poniedziałek, 29 listopada 2021

chopin shebanovaNowe wydawnictwo płytowe Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zawiera prawie wszystkie utwory Chopina w poruszających nagraniach Tatiany Shebanovej.

 

Fot. NIFC - Tatiana Shebanova

 

Tatiana Shebanova należała do najwybitniejszych pianistek swojego pokolenia. Była laureatką X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku i niezmiennie zachwycała publiczność swymi interpretacjami dzieł Fryderyka Chopina. Obdarzona niezwykłą wrażliwością i wyjątkową muzykalnością, rozkochana była w pięknie brzmiącym instrumencie z epoki Chopina, Erardzie z 1849 roku. Właśnie na tym fortepianie nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina prawie wszystkie utwory genialnego kompozytora.

Mieszkająca na stałe w Polsce Tatiana Shebanova zmarła 1 marca 2011 roku. W 10. rocznicę jej śmierci Instytut Chopina publikuje jej nagrania w 14-płytowym albumie.

 

cytat 2 2Prezentowana edycja ma szczególne znaczenie z kilku przyczyn - pisze Grzegorz Michalski. - Po raz pierwszy dzieła Chopina zostały nagrane na dawnym instrumencie przez jedną artystkę ale, co ważniejsze, w dorobku fonograficznym Tatiany Shebanovej jest to punkt kulminacyjny i zarazem ostatni; to do niego zdają się prowadzić kariera i styl wykonawczy tej wybitnej pianistki. Wszystkie zalety Shebanovej - jej naturalna wrażliwość na barwę dźwięku, wyjątkowa zdolność selektywnego i czytelnego kształtowania faktury dzieła, pietyzm wobec tekstu kompozytorskiego - po spotkaniu ze starym fortepianem zyskały nową dynamikę. Stało się to stosunkowo późno, kiedy artystka miała już od dawna ugruntowaną pozycją na najpoważniejszych estradach świata, dysponowała bardzo rozległym repertuarem - właściwie zaś stało się za późno: los chciał, że objawione zamiłowanie mogła rozwijać ledwie kilka lat. Świadomość nieuchronnego biegu spraw kazała jej mobilizować siły i czas na zrealizowanie wymarzonego przedsięwzięcia - nagrania kompletu dzieł Chopina na Jego instrumencie”.

 

Źródło informacji: NIFC

 

Logo MediaRoom

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male