poniedziałek, 29 kwietnia 2024

co kraj to nalesnikJednym z dań, które można spotkać na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej, religii czy tradycji są naleśniki.

 

 

 

Istnieją od wieków i są częścią wielu kultur. Podobno ludzie jedli naleśniki już 30 000 lat temu, jednak trudno to dokładnie określić. Analizy ziaren skrobi na 30 000-letnich narzędziach do mielenia sugerują, że kucharze z epoki kamiennej robili mąkę z ożypałek i paproci, która, jak przypuszczają badacze, była mieszana z wodą i pieczona na gorącej, natłuszczonej skale. Naleśniki jedzą wszyscy, nawet Eskimosi mają swoje! Są to placki z alg i porostów wymieszanych z krwią fok. Wypełniają je rybami i foczym mięsem i jedzą oczywiście na zimno.

 

Pierwsza konkretna wzmianka o naleśnikach pochodzi z 600 roku p.n.e. od poety ze starożytnej Grecji. Serwowany na śniadanie przysmak, powstawał z mąki pszennej, oliwy z oliwek, miodu i zsiadłego mleka, co nieco różni się od naleśników, które znamy dzisiaj. Jednak chociaż pierwsza wzmianka o naleśnikach pochodzi ze starożytnej Grecji, odmiany naleśników istniały w większości krajów na całym świecie od wieków w różnej formie jako pożywienie śniadaniowe lub smakołyk podobny do chleba, ale słodszy. Z tego powodu trudno sugerować, że starożytni Grecy byli wynalazcami naleśników.

 

 

Przysmak z Linshu

 

Miasto Linshu w prowincji Shandong uchodzi za stolicę chińskich naleśników. Naleśniki z Linshu to nie tylko lokalny przysmak, ale także sztandarowe danie prowincji. Dzięki wyjątkowej recepturze i wielowiekowej tradycji ich przyrządzania cieszą się ogromnym powodzeniem wśród smakoszy i poszukiwaczy kulinarnych doznań.

 

Proces robienia naleśników jest bardzo skomplikowany, wymaga specjalnego narzędzia zwanego Aozi. W Linshu jako surowiec do naleśników wykorzystuje się wszystkie rodzaje zbóż, w tym proso, pszenicę czy kukurydzę.

 

I chociaż, dzięki rozwojowi gospodarki towarowej prawie każda wioska w Linshu posiada naleśnikarnię, w której sprzedawane są naleśniki przyrządzane maszynowo, nadal najpopularniejszym naleśnikiem jest ten wypiekany ręcznie. Faszerowane mięsem kaczki lub warzywami i podawane z aromatycznymi sosami, naleśniki to pozycja obowiązkowa w karcie każdej szanującej się restauracji w Linshu.

 

 

TTG

 

 

 

reportaze na pasku