środa, 25 listopada 2020

strajk kobietDziennikarki Grupy naTemat nie przyszły w środę do pracy, zamieściły na portalu wspólny apel. Newsweek.pl i Noizz.pl zamiast tekstów reporterek zamieszczał czarne prostokąty z czerwoną błyskawicą – logo Strajku Kobiet. Natomiast Radio ZET emitowało głównie muzykę w wykonaniu kobiet.

Środa była siódmym dniem społecznych protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawo do aborcji. Tego dnia kobiety umówiły się, że porzucą pracę i wyjdą masowo na ulicę, by „zatrzymać Polskę”. Wiele redakcji włączyło się w tę formę protestu, najczęściej pozwalając swoim dziennikarkom nie przychodzić do pracy i informując o tym.

 

Grupa naTemat: „Nic o nas bez nas!”

 

Tak zrobiły wszystkie portale z Grupy naTemat: naTemat.pl, INNPoland, ASZdziennik, dadHero i MamaDu. Kobiety nie przyszły do pracy, nie napisały też żadnego tekstu – poza jednym, wspólnym apelem.

– Nie będziemy biernie przyglądać się, jak władza depcze naszą wolność. Opuszczamy nasze miejsca pracy. Nic o nas bez nas! „Skoro Polska nie działa, zatrzymajmy ją! I zróbmy sobie nową!”. Zgodnie z tym hasłem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet chcemy w budowaniu tej nowej Polski uczestniczyć. Chcemy walczyć o dziś i o jutro: o wybór i równość – czytamy w nim.

Pod wspólnym tekstem podpisało się 20 dziennikarek, m.in. Daria Różańska-Danisz, Anna Dryjańska, Katarzyna Zuchowicz i Aleksandra Gersz.

 

Dziennikarki Gazeta.pl: część z nas strajkuje, część zostaje przy komputerach

 

Portal Gazeta.pl zamiast kilku tekstów, napisanych przez kobiety, zamieścił na głównej stronie logo Strajku Kobiet i hasło „W tym miejscu miał być tekst informacyjny, ale strajkujemy!”.

– Przyszedł dzień, w którym kobiety stanęły wyprostowane i zaklęły siarczyście. Tak jak to tylko wkurwione kobiety potrafią. Wielu się zdziwiło, a my nie rozumiemy, dlaczego. Jedyne, co dziś dziwi, to że w XXI wieku, w środku Europy, musimy walczyć o prawa kobiet i prawa człowieka. Gazeta.pl jest dziś z Wami, strajkującymi! – można przeczytać, po kliknięciu w zajawkę. – MIAŁYŚMY WYBÓR. Dlatego część z nas będzie dziś strajkować, część zaś zostanie przy komputerach, bo chce uczestniczyć w relacjonowaniu dla Was wydarzeń tego dnia.

Z kolei wydawanie należącego do Agory serwisu WysokieObcasy.pl zostało w środę w całości przekazane w ręce mężczyzn – dziennikarzy z innych redakcji spółki. – Poszłyśmy na strajk – informują dziennikarki.

 

Noizz.pl: trudne godziny

 

Newsweek.pl zamieścił na głównej stronie – zamiast tekstów swoich dziennikarek – czarny prostokąt z czerwoną błyskawicą i zdaniem „Tu miał być tekst Agnieszki Żądło (Emilii Stawikowskiej), ale poszła bronić praw kobiet”.

Po kliknięciu – czytelnik przenoszony był do linka prowadzącego do relacji ze środowych protestów.

– Dzisiaj w redakcji dzień bez kobiet, które w ramach walki o swoje prawa dołączyły do strajku. To będą trudne godziny, bo NOIZZ to serwis, na który kobiety mają ogromny wpływ i nie wyobrażamy sobie pracy bez nich – poinformowali dziennikarze serwisu Noizz.pl w środę rano. – Wpieramy wszystkie kobiety w proteście. Rozumiemy wasze wkurwienie, utożsamiamy się z wami, jak tylko możemy. Nie wierzymy, że w XXI wieku nadal musimy wychodzić na ulice, by walczyć o podstawowe prawa.

Wszystkie teksty informacyjne zniknęły z serwisu Krytykapolityczna.pl. Obok logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiła się krótka informacja o tym, że redakcja strajkuje. Na stronie można było jedynie posłuchać 15-minutowego wywiadu z Martą Lempart.

Wiele serwisów internetowych prowadziło relacje na żywo z protestów m.in. Onet.pl, WP.pl, Wyborcza.pl i Tvn24.pl. Relacje na żywo z wydarzeń w mniejszych miejscowościach przygotowało wiele lokalnych serwisów.

 

Stacje radiowe z muzyką kobiet

 

W środę Radio ZET (Eurozet) w przeważającej mierze serwowało muzykę w wykonaniu kobiet. Podobny ruch wykonała też Agora. Wieczorny program „Cała muzyka” w Radiu Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory) wczoraj w całości został poświęcony kobietom. – W audycji będzie można usłyszeć wyłącznie o artystkach oraz posłuchać ich piosenek. To jako wyraz wsparcia redakcji dla kobiet – informuje portal Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Antenę radia Tok FM zdominował wczoraj temat protestów i sytuacji politycznej w Polsce. Redakcja stacji relacjonowała wydarzenia w całym kraju oraz przedstawiała wypowiedzi ludzi kultury i mediów wspierających strajk. Zaprosiła też słuchaczki do dyskusji w ramach specjalnych wydań programu „Mikrofon TOK FM”. Przez całą środę stacja emitowała też wypowiedzi ludzi kultury i mediów, wspierających protest. Pojawi się też nowa codzienna audycja podsumowująca protesty: tuż po godzinie 18.30 Anna Piekutowska i Małgorzata Wołczyńska informują w niej o tym, co danego dnia dzieje się na ulicach polskich miast i co wydarzy się w dniach następnych.

Jeszcze we wtorek na stronie głównej naTemat.pl zaczęto być eksponowane logo Strajku Kobiet, a w środę ten znak i hasło „Kobiety walczą” pojawiły się przy logotypie Gazeta.pl. We wtorek internetowe newonce.radio na cały dzień oddało ramówkę kobietom. – Czas, który oddajemy w ręce naszych współpracowniczek, przyjaciółek, sióstr. Chcemy, żeby swobodnie powiedziały o wszystkim, co je boli – co nas boli – i co jest do zmiany – uzasadniła rozgłośnia.

 

źródło: wirtualnemedia.pl

logo spm 120

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania