poniedziałek, 29 listopada 2021

luwr onlineMuzeum Luwr udostępniło bezpłatnie całą swoją kolekcję dzieł sztuki w internecie. Dzięki temu ludzie z całego świata mają możliwość zanurzyć się w świat sztuki i historii nie ruszając się z domu, a w dodatku zupełnie za darmo.

 

Kolekcja dzieł sztuki udostępniona za darmo w internecie zawiera ponad 480 tys. dzieł z Luwru, a także z Muzeum Narodowego Eugène Delacroix oraz rzeźby z ogrodów Tuileries i Carrousel. Ponadto wystawa obejmuje dzieła „MNR”, czyli eksponaty odzyskane po II wojnie światowej i powierzone francuskiemu muzeum do czasu ich zwrócenia prawowitym właścicielom.

Na internetowej wystawie można oglądać dzieła sztuki z ośmiu działów Luwru – od sztuki islamskiej i rzeźb renesansowych po egipskie antyki i obrazy artystów z całego świata. Platforma umożliwia miłośnikom sztuki i badaczom eksplorację dzieł za pomocą prostego lub zaawansowanego wyszukiwania, wpisów działu kuratorskiego lub albumów tematycznych.

Ponadto witryna zawiera interaktywną mapę, która umożliwia zwiedzanie muzeum i każdego z jego dzieł sztuki pokój po pokoju. Baza danych ma być regularnie aktualizowana i coraz bardziej się powiększać.

Witryna dostępna jest w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim oraz chińskim. Strona dedykowana jest w szczególności użytkownikom smartfonów, ale można przeglądać ją również na komputerach i tabletach.

 

– Luwr odkurza swoje skarby, nawet najmniej znane. Po raz pierwszy każdy może bezpłatnie uzyskać dostęp do całej kolekcji prac z komputera lub smartfona, niezależnie od tego, czy są one wystawione w muzeum, wypożyczone, czy przechowywane – powiedział w oświadczeniu Jean-Luc Martinez, prezydent Luwru. – Wspaniałe dziedzictwo kulturowe muzeum jest teraz dostępne za jednym kliknięciem. Jestem pewien, że ta zawartość cyfrowa jeszcze bardziej zainspiruje ludzi do odwiedzenia Luwru w celu osobistego odkrywania kolekcji – dodał Martinez.

 

Oficjalna strona muzeum: www.louvre.fr

 

źródło: CNN / onet

ttg dziennik turystyczny 240

 

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male