czwartek, 25 kwietnia 2024

wielkanoc prawoslawna agWielkanoc, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Pascha, to główne i najstarsze święto chrześcijańskie. W Polsce obchodzą je duchowni i wierni różnych wyznań.

 

 

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynająca prawosławne Święta Wielkanocne w Cerkwi Przemienienia Pańskiego w Lublinie, fot. Jakub Orzechowski/AG

 

 

Ze względu na to, że zmartwychwstanie nastąpiło zaraz po żydowskim święcie Pesach (Pascha), nazwa Pascha przenoszona jest również na Wielkanoc. Wielką Sobotę także uważa się za wielkanocną, gdyż w starożytności odliczanie doby zaczynało się od zachodu słońca, a w liturgii tego dnia jest odprawiana wieczorna msza; w starożytności całonocna, co nadal jest praktykowane w prawosławiu.

Wielkanoc to święto ruchome – najczęściej ma miejsce w święto Paschy. Jednak dni świąteczne u żydów i katolików nie pokrywają się. Paschy nie należy utożsamiać z obrządkami Wielkanocy, gdyż są to zupełnie osobne święta.

 

 

 

Pascha

 

 

pesach sd1 2946a

Przygotowanie do święta Pesach, nz. tradycyjne palenie chamecu, fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

 

pesach 1947 pap 19470404 004

Święto Pesach w 1947 roku, wieczór sederowy, przemawia naczelny rabin Wojska Polskiego Dawid Kahane, fot. CAF/PAP

 

 

Wielkanoc katolicka

 

 

wielkanoc pogo190419 1307 2

Rzeszów, Parafia Rzymskokatolicka Chrystusa Króla, nz. Grób Pański, 2019, fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

 

wielkanoc forum 0436445851 2

Biały Dunajec, górale idą święcić koszyki z jedzeniem, 20.04.2019, fot. Marcin Szkodziński / Forum

 

 

Wielkanoc prawosławna

 

 

wielkanoc prawoslawna mo 20130504 0305

Białystok, święcenie pokarmów przed prawosławną Wielkanocą w Cerkwi pw. Św. Proroka Eliasza, fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

 

 

Wielkanoc protestancka

 

 

kosciol ewangelicko augsburski imgl0448

Jelenia Góra – Cieplice, Kościół Ewangelicko-Augsburski, fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

 

 

Chrześcijanie nieobchodzący Wielkanocy

 

 

Niektóre wyznania chrześcijańskie nie obchodzą świąt Wielkanocy. Świadkowie Jehowy nie obchodzą ich z kilku powodów. Uważają, że Jezus swoim naśladowcom nakazał obchodzenie tylko jednego święta – rocznicy Wieczerzy Pańskiej, potocznie nazywanej Pamiątką śmierci Jezusa Chrystusa, wiosną w dniu odpowiadającym 14 nisan według biblijnego kalendarza księżycowego.

Uważają także, że ponieważ niektóre wielkanocne zwyczaje wywodzą się ze starożytnych pogańskich obrzędów płodności, chrześcijanie nie powinni tych świąt obchodzić. Świąt Wielkanocnych nie obchodzi też Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, Odrodzony Kościół Boży i inni.

 

 

Islam

 

 

Wcielenie Boga w człowieka i wiara w bóstwo Jezusa Chrystusa stanowi zasadniczą różnicę między chrześcijaństwem i islamem. Arabskie i muzułmańskie imię jednego z proroków islamu – Jezusa brzmi Isa ibn Marjam. Imię to jest wspominane 26 razy w Koranie.

Według Koranu był On prorokiem i zapowiedzianym wcześniej Mesjaszem stworzonym przez Allaha w łonie Maryi bez udziału mężczyzny, ale nie był Bogiem ani drugą osobą chrześcijańskiej Trójcy. Ponieważ muzułmanie nie przyjmują chrześcijańskiej prawdy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, który przyszedł na świat, aby dokonać aktu odkupienia, dlatego też w ich tradycji religijnej brak jest świąt bezpośrednio odnoszących się do Bożego Narodzenia i Wielkanocy. To samo dotyczy kapłanów i wiernych pozostałych niechrześcijańskich wyznań w Polsce.

 

 

Cztaj więcej: CULTURE.PL

 

 

Autor: Janusz R. Kowalczyk

picture 27652 1383236775Janusz R. Kowalczyk – teatrolog i filmoznawca (UJ, Kraków), scenarzysta (PWSFTViT, Łódź). Satyryk (Piwnica pod Baranami, 1978–1987). Recenzent teatralny ("Rzeczpospolita", 1990–2008). Autor słuchowisk, scenariuszy, książek (m.in. "Wracając do moich Baranów" i, z Pawłem Szlachetko, "STS. Tu wszystko się zaczęło"). Od 2009 w Culture.pl – zajmuje się literaturą.

 

Logo culture pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

historie odkryte cytat