poniedziałek, 19 kwietnia 2021
gomelanW trzy dekady po solidarnościowym zrywie zastanawiamy się, czy przywódcy tego społecznego ruchu wyobrażali sobie dzisiejszą Polskę taką, jaką ona faktycznie jest. Czy ideały, o które walczyli z opresyjnym systemem nierzadko narażając życie, dziś, w wolnej Polsce, rzeczywiście funkcjonują?
Te pytania dziś padają. I są żenujące. Bo jeśli odpowiemy, że w ciągu 21 lat wolnej Polski wiele z tych ideałów wyblakło, kto będzie miał czelność spojrzeć w oczy tym, którzy za walkę o wolny kraj przesiedzieli w więzieniach lata. O tych, którzy zginęli, nie wspominając. Im nawet nasi ojcowie nie zdążyli podziękować.
A przecież jest właśnie tak, że ideały solidarności rozmyły się w polskim piekiełku, skrajnie ostatnio ostrej walce politycznej, naszej małostkowości i zapiekłości. Owszem, najważniejszy cel zrywu społecznego sprzed 30 lat - odzyskanie suwerenności - został, przy współdziałaniu innych, także zewnętrznych, czynników osiągnięty.
Ale niewiele zostało z ówczesnej jedności społecznej, pracy na rzecz dojścia do ogólnonarodowego celu, poczucia wspólnoty. Dziś mamy inny ustrój ekonomiczny, ze wszystkimi jego cechami negatywnymi - bezrobociem, wykluczeniem społecznym, nierównością szans. W takiej rzeczywistości o utylitaryzm trudno, ale wspólne działanie na rzecz wyższego celu nie jest niemożliwe, jak pokazują przykłady państw skandynawskich, Nowej Zelandii i tych strasznych Stanów Zjednoczonych.
Dziś jest tak, że większość tych, którzy narażali życie i zdrowie w poprzednim systemie działa obecnie w dwu partiach postsolidarnościowych. Te partie są dziś najsilniejszymi ugrupowaniami politycznymi w kraju. I te dwie zbiorowości ludzkie stanęły po dwu stronach zbudowanej przez typowo polskie przywary barykady i piorą w siebie jak Gołota w Bowe'a lub Lewis w Gołotę. Choć częściej w tej pierwszej konfiguracji, bo ciosów poniżej pasa w tej rywalizacji co niemiara.

 
solidman


Obok pytania o ideały Solidarności, dziś należy zastanowić się, jak w takiej sytuacji wytłumaczyć polskiej młodzieży, że politycy dwu najsilniejszych partii politycznych wzajemnie się dziś  zwalczających trzy dekady temu działali po jednej stronie barykady w walce ze wspólnym wrogiem? Jak wytłumaczymy to, że prezes jednej z tych partii, silnie kojarzony z dzisiejszą Solidarnością  przechodzi obok prezydenta Polski bez przywitania się przez uściśnięcie dłoni? Jak wytłumaczymy to, że polityk tak często odwołujący się do ideałów Solidarności nie akceptuje społecznego wyboru elekcyjnego? Czy powiemy, że w 1980 roku nie walczono o to, by Polacy w demokratycznych wyborów mieli możliwość desygnowania na stanowiska prezydenta tę osobę, której chce większość głosujących?

Dziś młodzież zadająca takie pytania średniemu i starszemu pokoleniu Polaków ma do nich słuszną pretensję, iż ci nie potrafili solidarnościowych ideałów przekuć w społeczny utylitaryzm szyty na miarę nowych czasów. W zamian dzisiejsi dwudziestolatkowie świadkują ciągłym swarom na szczytach władzy, a i niziny społeczne mało przejawiają entuzjazmu do wspólnej pracy.
Nawet rzymskokatolicki krzyż, dla wielu Polaków ważny symbol, nie jest w stanie zjednoczyć wierzącej większości. Wręcz odwrotnie - ze względu na ciągły brak w polskim społeczeństwie rozróżnienia między wiarą i religią krzyż staje się zarzewiem ostrego, bo karmionego silnymi emocjami, konfliktu.
Niech zatem nie zdziwi nas sytuacja, kiedy w dającej się przewidzieć przyszłości młody obywatel Polski zada pytanie obecnej klasie politycznej: „dlaczego zmarnowaliście spuściznę Solidarności?"

Grzegorz Omelan

Komentarze   

 
# Mietek 2010-09-01 13:37
Żenujący jest ten tekst,chłopak chyba chce zaistnieć w brzeskim "światku"?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# LT 2010-09-01 14:13
Mietku! Rozdarty jesteś, niczym sosna u Żeromskiego. U Beaty zaprotestowałeś przeciwko trollom a u Grześka trollujesz na całego. Zaistniałeś!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# DL 2010-09-01 16:04
Miecu, z drzewa się urwałeś? Omelan istnieje w brzeskim "światku" najmniej od 1994 roku, a jeśli dodać do tego jego znaczące osiągnięcia sportowe - od 1987 (wiem to, bo byłam przy tym, jak zaczynał karierę sportową). Do opinii o tekście masz prawo, do kłamstw na temat "istnienia autora w brzeskim swiatku" - nie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-09-01 16:44
Zapomniałeś Grzegorzu wspomnieć o stanie wojennym, czyli wojnie Polsko-Jaruzels kiej ? Czy i jaki miała ona wpływ na dzisiejszy kształt sceny politycznej ? Przecież Solidarność została zniszczona przez Kiszczaka i Jaruzelskiego. To co z niej zostało to garść idealistów i stojąca na przeciw ich armia różnej maści TW, konfidentów, aparatczyków, karierowiczów inspirowana przez przetransferowa ne służby specjalne PRL-u czyli dawne zbrojne ramię PZPR. Ostatecznie mamy to co mamy.
Żenującym kuriozum jest, że akurat Ty odwołujesz się do ideałów dawnej "S".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Marcin 2010-09-01 17:19
A właściwie to jakie to były ideały?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Anatol 2010-09-01 23:44
Panie Grzegorzu tylko Pana młody wiek może usprawiedliwiać to, że kiedyś lepiej grał Pan w tenisa stołowego niż dzisiaj interpretuje obecną rzeczywistość.J uż tyle pozycji książkowych zostało wydanych przez IPN i innych autorów na temat tamtych wydarzeń, że wystarczy trochę poczytać i wszystko będzie jasne. Dla młodych ludzi również polecam internet, wystarczy trochę poszperać i zapoznać się z historią najnowszą. Niestety ta wiedza może okazać się bardzo bolesna, bo prawda o naszych tzw. elitach i medialnych autorytetach niestety jest porażająca. A ich działalność niestety bardzo szkodliwa dla Polski.A jak bardzo, to dziś widać gołym okiem. Za władzę i forsę każde ideały można zaprzepaścić!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mietek 2010-09-02 10:16
Dl, dalej twierdzę że GO tekst napisał dla zaistnienie aktualnego,pewn ie związanego z wyborami. Spawy sportowe to pewnie znane w waszym środowisku sportowym,ale nie w aktualnym życiu miasta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

omelan na pasku