niedziela, 17 października 2021

Rosliny i zwierzetaWystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” dostępna w pałacu wilanowskim do 14 sierpnia 2021 r.

 

 

Na publiczność czekają wyjątkowo piękne, barwne ryciny z wizerunkami roślin i zwierząt, unikatowe albumy przyrodnicze oraz zbiory ceramiki, w tym miśnieńska porcelana.

 

Widzowie mogą oglądać unikatową pod względem artystycznym kolekcję XVII- i XVIII-wiecznych rycin oraz albumów przyrodniczych, rzadko udostępnianych z powodu wrażliwości na działanie światła. Wśród nich prezentowany jest piękny XIX-wieczny porcelanowy serwis deserowy z dekoracjami inspirowanymi słynną zastawą „Flora Danica” oraz finezyjne wazony - rzeźbiarskie kreacje Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany, pochodzące z kolekcji wilanowskiej.

 

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 7 maja 2021 r. można podziwiać łącznie blisko 400 dzieł sztuki – niemal 250 grafik z wizerunkami egzotycznych ryb, ponad 50 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami bajecznych ptaków i różnych gatunków roślin, ponad 40 atlasów flory i fauny, w tym 4 edycje najważniejszego dzieła Sibylli Merian, i kilkadziesiąt cennych wyrobów z porcelany.

 

Wśród dzieł graficznych na szczególną uwagę zasługują ryciny z opracowań autorstwa Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera, François Levaillanta, czy Pierrea-Josepha Redoutégo. W swoim czasie te wyrafinowane dzieła wyznaczyły standard i niemal ponadczasowy styl przyrodniczych ilustracji.

 

Uwagę przyciągają także ryciny z „Metamorphosis insectorum Surinamensium […]” – najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian, podsumowującego jej samodzielne badania. Ta niezwykła artystka i entomolożka dwa lata żyła wraz z córką w Surinamie, holenderskiej kolonii w Ameryce Południowej. Prowadziła tam badania nad owadami, pająkami, płazami i roślinami, opisując je i uwieczniając w akwarelach.

 

Dawne atlasy historii naturalnej przywołują historyczny moment narodzin naukowego opisywania przyrody, łączą naukową potrzebę poznawania i opisywania świata z artystycznym zachwytem nad wspaniałością natury. Prowokują też do pogłębionej refleksji o współczesności – zastanowienia nad tempem rozwoju cywilizacyjnego i potrzebą zrównoważonego korzystania z zasobów planety.

 

Aranżacja wystawy koresponduje z architekturą pałacowych wnętrz i ideałem ziemiańskiego życia w zgodzie z naturą, tak żywym w dawnej królewskiej rezydencji Jana III. Związki między światem kultury i światem natury można kontemplować w zaciszu otaczających pałac kwitnących ogrodów, a także poszukując tropów fauny i flory w dekoracjach królewskich apartamentów.

 

Wystawa swoją premierę miała w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 2020 r. W nowej, wzbogaconej wilanowskiej odsłonie zbiory Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie uzupełniają obiekty z Biblioteki Narodowej w Warszawie, dzieła rzemiosła artystycznego z kolekcji wilanowskiej oraz ryciny z kolekcji prywatnej.

 

Dla pasjonatów roślin i zwierząt przygotowano wiele różnorodnych aktywności edukacyjnych. Publiczność może korzystać z licznych wykładów, warsztatów przyrodniczych, artystycznych, kaligraficznych i kulinarnych, spotkań z mistrzami opowiadania. Program uzupełniają dostępne na stronie internetowej liczne artykuły popularnonaukowe na temat tajemnic przyrody i jej odzwierciedlenia w sztuce.

Więcej informacji: https://www.wilanow-palac.pl

 

Logo MediaRoom

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male