czwartek, 25 kwietnia 2024

osiedle sady zoliborskie papDla użytkownika budynków nie ma wielkiego znaczenia, czy jego projekt wyszedł spod ręki kobiety czy mężczyzny. Dlaczego jednak tak mało znanych budynków stworzyły architektki?

 

Halina Skibniewska, Osiedle Sady Żoliborskie w Warszawie, 1969, fot. Marian Sokołowski
 CAF/PAP

 

Najważniejszą nagrodą, jaką współcześnie może w Polsce otrzymać architekt, laurem stanowiącym uwieńczenie dorobku jest Honorowa Nagroda SARP. Przyznawana dorocznie od 1966 roku trafiła już w ręce kilkudziesięciu projektantów, którzy w ten sposób zapisani zostali w architektonicznym panteonie sławy. Na liście laureatów Honorowej Nagrody SARP znajduje się tylko pięć kobiet, a zaledwie dwie z nich otrzymały nagrody indywidualne (pozostałe trzy panie nagrodzono do spółki z ich mężami, z którymi pracowały). Już choćby z tego powodu warto bardziej docenić pracę architektek – np. poprzez zwrócenie uwagi, które z powszechnie rozpoznawalnych budowli są dziełem kobiet.

 

osiedle latawiec forum

Osiedle Latawiec, Warszawa, projekt: Eleonora Sekrecka, fot. Zbyszko Siemaszko/Forum

 

 

jadwiga grabowska hawrylak maly wroclaw

Zespół mieszkalno-usługowy przy placu Grunwaldzkim, 1969-1975, projekt: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, fot. Stefan Arczyński, 1977, zbiory: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

 

dom poselski ag

Nowy Dom Poselski, Warszawa, projekt: Małgorzata Handzelewicz-Wacławek, fot. Wojciech Olkuśnik/AG

 

 

pomnik umschlagplatz warszawa pap

Pomnik Umschlagplatz, Warszawa, projekt: Hanna Szmalenberg, fot. Wojciech Pacewicz/PAP

 

 

ataner osiedle kochanowskieg poznan

Kompleks zabudowy mieszkaniowej na Starych Jeżycach, Poznań, projekt: Izabela Klimaszewska, inwestor Ataner, fot. fot. materiały prasowe inwestora Ataner

 

 

rodan system warszawa forum

Budynek biurowy Rodan System, Warszawa, projekt: Magdalena Staniszkis, fot. Wojciech Krynski/Forum

 

 

gilu 160917 003

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, fot. Maciej Gillert/Forum

 

Najbardziej znana i największa świątynia w Polsce jest dziełem architektki. Barbara Bielecka pierwsze szkice licheńskiej bazyliki wykonała już w 1993 roku; od początku nadzorowała prace nad powstaniem monumentalnej budowli od 1994 roku do ukończenia budowy w 2004 i później też – zamieszkała tuż obok kościoła. Architektka w wywiadzie dla "Dużego Formatu" w 2007 roku mówiła:

Poświęcałam tej budowie całą siebie przez 15 lat od rana do wieczora. Nie mam męża ani dzieci. Moim dzieckiem jest bazylika.

Bielecka zaprojektowała nie tylko gigantyczny gmach (162-metrowa fasada kryje wysoką na 44 metry i długą na 139 metrów nawę) i rekordowo wysoką wieżę, ale i przebogaty wystrój świątyni.

 

 

picture 7049965 1427278577Autorka: Anna Cymer

Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989". Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, w Culture.pl pisze o architekturze starej i nowej oraz o designie, który zmienia ludzkie życie.

 

Czytaj więcej, źródło: CULTURE.PL

Logo culture pl

 

 

 

 

 

 

historie odkryte cytat