poniedziałek, 29 kwietnia 2024

mozdzerWydarzeniem tegorocznego Enter Enea Festival będzie prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pt. „Composites”.

 

 

 
Festiwal pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, a materiał z płyty „Composites” będzie można usłyszeć podczas koncertu 5.06.

 

 

Prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera „Composites”

Album „Composites” to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane „Compositum” I,II,III,IV) nie są kompozycjami, a kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera zaimprowizowane, a do tych improwizacji artysta dopisał partyturę dla orkiestry. Dwa pozostałe utwory – „Ballad For Lars”, zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny „Natalladia” - Możdżer skomponował klasycznie.

 

Specjalne wydanie boxu „Composites” na Enter Enea Festival

„Composites” powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej, która specjalnie na Enter Enea Festival przygotowuje wyjątkowe wydanie albumu w kolekcjonerskim, limitowanym, do 500 egzemplarzy numerowanym boksie zawierającym kolorową płytę winylową, kasetę magnetofonową oraz książeczkę z tekstami w języku polskim, angielskim, niemieckim i japońskim. W każdym boksie znajdzie się również certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Album w przedsprzedaży nabyć będzie można wyłącznie podczas Enter Enea Festival i na stronie internetowej Opery Kameralnej pod linkiem: https://operakameralna.pl/product/leszek-mozdzer-composites-preorder/.

 

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej

Pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści studiowali i doskonalili swoje umiejętności u najlepszych w Europie specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, uczestniczyli też w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, co pozwoliło zachować kontakt z najnowszymi tendencjami w tej dziedzinie.

Na obecny poziom artystyczny zespołu wpływ mieli też współpracujący od 2017 roku z nim artyści, tacy jak: Benjamin Bayl, Paul Esswood, José Maria Florêncio, Friedrich Haider, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Władysław Kłosiewicz, Wieland Kuijken, Jean-Claude Malgoire, Zbigniew Pilch, Hubert Rutkowski, Jana Semerádová, Marcin Sompoliński, Lilianna Stawarz, Marco Vitale, Marek Toporowski, Paul McCreesh, Michał Maciaszczyk, Dirk Vermeulen.

Od 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszkiem Możdżerem, co zaowocowało cyklem „Jazz z MACV” z koncertami i nagraniami o niespotykanej wcześniej wartości interpretacyjnej. Pomysłodawcą cyklu, podobnie jak współpracy z Leszkiem Możdżerem, jest dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej - Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Na przedpremierze „Composites” orkiestrę MACV poprowadzi maestro Marcin Sompoliński, dobrze znany publiczności Enter Enea Festival, chociażby z koncertu orkiestrowego Tii Fuller i Leszka Możdżera.

 

Program i premiery Enter Enea Festival

Premiera materiału z płyty „Composites” to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival. Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program 5.06. Wieczór otworzy koncert tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu „Street of Minarets”. Po nim Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego drugiego albumu formacji. W ramach Enter Enea Festival 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty „Mélusine”. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Wieczór ten otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer. W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Wcześniej na scenie Enter Enea Festival usłyszymy koncert Glorii Campanter, która wraz ze swoim trio zagra koncert pt. „Astor”.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Enter jest miejscem wielu premier; inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 roku wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria „Campaner” z 2017 roku, która zaowocowała wydaniem płyty koncertowej ze spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Po ubiegłorocznym koncercie Adama Bałdycha z udziałem Leszka Możdżera, artyści pracują właśnie nad wspólną płytą. I w tym roku w programie nie brakuje premier i prawykonań przygotowywanych z myślą o Festiwalu, jak „Composites” orkiestry MACV i Leszka Możdżera.

 

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży na portalach: ToBilet, eventim i ebilet.

 

Kreację wizerunkową 13. edycji Enter Enea Festival, opartą na portrecie Leszka Możdżera zrobionym przez Jakub Wittchen, w studiu zdjęciowym zaaranżowanym w garderobach poprzedniej edycji festiwalu, przygotowało poznańskie studio Bękarty.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Źródło informacji: Warszawska Opera Kameralna

 

MediaRoom

 

 

 

muzy na pasku male