poniedziałek, 29 listopada 2021

We współpracy w Urzędem Miejskim w Brzegu oraz Stowarzyszeniem Młodych Wykonawców Muzyki Dawnej zapraszamy serdecznie na rozpoczynający się w listopadzie 2008 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Brzegu.Celem tego Festiwalu jest prezentowanie i upowszechnianie dotąd niepublikowanych dzieł muzycznych powstałych na terenie między innymi Śląska. W trakcie pierwszej edycji Festiwalu pragniemy zaprezentować dotąd nie wydane dzieła instrumentalne brzeskiego kompozytora epoki baroku Esaiasa Reusnera (1636-1679) oraz utwory z muzycznych kolekcji w Kromieżiżu i Brnie.

Głównymi partnerami Festiwalu będą artyści międzynarodowej, barokowej orkiestry Nova Silesia specjalizujący się w wykonawstwie muzyki epoki baroku i klasycyzmu.

NOVA SILESIA to dynamicznie rozwijająca się orkiestra barokowa, założona w 2006 roku w Hadze. W skład zespołu wchodzą muzycy specjalizujący się w wykonawstwie muzyki epoki baroku i klasycyzmu. Są to absolwenci najznakomitszych europejskich ośrodków muzycznych między innymi w Hadze, Amsterdamie, Mediolanie, Helsinkach, Brnie oraz polskich Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie współpracujący również z innymi orkiestrami barokowymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Korei Płd., Izraelu takimi jak: Amsterdam Baroque Orchestra, Orchestra of The Age of Enlightenment, Les Arts Florissants, Jerusalem Baroque Orchestra, Nederlandse Bach Vereiniging, Holland Baroque Society, New Dutch Academy.

Nova Silesia pragnie przyczynić się do propagowania dziedzictwa muzycznego Europy Środkowej, zwłaszcza obszaru dawnego Cesarstwa Austrowęgierskiego oraz regionu Śląska.

Oprócz działalności koncertowej zespół prowadzi badania historyczne odkrywając nieznane dotąd dzieła muzyki dawnej w tej części Europy. Repertuar zespołu zawiera wcześniej niepublikowane utwory z muzycznych kolekcji w Kromieżiżu, Krakowie, Pradze, Wrocławiu, Brnie. Nasze projekty muzyczne prezentowane były m.in. w Holandii, Polsce, Czechach.

Do ostatnich osiągnięć zespołu należą: koncerty w Holandii m.in. w Hadze i Utrechcie, udział w Festiwalu Concentus Moraviae w Austerlitz w czerwcu 2008. Koncert ze światowej sławy oboistą Alfredo Bernardinim w ramach Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu w sierpniu 2007, trasa koncertowa w Czechach i Polsce w maju 2007 roku.


W tegorocznej edycji Festiwalu NOVA SILESIA wystąpi w składzie:
skrzypce barokowe: Lilia Slavny (Izrael)
viola da gamba : Heidi Groeger ( Niemcy)
Mateusz Kowalski (Polska)

fagot barokowy: Tomasz Wesołowski (Polska)
klawesyn: Agnieszka Wesołowska (Polska)
teorban, lutnia, gitara: Jan Cizmar (Czechy)
organy solo: Tomasz Głuchowski (Polska)

Formułą wyróżniającą Festiwal wśród innych imprez, jest sama muzyka powstała na terenie Śląska, a także Czech i pozostałych terenów dawnego Cesarstwa Austrowęgierskiego. Jak również fakt, iż wiele z wykonywanych w trakcie Festiwalu utworów istnieje dotąd jedynie w nigdy nie wydanych rękopisach, a publiczność Festiwalu będzie miała okazję usłyszeć ich prawykonania.

Festiwal ma na celu promocję i propagowanie muzyki XVI - XVIII w. wśród mieszkańców Brzegu i całego regionu Śląska. Ma być również wydarzeniem wzbudzającym zainteresowanie odbiorców kultury z całego kraju i zagranicy.

* * *
KONCERTY W RAMACH FESTIWALU :

Piątek, 07.11.2008

Dziedzictwo muzyczne Brzegu - koncert w składzie kameralnym,
w programie m.in. utwory brzeskiego kompozytora Eliasa Reusnera
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
godzina 18.00

Piątek, 07.11.2008

Musica Sacra - muzyka sakralna epoki baroku
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego
godz. 19.30

muzy na pasku male