poniedziałek, 29 listopada 2021

abakany Collage FotorOd 23 czerwca w hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław oraz w wielu rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu zaprezentowane zostaną dzieła Magdaleny Abakanowicz. Wystawa retrospektywna „Ślady istnienia” jest hołdem dla zmarłej w kwietniu artystki.

 

Magdalena Abakanowicz była jedną z najwybitniejszych artystek awangardowych Europy Wschodniej XX wieku. Specjalizowała się w dużych, figuralnych kompozycjach przestrzennych, w których wykorzystywała tkaniny, kamień, drewno czy brąz. Jej prace stanowią część stałych wystaw największych muzeów na całym świecie. Największą kolekcję na świecie ma Wrocławskie Muzeum Narodowe. Od 23 czerwca mieszkańcy Wrocławia będą mieli jeszcze jedną szansę na zapoznanie się z pracami Magdaleny Abakanowicz. W hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław (od strony hali przylotów) zaprezentowanych zostanie pięć rzeźb Ptaków autorstwa wybitnej artystki – Mag, Le, NA, AB i ANOW. Ekspozycja jest częścią wystawy retrospektywnej „Ślady istnienia”, którą do 25 sierpnia 2017 roku można oglądać w różnych przestrzeniach miejskich Wrocławia.Począwszy od tkanin, kończąc na najnowszych monumentalnych instalacjach, wystawa „Ślady istnienia” ma na celu podkreślić wkład Magdaleny Abakanowicz w ubogacanie języka artystycznego wyrazu XX wieku, jak również jej wyjątkowy wpływ na wielu artystów nurtów współczesnych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – mówi Maria Rus Bojan, kurator wystawy.

Poza Portem Lotniczym Wrocław rzeźby zewnętrzne będą zlokalizowane na placu przed Dworcem Głównym, w wirydarzu Muzeum Architektury, we wnętrzach Muzeum Współczesnego Wrocław, w Przejściu Świdnickim, na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, w Dzielnicy Czterech Świątyń i przy Bastionie Ceglarskim przy ul. Purkyniego. Największa część wystawy znajduje się w Galerii Dworcowej na Dworcu Wrocław Główny.Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu, oddającego hołd wyjątkowej postaci świata sztuki, takiej jak Magdalena Abakanowicz. Wrocławskie lotnisko zawsze jest otwarte dla prac inspirujących, ciekawych artystów. To dobre miejsce dla sztuki, ponieważ lotnisko gromadzi podróżnych z całego świata - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Kuratorami wystawy są Mariusz Hermansdorfer– bliski przyjaciel i współpracownik artystki, długoletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu –oraz Maria Rus Bojan, która specjalizuje się w sztuce Europy Wschodniej. Organizatorami są Fundacja All That Art! Wrocław, Biuro Wrocław 2016, European ArtEast Foundation London, we współpracy z Magdalena Abakanowicz Studio.

Warto przypomnieć, że wcześniej w terminalu wrocławskiego lotniska można było obejrzeć instalację znanego wrocławskiego artysty Jerzego Kosałki, przedstawiającą bociany i krasnale, „Glasshenge” – niezwykłe szklane rzeźby Tomasza Urbanowicza czy „Linie” Urszuli Wilk. Przed terminalem Portu Lotniczego Wrocław znajduje się też instalacja kinetyczna Copernicus, która inspirowana jest układem słonecznym. Jej autorem jest wrocławski artysta Piotr Jędrzejewski, który na koncie ma wiele nagród i kilkadziesiąt międzynarodowych wystaw, między innymi w Europie i Azji.

muzy na pasku male