długo nie będzie mieszkańców Brzegu, urodzonych w....Brzegu. Od dawna już brzeżanki nie chcą i boją się rodzić w brzeskim szpitalu. Zadaję więc pytanie w tej ważnej kwestii ?
 
 
0 # BYŁY FAN PANORAMY 2013-01-12 19:46
Biedny Kowalczyku parę razy przeczytaj ten wywiad i naucz się jak pisze się bez wazeliny i jawnego włazidupstwa. Zrozumie pan, że tytuł redaktor Przyklęk do pana brzydkiej facjaty pasuje jaku ulał. Do roboty śmierdzący leniu!!!!!!!!
 
 
0 # Jarek 2013-01-12 20:04
Przewodniczący Rady Miasta jest zbyt wyrozumiały dla bufonady i chamstwa Burmistrza.
 
 
0 # Franek ale nie szwajcarski 2013-01-12 20:10
Sorry, errata: miało być ...BCM.
 
 
0 # PiSdu_żo_obiecuje 2013-01-12 23:28
Wywiad poprowadzony solidnie i merytorycznie, ale prawie w każdym punkcie Grochowski nie mówi całej prawdy, a w wielu miejscach zwyczajnie kłamie. Zwykły kolesiowi układ - Grochowski popiera Huczyńskiego, Huczyński popiera Skowrona, Grochowski zostaje Dyrektorem BCM, żona Grochowskiego dostaje etat Dyrektorki w szkole - i tak można bez końca wymieniać. W głowie się nie mieści w jaki sposób można ideologicznie powiązać koalicję PiS i SLD??? I kto tu nie może odkleić się od stołków?
 
 
0 # Smutno mi 2013-01-13 00:06
Szkoda Tomka Dragana, mógł się rozwijać jako dziennikarz. Został popychadłem i musi podpisywać idiotyczne oświadczenia. Co będzie kiedy dr Huczyński wyląduje na śmietniku polityki? Zechce ktoś z Tomaszkiem pracować?
 
 
0 # mieszkaniec 2013-01-13 07:45
Jest W Brzegu układ PIS-SLD a co było w starostwie po wyborach.Dzięki poparciu tow Gila Stefańskiego w wyborze na starostę dostał posadkę w starostwie za 10 tyś.
 
 
0 # Buntownik_z_wyboru 2013-01-13 08:22
Bardzo bobry wywiad :-)
 
 
0 # Waldek 2013-01-13 08:46
Grochowski ma wysoki poziom kultury osobistej.Dlate go nie jest konfliktowy,a uważam,że swoje zdanie ma i o nie dba.
 
 
0 # MB 2013-01-13 09:19
"Brzeżanie dali upust..." - to ciągle ta sama grupa sfrustrowanych platformersów daje upust w różnej inetncji. Ten portal jest tego dobitnym przykładem.
 
 
0 # mieszkaniec 2013-01-13 12:03
Szkoda gadać.Nie potrafi rządzić byrmistrz.Słaby jest Grochowski,a w powiecie prokurator i tak dorwali się chłopcy do stołków.Komprom itacja.
 
 
0 # LT 2013-01-13 12:06
Ot, dał głos znawca portali ;-) MB - wolny od frustracji mimo przerżniętych wyborów na wójta w Skarbimierzu. Regularnie odlatujący od brzeskich realiów w wazeliniarskiej tubie lokalnego kacyka. Apologeta Gierka itd. Okrakiem na barykadzie wraz ze smoleńskim demaskatorem. Z mojej strony sadyzmu słownego tyle. Kontynuacji "polemiki" nie przewiduję.
 
 
0 # Franko 2013-01-13 13:39
Tylko tutaj normalni ludzie mogą cos napisać, bo na portalu PANORAMY Kowalczyk niewygodne wpisy kasuje. Taka komunistyczna cenzura.
 
 
0 # Portalik 2013-01-13 14:19
Na portalu Panoramy za to można bezkarnie bluzgać, zaglądać w rozporki i do portfeli, opluskwiać kogo się da i jeszcze więcej. Giną za to posty krytyczne dotyczące dr Huczyńskiego i bieznesmena Skowrona. To ciemna strona tej gazety. Pan Barcicki kompromituje się na całego.
I druga sprawa. LT przeprowadził bardzo dobry wywiad, nie podzielam poglądów Grochowskiego ale szacun za kulturę polityczną i umiejętność odpowiadania na trudne pytania.
 
 
0 # Czasami 2013-01-13 15:07
Leszku nie przyłożyłeś się i odpuściłeś. Dobre pytanie: Jaka jest kondycja BCM? Dyrektor ble, ble. Wystarczyło dopytać, np. jaki był dług szpitala na koniec 2011 r., a jaki na koniec 2012 r. i wszystko byłoby jasne w sprawie kondycji brzeskiego szpitala. A tak jest bleblanie o 25 procentowym zysku! Pozdrawiam
 
 
0 # ZET 2013-01-13 17:06
Ciekawy jestem co Pan Grochowski sądzi o zarzutach prikuratorskich dla członków zarządu ?
 
 
0 # Rysiek2 2013-01-13 21:20
Dowiadujemy się, że Pan Burmistrz jest obrażony i leniuchuje.Podz iwiać natomiast Pana Dyrektora G.,to brzeski stachanowiec. Po pioniersku kieruje Brzeskim Centrum Medycznym, zarządza Radą Miasta, rozwiązuje problemy handlowców /instalując min.strefy płatnego parkowania/i przedsiębiorcy p. Skowrona, a także właściciela telewizji TRWAM. Chłop musi nie spać po nocach, bo dnia za mało, by podołać ciążącym zadaniom. Chwalić też Pana Dyrektora G. za podjęcie "środków zaradczych w związku z dramatem" zaistniałym na terenie szpitala. Choć operacja się udała a pacjent zmarł, to powołano "odpowiednie komitety" i "kilkanaście minut po zgonie zgłoszono o zaistniałym problemie". Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby Pan Dyrektor G. nie podjął tych "środków zaradczych".Pan Dyrektor G. pewnie żałuje, że Prokuratorem Generalnym nie jest już jego partyjny kolega, autor głośnego oskarżenia:"ten pan nikogo więcej nie uśmierci", który przyczynę zgonu ustala bez powoływania "komitetów". Panu Dyrektorowi G. w Nowym Roku życzę dalszych sukcesów w zarządzaniu, kierowaniu i rozwiązywaniu problemów.
 
 
0 # aktywistka 2013-01-14 09:42
to tak jak w PRLu, jak pojawiał się kryzys to zbierał sie komitet słusznej partii. brawo sekretarzu Grochowski.
 
 
0 # janusz 2013-01-14 21:04
Na pewno w szpitalu jest jeszcze wiele do zrobienia.Prior ytetem gmin, Powiatu powinna być pomoc w modernizacji oddziału położniczego.Je st to w naszym wspólnym interesie.Dobór kadry to kolejna sprawa.A tak w nawiasie to krytykować trzeba to powinno nie denerwować a mobilizować.Błę dów nie robi ten co nic nie robi.
 
 
0 # pacjent 2013-01-15 16:55
Mylisz się Janusz, trzeba właśnie zacząć od doboru kadry! Zmienić 3/4 kadry lekarskiej i wyrzucić połowę administracji (zresztą większość to rodzina członków PiSu)Co z tego, ze jakiś niedouczony znachor będzie przyjmował w królewskiej sali porodowej? Albo dostanie wielkie pieniądze na leczenie, jak nie będzie wiedział co i jak leczyć.
 
 
0 # janusz 2013-01-15 23:08
Tylko ,że w umysłach ludzi najważniejsze jest pierwsze wrażenie a jak tzw. fachowiec zobaczy swój oddział w opłakanym stanie to więcej się nie pojawi.
 
 
0 # Br_uzda 2013-01-17 09:43
Widzę,że LT nerwy puszczają nie tylko na Kowalczyka,ale też Barcicki działa na niego jak płachta na byka!
Poza tym,powtarzanie bzdurnej opinii,że strefa parkowania obniżyła dochody handlowcom jest tak samo prawdziwe jak dbałość rządu o bezpieczeństwo poprzez zwiększenie ilości radarów !
 
 
0 # Henia 2013-01-17 10:47
Co niektórzy radni chyba omijają centrum miasta szerokim łukiemi nie widzą co się dzieje.Widać ze przedmówca o handlu i usługach nie ma pojęcia, Handel i usługi to taka branża ,która działa jak linia,falista ma na to wpływ czynnik zewnetrzny Jeśli są sklepy z ponad 20 letnim stażem które potrafią dosc dobrze odczytac co się dzieje na własnym podwórku -tak jak długi remont centrum wpłyną na handel i usługi i było to widoczne na utargach jak widoczna była poprawa zaraz po remoncie tak wprowadzenie płatnych parkingów podziałało niestety negatywnie Ludzie wolą pojechac do marketu i spokojnie bez pośpiechu i wizji ze się spóznią na parking i zapłacą 30 zł kary zrobic zakupy Przy wszystkich marketach paking jest bezpłatny..Najb ardziej zastanawia jednak to ze w naszym mieście władza wypieła się na tych którzy ją wybrali.Nie chcą pomagac to przynajmniej niech nie rzucają kłód pod nogi .
 
 
0 # architekt 2013-01-17 12:43
Pan Grochowski jako przewodniczący Rady Miejskiej powinien coś
wiedzieć o ochronie
dóbr kultury D.U z dnia 15.02.1962 art 11 w którym pisze że,obowiązkiem Wojewody /powołuje konserwatora zabytków/ i ORGANÓW JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO jast dbanie o ochronę zabytków
i architektury zabytkowej
oraz chronić obszary przestrzenne architektury zabytkowej.W wywiadzie mówi że ten baraczek go nie obchodzi bo to koserwator zabytków wydał zgodę i nie wie nawet że nazwano go galerią BRZEG / cały Brzeg wie tylko pan Grochowski nie wie takie odpowiedzi to może pan mówić w przedszkolu/A gdzie był nadzór wg art 11 ze strony miasta i starostwa. Czy konsrewator to święta krowa że może wydawać decyzje jakie chce.
 
 
0 # Henia 2013-01-17 15:26
O tym że blaszak-galeria znajduje sie w strefie płatnego parkowania ,a parking dla klientów jest darmowy to też pan radny nie wie są równi i równiejsi.Może pan radny ruszy się za biurka i zacznie rozmawiac ze swoimi wyborcami.
 
 
0 # heloł 2013-01-17 16:12
Ten cały Br_uzda to jakby Bartek Tyczyński przydupas Huczyńskiego, Skowrona i Kowalczyka. Dno samorządu brzeskiego. Jeśli nie ustrzeliłem to i tak jestem blisko. Jedna banda.
 
 
0 # wyborca 2013-01-17 20:16
Oj ruszą zza biurek oj ruszą przed wyborami.Narazi e mają nas gdzieś.
 
 
0 # Henia 2013-01-18 10:21
Drogi wyborco ruszą do centrum przed wyborami i będą chodzic po sklepach i prosic czy mogą swój plakat wyborczy na szybie powiesic .
 
 
0 # info forum brzeg 2013-01-19 10:14
forumbrzeg.pl/.../...

Panie dyrektorze przewodniczący radny Grochowski - czy wszyscy dyrektorzy w brzeskiej oświacie mają korzenie w brzeskim PISIE?
 
 
0 # Kierownik 2013-01-20 01:18
"Handlowcy kategorycznie twierdzą, że nagły krach nastąpił w momencie ruszenia strefy płatnego parkowania"

No co za baran mógł zadać tak twierdzące pytanie ? Handlowcy kategorycznie twierdzą ... A brzeżanie twierdzą, że mają głęboko w dupie drożyznę i stęchłe produkty tych kupców ! Niech kupcy wezmą się za solidną robotę, a nie narzekają. Chcieliby się dorabiać jak żydki sprzedając wszystko z niemal stuprocentową marżą.
 
 
0 # LT 2013-01-20 01:33
Do Kierownika. Tym baranem jestem ja - Leszek Tomczuk. Pytanie "twierdzące" zadane w imieniu kupców, którzy zaprosili mnie spotkanie poświęcone problemowi upadku handlu w centrum. Tyle. Pozdrawiam.
 
 
0 # Janusz 2013-01-20 09:39
Na problemy handlu bardziej ma wpływ zasobność portfeli mieszkańców,niż płatne parkingi.Brzeg to nie Wrocław wszędzie jest blisko.Często klienci poza miejscowi przyjeżdżają do marketów tam parkują robią zakupy i w ramach spaceru idą do rynku.
Jednak tam ceny oferowanych towarów są co najmniej duże i one odstraszają klientów.Ale prawdą jest,że opłaty dzierżawy itd...
 
 
0 # Henia 2013-01-20 15:07
Nie przypominam sobie spotkań kupców i narzekań 20 lat temu 10 lat temu 5 lat temu 3 lata temu a po wejsciu płatnych parkingów wiele sklepów ma problemy. Kupcy zawsze sobie dawali rade , po prostu nie chcą być gorzej traktowani.
 
 
0 # Tadzio 2013-01-22 15:49
Dla mnie bzdurą jest twierdzenie kupców iż ich kłopoty wynikają z płatnej strefy. Ich kłopoty wynikają z ich słabej pracy (często słaby towar,wysokie ceny,nie uprzejmość i podobne).
 
 
0 # towar 2013-01-22 20:42
Tadzio Tobie się chyba z marketami i chińszczyzną pomyliło .

Ps.
Jak będziesz chciał załatać dziurę w chodniku , a zabraknie już kupców którzy płacą tutaj podatek i min z ich pieniędzy jest w mieście cokolwiek robione to udaj się do marketu i zapytaj czy płacą podatek ,a wtedy zrozumiesz co znaczy lokalna firma
 
 
0 # Henia 2013-01-23 10:46
Tadzio Ty chyba siedzisz na urzędowym stołku bo nie masz pojęcia jak funkcjonują handel lokalny i usługi piszesz słaba praca więc wyobraś sobie ze własciciel nie pracuje osiem godzin i ma sobote i niedziele wolną ,piszesz słaby towar i wysokie ceny bzdura porównaj sobie chodzby zakupy w biedronce a zakupy u pani Basi z warzywniaka na Długiej ,która kilka razy w tygodniu wyjeżdza w nocy na giełde by tacy jak Ty mogli mieć swieżutkie owoce i jarzynki.Piszes z o uprzejmosci nikt tak dobrze cię nie obsłuży jak sam własciciel dla którego każdy klient jest ważny bo przecież zostawia u niego kase.Powinieneś porozmawiac z ludzmi którzy siedzą w tej branży 20-30 lat nie oceniaj wszystkich jedną miarą.
 
 
0 # Kierownik 2013-01-24 23:31
Napisane przez LT, 20 styczeń, 2013
Do Kierownika. Tym baranem jestem ja - Leszek Tomczuk. Pytanie "twierdzące" zadane w imieniu kupców, którzy zaprosili mnie spotkanie poświęcone problemowi upadku handlu w centrum. Tyle. Pozdrawiam

Do Leszka Tomczuka. Przepraszam za wcześniejsze określenie mianem barana ale nie wierzę, że łyknął Pan tę bzdurę od kupców. Najzwyczajniej chce Pan płatnym parkowaniem komuś przylizać. Kupcom? Możliwe ale ja jako konsument nie kupuję tego bzdetu. W każdym cywilizowanym mieście ścisłe centrum jest objęte płatnymi parkingami. W większych miastach nie tylko ono, a np. w Holandii to już w ogóle nie ma niepłatnych parkingów. I dobrze bo jak posiadacze aut chcą z rynku zrobić giełdę samochodową to niech za to płacą. Na Rynku w Krakowie czy we Wrocławiu jest całkowity zakaz poruszania się autami. I co ? Handel kwitnie. A wracając do kupców to nadal śmiem twierdzić, że giną od własnej broni czyli narzucanej marży na sprzedawane produkty. Kolejną sprawą są wywindowane ceny za dzierżawę tych lokali no ale tutaj wina już leży po stronie właścicieli. Do tego dochodzi haracz dla państwa w postaci ZUS-u i podatku VAT i niestety mamy to co mamy.

Pozdrowienia dla Kupców sprzedających chleb po 3,5zł za sztukę
 
 
0 # Henia 2013-01-25 10:45
Kupcy świetnie zdają sobie sprawę ze miasto umowę podpisało i ciężko teraz to odkręcic im chodzi głównie o to by klienci czyli np Ty Kierowniku jak się spóżnisz 5 minut na parking bo właśnie delektowałes sie kawą i pysznym ciastkiem w Bombonierce i w tej błogosci zapomniałes co minutę spoglądac na zegarek byś nie musiał płacic Tak duże kary 30 zł. W ten sposób klienci zniechęcają się do przyjazdów do centrum Jak znajdziesz czas to sprawdz na jaką sumę mieszkańcy zostali już ukarani za spóznienie ,a się zdziwisz.
 
 
0 # oli 2013-01-25 23:26
Co do szpitala, to powinni go zrownac z ziemia, razem z calym personelem medycznym!!! Niekompetentni, chamscy,niedouc zeni i obojetni, a sam szpital? Zapraszam na oddzial wewnetrzny. Takie warunki widzialem na Discovery o Kambodzy. KATASTROFA!!! Jak macie mozliwosc unikajcie tego "szpitala". Chyba ze macie ochote na np. malego wiruska wywolujacego sepse.. w co watpie. W tym miescie strach chorowac!!! Pozdrawiam Brzezan.
 
 
0 # janusz 2013-01-26 22:42
Na miejscu mojego przedmówcy uważał bym na słowa.Nigdy nie mów nigdy.Nie daj boże wypadek lub jakiś odpukać atak i punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Zdrowia życzę!.Można kogoś nie lubić ale szpital to ciężka praca wielu osób.
 

Nie masz uprawnień do komentowania