poniedziałek, 19 kwietnia 2021
gomelanPamiętam, gdy po ataku na Stany Zjednoczone w 2001 roku wszyscy komentowali, iż „świat nie będzie już taki sam." Szybko słowa te stały się komunałem, oznaką braku innych, być może błyskotliwszych, okolicznościowych bon motów. Czy jednak dziś najwłaściwszym stwierdzeniem nie jest „Polska już nie będzie taka sama?".


Faktycznie, nic innego nie przychodzi na myśl. Trudno znaleźć słowa, gdy wydaje się, że każde z nich nie będzie właściwe. Tysiąckrotne przemyślenie ewentualnej werbalizacji odczuć w obliczu  narodowej tragedii, nadzwyczaj ostrożny dobór słów nie zdają egzaminu. One grzęzną w gardle, uświadamiając, że najlepiej jest milczeć.

Dostojnie jest milczeć.

Niech jedynym a cichym komentarzem pozostaną uczucia wspólnotowe, narodowe, osobiste, jakie wzbierają w nas w czasie Narodowej Żałoby.

Polska już nie będzie taka sama...

Grzegorz Omelan

Komentarze   

 
# Borowik 2010-04-13 16:49
MYŚLĘ,ŻE NIE BĘDZIE TAKA SAMA,ale jaka będzie ?
Dopiero 3 dni,a już komentatorzy w tzw. brukowcach wprawdzie delikatnie,ale podpuszczają ludzi poprzez głupie komentarze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-04-13 22:47
Dzwon Zygmunta bije na żałość i na trwogę. Tak jak bił po śmierci Marszałka Piłsudskiego.

"Historia uczy nas, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła. Georg Wilhelm Friedrich Hegel (1770-1831) "
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# G.O. 2010-04-14 07:58
Borowiku - masz rację, poczytaj, co powiedział w "Naszym Dzienniku," czyli - jak stwierdziłes - brukowcu, Artur Górski - www.naszdziennik.pl/.../ . Przeczytaj tez smieszne słowa prałata Suchego - www.pomorska.pl/.../8445378 .
Będziesz mógł wyrobić sobie opinię, jak zachowują się niemądrzy Polacy w obliczu tragedii pod Smoleńskiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Bezpartyjny 2010-04-14 12:21
Rzeczywiście, wszelkie spekulacje w tym momencie nie są zbyt mądre, a na pewno nie są taktowne.
Niemądre jest oskarżanie "w ciemno" Federacji Rosyjskiej, choćby dlatego, że nawet posiadanie ewentualnego motywu nie jest zbrodnią i o niej przesądzać nie może.
Wysoce niemądre jest mówienie o przyczynach katastrofy w kontekście narodowości. To czy jedną z przyczyn był błąd kontrolera lotu, czy pilota, maszyny, zwierzęcia... etc, nie powinno być z góry traktowane w kontekście narodowości. Czyż można by oskarżyć np. stado ptaków wpadające do silnika o to, że są to ptaki poradzieckie ?
Niemądre, a właściwie wysoce niekompetentne i stronnicze jest także przesądzanie z góry o winie pilota. Jest to ewenement na skalę światową. Czy mądrym można nazwać ogłaszanie oficjalnie informacji na temat przyczyn katastrofy lotniczej w chwilę po tragedii ?
Przeciętnie rozgarnięty laik wie, że przeważająca większość katastrof lotniczych jest wynikiem kilku okoliczności zaistniałych jednocześnie. O tym co jest główną przyczyną można dowiedzieć się ( i to nie ze stu procentową pewnością)dopie ro po przeprowadzeniu gruntownego, niejednokrotnie długotrwałego śledztwa.
W zaistniałych okolicznościach zarówno dotyczących wypadku, jak i śledztwa, niestety nigdy możemy nie dowiedzieć się prawdy. Bo prawda może być niewygodna politycznie. Tak, właśnie tak. Jak by tego było mało, to zginęli właśnie ci, którzy o prawdę walczyli bez względu na jej poprawność polityczną i medialną, czy gorzki smak. Któż ich zastąpi ?
Skoro nie możemy czasu cofnąć, uczcijmy pamięć tragicznie zmarłych kontynuując dzieło które rozpoczęli, i za które oddali życie. Żeby Polska była Polską !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Echo 2010-04-14 16:07
(...)Jego wielkość doceni lud w mądrości zbiorowej.
Nie potrzeba milczenia mącić fałszu mdłą nutą
Na kolana łajdaki, sypać popiół na głowę
Dziś możecie Go uczcić tylko wstydu minutą! (...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Pan Jan 2010-04-14 17:04
Panie Echo. To cytat z I sekretarza POP komunistycznej Trójki tow. Marcina Wolskiego. Żenada kimś takim się podpierać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Dziadek 2010-04-14 19:50
"Mędrcy",jak można w takim czasie pisać takie bzdury! Ludzie ! Opanujcie się !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

omelan na pasku