poniedziałek, 19 kwietnia 2021
gomelan Najważniejsze dzienniki w Gabonie szeroko informują o powołaniu w polskim parlamencie specjalnej grupy do badania przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
To zrozumiałe, że kraj znad Zatoki Gwinejskiej przejawia tak duże zainteresowanie krajem nad Wisłą. Pewien mało znaczący dziś polityk (ale wówczas lider opozycji) wspominał niedawno, że podstawą gospodarki Gabonu jest eksport orzeszków ziemnych. Wtedy chmary Gabończyków rzuciły się na Wikipedię, by poczytać o Polsce.

Okazało się jednak, że kilkanaście miesięcy to za mało, by dogłębnie poznać skomplikowane dla racjonalnego odbiorcy mechanizmy rządzące życiem publicznym w naszym kraju. Gabońscy autorzy najnowszych artykułów dotyczących sejmowej grupy ds. katastrofy pod Smoleńskiem pokazują duże braki w wiedzy o tej materii. Zapewne jest to spowodowane tym, ze zamiast solidnie uczyć się o Polsce, sporo czasu musieli poświęcić na odkłamanie rzeczonej wypowiedzi, która z rzeczywistością ma tyle wspólnego, ile polska reprezentacja piłkarska z półfinałem mistrzostw świata w kopanej. Wszak Gabon chętniej eksportuje ropę naftową, ale to przecież mało znaczący fakt...

Wspominana niewiedza sympatycznych dziennikarzy ze strefy równikowej przejawia się w treści pytań, jakie w swych artykułach zadają. Oto na przykład zachodzą w głowę, dlaczego przedstawiciele tylko jednej partii weszli w skład wspominanego zespołu, skoro śmierć w katastrofie ponieśli parlamentarzyści wszystkich stronnictw sejmowych.

Pytają też, po co jeden z klubów parlamentarnych powołuje do życia taki zespół, skoro nad wyjaśnieniem przyczyn wypadku pracuje prokuratura i specjalny zespół rządowy w Polsce oraz prokuratura i specjalny zespół rządowy w Rosji. Gabończycy zastanawiają się, co realnie może do procesu wyjaśniania przyczyn katastrofy wnieść grupa ponad 100 osób, które nie są specjalistami w dziedzinie badania wypadków lotniczych.
gabon
Dziennikarze gabońscy zapytują także, dlaczego parlamentarzyści jednej z partii powołują zespół sejmowy, miast komisji sejmowej. Wszak zespół nie ma żadnych ustawowych praw, natomiast komisja mogłaby np. wystąpić do prokuratury o dokumenty. Zatem, co podnoszą Gabończycy, podstawa procedowania komisji daje znacznie szersze możliwości dojścia do prawdy.

Ponadto dziennikarze zastanawiają się, czy jeśli część polskich posłów uznaje katastrofę smoleńską za zbrodnię, o czym chętnie mówi przewodniczący nowego zespołu, nie będzie lepiej, jeśli ich przypuszczenia zostaną zgłoszone prokuraturze. Skoro, jak zaznaczono wyżej, zespół nie ma żadnej mocy prawnej, to i rezultat jego pracy również takiej mocy mieć nie będzie. Gabończycy zastanawiają się, czy jest sens, aby ponad setka posłów traciła czas na bezowocne w sensie prawnym deliberacje. A przecież tylko poszukiwanie prawdy na gruncie prawa może dać solidną wiedzę opinii publicznej.

W komentarzach do rzeczonego wydarzenia dziennikarze znad Zatoki Gwinejskiej przyznają, iż polska rzeczywistość społeczno-polityczna jest bardzo skomplikowanym tworem. Nie kryją zdziwienia, gdy widzą, że Polacy, w obliczu tragicznej śmierci prezydenta, czołowych polityków, generalicji, duchownych, pilotów, pracowników administracji rządowej, podzielili się. Dziwią się temu, że jedna część społeczeństwa uważa, że winnym katastrofy jest premier Rosji. Nie potrafią zrozumieć, jak możliwe jest, by w środkowoeuropejskim kraju należącym do tzw. cywilizacji Zachodu część polityków, przed zakończeniem prac prokuratury i specjalistów, zupełnie serio twierdziła, że 96 Polek i Polaków zginęło w zamachu terrorystycznym. Gabończycy informują, że gdyby podobna tragedia dotknęła ich kraj, społeczeństwo zaczekałoby na wyniki prac prokuratury i innych organów powołanych do zbadania przyczyn wypadku. Ferowanie wyroków w tak poważnych sytuacjach nie jest, jak twierdzą, charakterystyczne dla mentalności mieszkańców środkowo-zachodniej Afryki.

Grzegorz Omelan

Komentarze   

 
# Olek z Olszanki 2010-07-21 22:56
Panie Grzesiu a te panie dźwigają orzeszki czy coś do wypicia?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-07-22 13:24
Na początku 2006 roku powstał gabinet cieni Platformy Obywatelskiej na czele z Rokitą.
Jakież musiało być zdziwienie mieszkańców Gabonu gdy przeczytali w Wikipedii : "Rokita - imię jednego z diabłów, występującego w polskich podaniach ludowych. Rokita był bardzo hojnym rozbójnikiem..."
O ! Czyżby w tym kraju nad Wisłą dostali gorączki błotnej ? Tworzą gabinet cieni... brrry, na czele którego staje diabeł ! To nie może wróżyć niczego dobrego.... .
No i zgodnie z obawami czytelników gabońskiej prasy mamy... to co mamy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mordeczka 2010-07-22 14:31
I dlatego nieudacznika Rokitę Palikot wykopał z PO. A w spadku PiS dostał jego żoneczkę, która jest szwarno dziułcho. PiS partia obłąkanych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Słoma 2010-07-22 15:03
Nelly bije na głowę wszystkich. Nawet PaliKota. Ona jest niesamowita i taka przeurocza w swej nowej fryzurze - szopie siana....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Kazik 2010-07-22 16:42
Cóż z tego że pracuje nad wyjaśnieniem prokuratura i specjalny zespół rządowy, gdy postęp tego śledztwa jest mizerny. Co jakiś czas występują niedomówienia i niejasności a nawet powiedział bym niedorzeczności np: że piloci nie znali języka naszych ponoć dobrych sąsiadów itp. banialuki. Teraz Maciarewicza chce stłumić Palikot swoją chęcią wstąpienia do zespołu. Po co? Chyba po to aby ośmieszyć zgodnie z jego postanowieniami zespół Macierewicza , ale nie po to aby wyjaśnić przyczynę katastrofy. Nikt z rządowych decydentów nie pali się do przyśpieszania procesu. Czy to nie jest zastanawiające?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Dziadek 2010-07-22 18:25
Szanowny Kaziku !
1.Jak się w końcu nazywa Twój idol Antek Teczka M. ?
2.Co to znaczy, że " nikt się z rządowych decydentów nie pali się do przyśpieszenia procesu " ? Przecież zajmuje tym się prokuratura polska i rosyjska. To nasz rząd ma naciskać na prokuratury ? Nie uważam, że jesteś aż tak nieznający się na rzeczy.
3. Dobrze powiedziałeś. Ten zespół już się ośmieszył. Palikot sam zagonił 120 posłów PIS-u w kozi róg. Oni nic nie wyjaśnią, a nawet nie mają takiej mocy sprawczej. Będą ględzić, pajacować i organizować konferencje prasowe. Przecież to jest parodia z tym zespołem. A to wszystko wynika z frustracji i poniesionej porażki w wyborach na prezydenta. Jarek po początkowym nokdaunie był zamroczony, ale przejrzał już na oczy i dochodzi do dawnej "formy" z przed 10 kwietnia. Powrócili z powrotem" talibanie " , a Poncylisz i Kluzik- Rostkowska poszli w odstawkę. Idziemy o duży zakład, że ten zespół nic konkretnego nie wyjaśni.Szkoda czasu i pieniędzy. Niech siły przeznaczą na pracę parlamentu, na rzecz Polski i obywateli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mordeczka 2010-07-22 18:44
Panie Dziadku p. Kazik to talib. Nie przekonasz takiego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Kazik 2010-07-22 19:00
Czyje podpisy znajdują się pod protokołem sekcji zwłok prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Co zawiera protokół oprócz ogólnikowego stwierdzenia, że we krwi prezydenta nie stwierdzono alkoholu? Czy polska prokuratura zweryfikuje dokument przesłany przez stronę rosyjską? I dlaczego na przetłumaczenie protokołu pełnomocnicy czekali aż dwa miesiące?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mordeczka 2010-07-22 19:40
Kazik jest okropniejszy od Macierewicza
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Marcinek 2010-07-22 20:42
Kaziu, cierpliwości. Wszystko się wyjaśni. Ziobro na uczciwy proces też już kilka lat czeka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 1 lepszy 2010-07-23 00:32
Myślę, że brakuje jeszcze jednej komisji - kościelnej, do ustalenia: kto w niebie a kto smaży się w piekle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-07-25 23:23
Ciekawe czy POzbierano już wszystkie szczątki ? POnoć wg Donalda teren należycie zabezpieczono, a ziemię przekopano na metr wgłąb. Tyle, że po tym oświadczeniu ludzie będący na miejscu nie dość, że wchodzili tam bez najmniejszego problemu to jeszcze znajdywali rzeczy osobiste ofiar tej tragedii. Gdzieś w Rosji pałęta się szyfrowana specjalna tele-komóra Prezydenta. Agenci GRU bawią się bronią BOR-owców, a korzystając z kart płatniczych ofiar rosyjscy milicjanci robią sobie zakupy.
POnoć śledztwo jest prowadzone wzorowo ? Może to jest wzorowe dla Tuska, ale czy w świetle tego typu faktów można mówić o należytej dbałości o nasz Polski interes narodowy ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mordeczka 2010-07-25 23:31
Szalony Antek Teczka M. zrobi porządek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 1 lepszy 2010-07-26 00:06
Hieny cmentarne i żerujący na ludzkim nieszczęściu są wszędzie, tylko dlaczego zaraz z tego robić sprawę polityczną. Chyba po to,aby coś ugrać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Kazik 2010-07-26 17:20
To nie jest po to aby coś ugrać tylko po to aby wyjaśnić a nie jątrzyć jak to robi PO z byle pytania zadanego przez PiS.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-07-27 00:10
1 lepszy, piszesz o samobójstwie niejakiej pani Blidy ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 1 lepszy 2010-07-27 00:30
Też, chociaż skala jest mniejsza a okoliczności diametralnie różne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Mordeczka 2010-07-27 21:08
Kazik weź se na podpałkę te Gazetę Polską razem z jej naczelnym. Zacznij czytać NIE.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Belferka 2010-07-27 23:34
Kadry PiS-u 20 wspaniałych
1. Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości w rządzie PiS. członek PZPR do jej końca. Skazywał w stanie wojennym, między innymi Bronisława Komorowskiego za udział w manifestacji na warszawskim Placu Zwycięstwa w rocznicę odzyskania niepodległości. W uzasadnieniu wyroku pan Kryże napisał m.in.: ‘demonstracyj nie okazywali lekceważenie dla narodu polskiego, twierdząc m.in., że nie jest on narodem wolnym i niepodległym’.
2. Zbigniew Wasserman - Minister koordynator ds. służb specjalnych w rządzie PiS. PRL-owski prokurator od lat 70-tych. Oskarżony przez śląska Alexis (tą od Blidy) o branie łapówek w aferze węglowej.
3. Maciej Łopiński - Rzecznik Prezydenta IV RP - w okresie 1975 - grudzień 1981 należał do PZPR i pracował na nomenklaturowym stanowisku sekretarza redakcji gdańskiego tygodnika.
4. Wojciech Jasiński - Minister Skarbu w rządzie PiS - członek PZPR w latach 1976 - 1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB.
5. Ryszard Siewierski - były Komendant Główny Policji za rządów PiS - członek PZPR do końca (1990).
6. Karol Karski poseł PiS, radykalny przewodniczący komisji IV RP ds. zmian w ustawie lustracyjnej. Aparatczyk władz centralnych socjalistyczneg o ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanyc h i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.
7. Stanisław Kostrzewski, od 25.02.2006 skarbnik PiS - był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności.
8. Andrzej Aumiller - były Minister Budownictwa w rządzie PiS - zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR.
9. Anna Kalata - były Minister Pracy i Polityki Społecznej członek PZPR i SLD.
10. Zbigniew Graczyk - Wiceminister Gospodarki Morskiej w rządzie PiS - przez 20 lat należał do PZPR, członek Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie.
11. Marek Grabowski - Wiceminister Zdrowia w rządzie PiS (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki.
12. Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR, powołana głosami PiS.
13. Krzysztof Zaręba - Wiceminister Środowiska w rządzie PiS, były członek PZPR, a w rządzie Leszka Millera główny inspektor ochrony danych osobowych.
14. Bogusław Kowalski - Wiceminister Transportu w rządzie PiS. W latach 80 członek PRON. Figuruje w materiałach służb specjalnych PRL jako tajny współpracownik o kryptonimie `Mieczysław’
15. Bogdan Socha - Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej w rządzie PiS - był do samego końca członkiem PZPR.
16. Krzysztof Czabański, mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. - były dziennikarz m.in. `Sztandaru Młodych’ i `Zarzewia’. W latach 1967-1980 należał do PZPR.
17. Marcin Wolski, 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR - od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR. III.
18. Ojciec znanych dwóch polityków wykładowca na Politechnice Warszawskiej szkolący partyjnych aparatczyków, na dwuletnich kursach marksizmu leninizmu.
19. Ojciec znanego `Uczciwego’ ministra I sekretarz PZPR w komitecie w Krynicy Górskiej.
20. Aleksander Chłopek - poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W1980 r. wstąpił do Solidarności, w latach 80. dalej był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 1 lepszy 2010-07-28 00:26
Brawo Belferka. Jesteś lepsza od Wildsteina a twoja wiedza iście encyklopedyczna . Hurra! Mam szanse w PISe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Kazik 2010-07-28 14:37
Mordeczka chyba ty jesteś wychowana na Urbana wypocinach który opluwa nie tylko Polaków ale nawet siebie. Jeżeli czytałaś ten artykół to powiedz co w nim skłamano. Cztyutasz Nie i GW i poplątała ci się prawda z kłamstwem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Antek 2010-07-28 18:37
Kazik ty nie przyczepiaj się do Mordeczki tylko wykaż przy którym nazwisku skłamała ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

omelan na pasku