poniedziałek, 29 listopada 2021

Lengrenowka2 lutego obchodziliśmy 102. rocznicę urodzin Zbigniewa Lengrena, który od 1946 r. współpracował z kultowym tygodnikiem „Przekrój”, gdzie od 1948 r. publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem.

 

 

Już wkrótce, dzięki współpracy z Fundacją PRZEKRÓJ, będziemy mogli prezentować prace i filmy z postacią Filutka autorstwa Zbigniewa Lengrena.

 

Z okazji rocznicy pokazujemy Lengrenówkę (na zdjęciu) w czasie przygotowań do jej otwarcia, które planowane jest jeszcze w 2021 r. Lengrenówka to dodatkowa lokalizacja Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena przy ul. Brzozowej 6/8a w Warszawie. Lengrenówka będzie pełnić funkcję całorocznego obiektu kulturalno-edukacyjnego. Jej działalność będzie skupiać się głównie wokół edukacji dzieci i młodzieży poprzez kontakt ze szczególnym rodzajem sztuki i instrumentem edukacji społecznej, jakimi są karykatura i satyra.

 

W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty Muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac, materiałów archiwalnych i pamiątek, które będziemy wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości.

 

Logo spm

 

 

 

 

Dodaj komentarz

muzy na pasku male