środa, 02 grudnia 2020

W rysunku wygląda to tak:

Wiadomości

Demografka: od 2014 r. dzietność w dużych polskich miastach rosła

Demografka: od 201...

W ciągu ostatnich kilku lat w dużych p...

Polskie warzywa przez cały rok?

Polskie warzywa pr...

Kampania „Moc Polskich Warzy...

Wirtualne karty płatnicze stopniowo zastępują plastikowe

Wirtualne karty pł...

Na polskim rynku funkcjonuje ponad 2 m...

Polacy nieufni wobec źródeł wiedzy naukowej

Polacy nieufni wob...

Większość Polaków jest bard...

Wyłudzenia w pandemii

Wyłudzenia w pande...

Na Sanepid, na telefon z banku, wyszuk...

Rządowy zakaz wyjazdów turystycznych to żart

Rządowy zakaz wyja...

Hotele mają być zamknięte dla turyst&a...

Przygnieceni kredytami i ratami, czyli skąd się biorą długi Polaków

Przygnieceni kredy...

Aż 30 proc. Polaków mającyc...

Gęsina na św. Marcina

Gęsina na św. Marc...

Gęsina na polskich stołach w XVII-XIX ...

Polacy czekają na 5G "made in Poland"

Polacy czekają na ...

Polskie firmy i konsumenci mają duże o...

Polska zablokowała przyjęcie unijnego dokumentu o sztucznej inteligencji

Polska zablokowała...

Warszawa zablokowała przyjęcie unijneg...

W gminach staną punkty do pomiaru pola elektromagnetycznego

W gminach staną pu...

W gminach miejskich i wiejskich staną ...

Mieszkańcy opolskiego liderem regularnego oszczędzania

Mieszkańcy opolski...

Suma naszych zaskórniak&...

Chętniej sięgamy po polską żywność

Chętniej sięgamy p...

Konsumenci w Polsce przykładają coraz ...

Dostawca energii wybudował hotel dla pszczół

Dostawca energii w...

Fińskie przedsiębiorstwo Caruna, zajmu...

W Europie smartfony emitują rocznie 14 mln CO2

W Europie smartfon...

Energia pobierana podczas ładowania sm...

Światowy Dzień Godności przez cały rok

Światowy Dzień God...

Światowy Dzień Godności to święto, kt&...

Bezpieczeństwo w 3D.  Polska testuje nowatorskie rozwiązania

Bezpieczeństwo w 3...

Trójwymiarowe przejścia dla...

Bezpłatne wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów

Bezpłatne wyprawki...

Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły pod...

Bystry bobas

Bystry bobas

Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimi...

Świadomość prawna Polaków jest wciąż niewielka

Świadomość prawna ...

Prawa nie należy się obawiać, a kontak...

Najgorszy w historii wynik Trójki

Najgorszy w histor...

W trzecim kwartale br. liderem rynku r...

Niemal 1/4 Polaków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi

Niemal 1/4 Polaków...

Psychopata, wariat, świr, czubek &...

Na co się zgadzamy korzystając z portali społecznościowych?

Na co się zgadzamy...

Czy zdjęcia publicznie udostępnione na...

W Polsce ginie najwięcej pieszych

W Polsce ginie naj...

Jak wynika z oficjalnych policyjnych s...

Szwecja liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju lotnictwa

Szwecja liderem w ...

Szwecja ma ambitny cel, aby do 2045 ro...

Kto poluje na okazyjne zakupy i jakie promocje cenią Polacy?

Kto poluje na okaz...

Do prawie jednej trzeciej wzr&oacu...

Uczennica I LO w ogólnopolskim finale!

Uczennica I LO w o...

W związku z sytuacją związaną z korona...

Dramat w Posejdonie

Dramat w Posejdoni...

Leczenie w polskich uzdrowiskach wznow...

Domowe rachunki: mniej dłużników, większy dług

Domowe rachunki: m...

W czasie pandemii nieznacznie zmalała ...

Nowe otwarcie w Operze Wrocławskiej

Nowe otwarcie w Op...

Opera Wrocławska rozpoczyna nowy sezon...

POPIERAMY

 

855731.informacja

 

PATRONUJEMY

 

patron giganci progr

 

Z TLEM 1

friszke

jakubow januszZnany lewicowy polityk stwierdził niegdyś, że mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale znacznie bardziej po tym, jak kończy.

 

Duma ze zwycięstwa jest czymś tak trywialnym, że jej okazywanie nie jest w dobrym tonie, ale aby przyjąć porażkę godnie, trzeba prezentować odpowiedni poziom. Ostatni komunikat p.o. rzecznika prasowego starosty brzeskiego, w którym moje nazwisko zostało wymienione aż pięć razy jest dowodem, że dla osób reprezentujących obecnie powiat taki poziom to przysłowiowe „Himalaje”. Bo tłumaczenie się, że choć powiat sprawę przegrał, to jednak Janusz Jakubów wcześniej powiat przeprosił, a w pierwszej instancji to myśmy wygrali - jest po prostu żenujące. Nie do mnie należy ocenianie kompetencji kancelarii prawnej występującej w imieniu powiatu brzeskiego do prowadzenia spraw sądowych, ani też bezstronności Leszka Tomczuka, jako dziennikarza. Nie mogę jednak zignorować oczywistych manipulacji faktami stosowanych przez p.o. rzecznika starosty w jego komunikacie, które deformują, moim zdaniem, prawdę na temat wygranej przeze mnie sprawy sądowej i związanego z nią kontekstu. Aby zrozumieć całą sytuację, należy wziąć pod uwagę istotne dla całej sprawy fakty.


     1. Powodem procesu, była moja ulotka wyborcza z 2010 r. zawierająca program, którego punkt 5. dotyczył „przeciwdziałania zjawiskom korupcji w urzędach i jednostkach organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Brzegu”. Powiat brzeski w żadnej formie ani postaci nie został w ulotce wymieniony! Maciej Stefański wytoczył natomiast proces o naruszenie dóbr osobistych powiatu brzeskiego.
     2. W wymienionej przez p.o. rzecznika prasowego sprawie karnej Sygn. akt II K 41/11 doszło do ugody będącej konsekwencją mediacji sądowej między mną a Starostą Maciejem Stefańskim na takiej zasadzie, że zgodziłem się przeprosić osoby, które mogły się poczuć urażone. Maciej Stefański natomiast w tym samym dokumencie oświadczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że korupcja może zdarzyć się wszędzie, ale on jako Starosta Powiatu Brzeskiego będzie robił wszystko, aby w powiecie brzeskim takich zjawisk nie było. Starosta złożył taką deklarację po tym, jak wykorzystał mienie powiatu na urządzenie przyjęcia weselnego swego syna w „bezpłatnie” wynajętej sali i wydanie pozwolenia na pomieszkiwanie sekretarza powiatu brzeskiego w budynku starostwa bez uiszczania opłat, co - jak wykazała kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej - było nadużyciem i działaniem na szkodę powiatu brzeskiego.
     3. Afera, jaka wybuchła w Starostwie Powiatu Brzeskiego już w listopadzie 2011 r. w związku z wzięciem (na oczach całej Polski, dzięki relacji stacji TVN) 10 tys. zł łapówki przez z-cę Naczelnika Wydziału Brzeskiego Leszka P., a obecnie sprawa karna tocząca się przed Sądem Rejonowym w Brzegu przeciwko trójce b. urzędników starostwa i jednemu biznesmenowi jest dowodem, że moje ostrzeżenie przed groźbą korupcji było w pełni uzasadnione. Powiat brzeski powinien być za to ostrzeżenie wdzięczny, a nie stawiać mnie przed sądem! Jeśli starostwo publikuje na swojej stronie internetowej wyroki w tym procesie (dążąc do przestrzegania zasady transparentności sprawowania władzy), powinien umieścić tam pozew Starosty Powiatu Brzeskiego przeciw mojej osobie, a także dla porównania akt oskarżenia przeciwko urzędnikom Starostwa Powiatowego i Powiatowego Zakładu Obsługi Inwestycji, oraz Protokół pokontrolny RIO z 2012 r., aby opinia publiczna dowiedziała się o tym, jak wyglądała działalność pewnych urzędników za zamkniętymi drzwiami.
     4. Jeśli powiat brzeski czuł się usatysfakcjonowany treścią ugody, to w jakim celu rozpoczynał proces cywilny? Nawet, gdyby zakończył się on całkowitym sukcesem starostwa, nie mógłby zyskać w nim nic więcej oprócz przeprosin i ewentualnej nawiązki – czyli wnioskowanej kwoty 12 tys. zł, co byłoby znacznie mniej, aniżeli koszty wynajmu kancelarii prawnej, które w sprawach I instancji sprawy cywilnej i karnej wyniosły - wg faktur przedstawionych przez w/w kancelarię - ponad 17 tys. zł. W obu zatem przypadkach powiat brzeski poniósłby straty. Wnioskuję więc, że korzyść mógłby odnieść jedynie Maciej Stefański w postaci osobistego rewanżu na mieszkańcu powiatu brzeskiego, będącego jego przeciwnikiem politycznym. Każda osoba prywatna, gdyby musiała za taki proces płacić z własnej kieszeni, przed jego rozpoczęciem zastanowiłaby się trzy razy nad ewentualnymi stratami, zyskami oraz sensownością występowania na drogę sądową. Natomiast publiczne pieniądze, jak mniemam, wydaje się lekką ręką.
     5. P.o. rzecznika prasowego Starosty Powiatu Brzeskiego powinien wiedzieć, że orzeczeń sądowych nie powinno się komentować zwłaszcza w taki sposób jak to uczynił, a proces wygrał ten, kto uzyskał dla siebie wyrok prawomocny, a nie wyrok w pierwszej instancji. Ponadto, jak wskazuje orzeczenie w I instancji, Sąd Okręgowy w Opolu ustalił, że w Starostwie Powiatowym w Brzegu były nadużycia, ale nie było korupcji. Przyczyną takiego ujęcia była różnica między definicją pojęcia korupcji sensu stricto, co przyjął sąd, a definicją sensu largo, którą przedstawiałem ja i mój adwokat. Sąd nie uznał też żadnych roszczeń finansowych starosty wobec mojej osoby. W orzeczeniu wydanym w II instancji Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - co można przeczytać w uzasadnieniu wyroku - w całości odrzucił pozew starosty i stwierdził, że „pozwany Janusz Jakubów w całości wygrał proces”, co należy rozumieć, że ustalenia Sądu Okręgowego w Opolu, rozpatrującego sprawę w I instancji, były bezpodstawne.
     6. W prawomocnym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu należy zwrócić uwagę na znamienny fragment, który brzmi: „Wprawdzie co do zasady jest możliwość naruszenia dóbr osobistych osoby prawnej, ale pojęcie powiatu zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym to wspólnota mieszkańców oraz odpowiednie terytorium. Naruszenie dóbr osobistych mogłoby zatem dotyczyć wszystkich mieszkańców tej wspólnoty a nie tylko jej urzędników samorządowych”. Oznacza to, że powiat brzeski, jako osoba prawna w ogóle nie powinien być stroną w tym procesie, bo nie jego dotyczył pkt 5. mojego programu wyborczego. Nie była to zatem realizacja zadań własnych powiatu w rozumieniu ww. ustawy o samorządzie powiatowym, lecz prywatne działanie - awantura rozpoczęta przez starostę Macieja Stefańskiego za publiczne pieniądze.
     7. P.o. rzecznika starosty ponadto oświadczył, że powiat brzeski szanuje wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie Janusza Jakubowa”. Powiat z pewnością szanuje ten prawomocny wyrok, ale starosta Maciej Stefański raczej niezbyt, gdyż do tej pory (piszę ten tekst 23 czerwca br.) go nie zrealizował, tzn. nie wypłacił nakazanej kwoty zwrotu kosztów poniesionych w tym procesie. Mój adwokat zmuszony był interweniować, monitując o wykonanie wyroku sądowego. Jeśli w ustawowym terminie nie zostanie on zrealizowany będę zmuszony sprawę powierzyć komornikowi, co naturalnie powiększy koszty, które poniesie powiat.
    8. P.o. rzecznika Starosty Powiatu Brzeskiego z pewnością w imieniu swego mocodawcy poucza o zasadach etyki dziennikarskiej. Gdzie jest natomiast zwykła etyka ludzka? Starosta Maciej Stefański naraził powiat brzeski na kompromitację wynikającą z przegranego procesu i ogromne koszty: wg faktury kancelarii prawnej nr 6/11 z dnia 5 stycznia 2011 r. za informację o popełnieniu przestępstwa i akt oskarżenia w sprawie karnej – 7 320 zł, wg faktury nr 7/11 z dnia 5 stycznia 2011 r. za pozew cywilny i zastępstwo procesowe w I instancji – 9 760 zł. Umowa nr Or 0036 – 115/10 z dnia 16 grudnia 2010 r. przewidywała dodatkowo opłatę 4 000 zł + VAT czyli 4 880 zł (wg stawki 22%) za wniesienie apelacji i zastępstwo procesowe przed sądem II instancji. Należy zatem sprawdzić, czy opłata taka została dokonana (faktura nr 7/11 zawiera zapis o zastępstwie procesowym przed sądem I i II instancji). Zwrot kosztów sądowych w wyniku przegranego procesu – ?5 430 zł.


Po podsumowaniu: ogół kosztów, jakie powiat brzeski mógł ponieść wskutek rozpoczętego przez starostę Macieja Stefańskiego procesu może więc wynieść około 27 390 (słownie: dwadzieścia siedem tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt) złotych!!!


Taką kwotę powiat wydał na walkę sądową ze słusznym hasłem zawartym w mojej ulotce wyborczej o potrzebie przeciwdziałania korupcji. Jeśli Maciej Stefański ma honor, to powinien zwrócić wydaną kwotę do kasy powiatu brzeskiego z własnej kieszeni.

 

Janusz Jakubów

 

Komentarze   

 
+11 # mieszkaniec powiatu 2015-06-24 15:20
To jest niebywały skandal panie Macieju Stefański. Dla chorych ambicji trwonicie nasze pieniądze. Wstyd i hańba. Za takie sprawki lecą głowy ministrów a wy uważacie się za ludzi honoru.
 
 
-13 # popo 2015-06-24 16:35
Panie Jakubów a jak pan chciał walczyć z korupcją jeśli skazany za korupcję Pan Leszek P. był jedynką na Pana liście wyborczej w 2006 roku?
 
 
-12 # popo 2015-06-24 16:38
Chciał pan ukrócić korupcję której wówczas w powiecie nie było. Bo pana kolega z porozumienia centroprawicy wziął łapówkę dużo później.
 
 
-12 # popo 2015-06-24 16:48
P.S. Dlaczego nie napisze pan panie Jakubów o przegranej sprawie bąkowic, z której chyba pan lekcji nie odrobił, podobnie jak z zawartej z dobrej woli Starosty Stefańskiego ugody...
 
 
+10 # wyborca 2015-06-24 16:51
Panie Stefański czy zwróci pan te pieniądze?
 
 
+8 # Pietrek 2015-06-24 17:19
Ten popo to fan Armina? Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.
 
 
+7 # papuga 2015-06-24 19:24
A która kancelaria "obsługiwała" powiat i Armina? Czyżby znajoma na szpileczkach? Ile zarobiła ta kancelaria na pomysłach Stefka?
 
 
+7 # Pełna micha 2015-06-24 20:40
Cytuję papuga:
A która kancelaria "obsługiwała" powiat i Armina? Czyżby znajoma na szpileczkach? Ile zarobiła ta kancelaria na pomysłach Stefka?

Najlepsza ;) z Oławy spod Gać.
 
 
+3 # stonoga? 2015-06-25 07:02
A ludzie ciągle go wybierają :( I co tu myśleć o tych którzy to robią ???????
 
 
+6 # Opcja rosyjska 2015-06-25 08:11
Cytuję stonoga?:
A ludzie ciągle go wybierają :( I co tu myśleć o tych którzy to robią ???????

Starostą został tylko dlatego, że działacz PSL nie chciał być starostą. Lewin Brzeski poustawiał stołki.
 
 
+2 # Pankracy 2015-06-26 14:20
Cytuję Opcja rosyjska:
Cytuję stonoga?:
A ludzie ciągle go wybierają :( I co tu myśleć o tych którzy to robią ???????

Starostą został tylko dlatego, że działacz PSL nie chciał być starostą. Lewin Brzeski poustawiał stołki.

PSL jest skończone. Odpadnie przy wyborach jak SLD. Przez takiego Golonkę i Kostrzewę.
 
 
+6 # wyborca 2015-06-25 08:53
Starosty nie wybiera się w wyborach bezpośrednich. Przepadłby w nich. Już z resztą tak było.Starostę wybiera kilku układaczy.Reszt a radnych ma głosować, a jak nie to won.Ot cała filozofia.Tylko zupełnie inaczej rozmawia się z urzędującym starostą, burmistrzem. Konkurent co obieca? Najwyżej czapkę śliwek.A tak ,tylko dobrze rozglądnąć się.
 
 
+6 # Chopsko Gymba 2015-06-25 09:30
Cytuję wyborca:
Starosty nie wybiera się w wyborach bezpośrednich. Przepadłby w nich. Już z resztą tak było.Starostę wybiera kilku układaczy.Reszta radnych ma głosować, a jak nie to won.Ot cała filozofia.
A czy to nie jest przypadkiem ów słynny "układ", z którym ponoć tak zawzięcie walczy pisiarnia?
 
 
+5 # obserwator 2015-06-25 10:33
Następny wydatek to autko dla Starosty by mógł jeździć z pracy i do pracy służbowym autkiem. Ciekawi mnie jak rozpisuje się kilometry codziennej trasy dom - starostwo???? Radni udają że tego nie widza ??? Mieszkańcy nie są ślepi!!!
 
 
-6 # don francisco 2015-06-25 12:28
Panie Jakubów zaczął pan wojenkę, której skutkami obarczył pan starostę. Panie Jakubów kreuje się na obrońcę praworządności, a jest zwykłym kretem rozbijającym prawicę w Brzegu tylko dlatego, że znienawidzony Stefański ma zaufanie i szacunek mieszkańców, co potwierdziły kolejne wybory. Dla otrzymania takiego poparcia jak obecny Starosta i władzy, o której pan tak marzy zatańczyłby na platformie z Grodzką i Biedroniem, gdyby parada równości miała odbyć się w Brzegu. Jest pan lokalnym Palikotem, człowiekiem bez kręgosłupa moralnego, instrumentalnie wykorzystującym hasła prawości i uczciwości, a tak naprawdę nie chodzi o dobro mieszkańców, tylko pana osobistą, niepokojącą nienawiść do Maćka Stefańskiego, na którego wspomnienie można odnieść wrażenie, że moczy się pan w nocy w koszmarach sennych.
 
 
+3 # Człowiek 2015-06-25 12:48
Jesteś zwykłym chamem! Jakubów nie wstydzi się podpisywać pod swoimi wywodami, a ty szczujesz anonimowo. Pewnie wydatek z publicznej kasy 27 390 zł uznajesz za słuszny i może tańczyłeś na weselu w darmowej sali? Dno.
 
 
-5 # don francisco 2015-06-25 12:53
Zamilcz bo każę wychłostać
 
 
+2 # Człowiek 2015-06-25 13:26
Cytuję don francisco:
Zamilcz bo każę wychłostać

Jesteś nie tylko chamem ale i prymitywem. Wzmacniasz prawicę, prawda?
 
 
-6 # don francisco 2015-06-25 17:40
Uważaj na epitety Człowieku, bo jak chcesz rzucać inwektywami to podpisuj się z imienia i nazwiska jak oczekujesz tego od innych. To primo, a secundo to nie wzmacniam nikogo tylko obserwuję bezsensowną nagonkę na Macieja Stefańskiego, który zrobił sto razy więcej dobrego dla Brzegu niż Jakubów, obecnie dzielny działacz Platformy. Tych wydatków by nie było, gdyby nie padły oskarżenia o korupcję i obwinianie za to Stefańskiego. I na koniec - na żadnym weselu w darmowej sali się nie bawiłem, więc opanuj swoje nerwy zanim zaczniesz pisać.
 
 
+3 # Człowiek 2015-06-25 20:03
A ty prymitywie występujesz pod nazwiskiem? Przyganiał kocioł garnkowi. Nie zastraszaj ludzi. Ośmieszasz siebie i pogrążasz ?honorowego? Armina.
 
 
-5 # don francisco 2015-06-25 20:43
Ja nie oczekuję, żeby na forum pisać pod nazwiskiem tak jak ty żałosny człowieku. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Gdybyś opanował swoje emocje, z którymi jest chyba jakiś problem, to zauważyłbyś, że nikogo nie zastraszam. Wymyśl inne epitety niż "prymityw" i "cham", bo trąci monotonią. Ośmieszasz siebie i pogrążasz "honorowego" Janusza, co do PO się zapisał.
 
 
+3 # Chopsko Gymba 2015-06-25 12:44
Biedny ten Maciuś - tak się stara, a niewdzięcznicy go trogają.
 
 
+3 # Mieszkaniec powiatu 2015-06-25 12:51
Komentarz do ostatniego zdania z tekstu Jakubowa:
A ja twierdzę, że starosta MS nie ma honoru i nie zwróci za straty powiatu z własnej kieszeni. Czy mam rację?
 
 
+3 # Chopsko Gymba 2015-06-25 13:13
Chyba że będzie jakaś kontrola.
 
 
+2 # zastępowy 2015-06-27 15:11
stefek, jako stary harcmistrz i stary pisior, z pewnością ma "chonor", przecież nie darmo jeździł do Jarosławca
 
 
+2 # stonoga? 2015-06-25 22:13
Gdyby Maciuś nie został radnym, to nie zostałby starostą. Po raz kolejny pytam, kto na takiego głosował ????
 
 
+4 # Człowiek 2015-06-25 22:25
Cytuję stonoga?:
Gdyby Maciuś nie został radnym, to nie zostałby starostą. Po raz kolejny pytam, kto na takiego głosował ????

Odpowiadam: don francisco, który balował w darmowej sali. Właściciele Brzegu i powiatu. Honorowi jak cholera. A ten cały don francisco to wyjątkowy drań. Przypięty do żłobu myśli że już na zawsze. Polegnie ze wszystkimi honorowymi. Zobaczymy co Armin zrobi z kwotą 27 390 złotych, które wywalił na tak głupi proces.
 
 
+3 # kucyk 2015-06-25 23:27
tak, tak, a szpital wali konika - z raportu wyszła tragedia: puszczewicz.platforma.org/.../ ...
... tylko o tym już dawno pisano, że konik ma rozłożyć nasz szpital, aby niektórzy lekarze (głównie z PiS) mogli wykupić za pół darmo i zbijać kasę na pacjentach ...
 
 
+4 # Chopsko Gymba 2015-06-25 23:03
Jak to kto? Ci, co zawsze głosują - rodzinka, znajomi i kumple z rodzinkami, zatrudnieni na etatach, pisiarze, moherzy itp. Starczy, żeby się załapać, a resztę się dogra.
 
 
+3 # Chopsko Gymba 2015-06-26 08:34
Zwłaszcza gdy jest odpowiednio mała frekwencja wyborcza. Ten układ sam się napędza i samorządowi wyjadacze latami tkwią przy korycie.
 
 
-3 # dzanjan 2015-06-28 11:02
Panie Jakubow, pana słowa ocenili mieszkańcy w ostatnich wyborach. Przegrał Pan praktycznie z wszystkimi.
Nie dziwne, gdy w ulotce obiecuje Pan bzdury, typu kopanie tunelu dla pieszych przy sądzie.
 
 
+2 # pajac z zielonki 2015-06-28 11:32
Stefański już dawno nie startuje w bezpośrednich wyborach, bo nie dostałby żadnego głosu, no może za wyjątkiem twojego jednego ...
 
 
+2 # Chopsko Gymba 2015-06-28 11:53
Karty tasowane są za kotarą.
 
 
-3 # Emeryt 2015-06-29 16:58
Panie Januszu "chorągiewko", wieści niosą, że teraz wiatr zawiał w stronę komuszków z ZNP. Gdzie pana godność?
 

Nie masz uprawnień do komentowania

Afisz

 

POLECAMY

 

polecamy wp

culure pl

spm

PAP MediaRoom

Logo LegalnaKultura

Logo FundacjaBatorego

Logo amensty

  

forum brzeg

fajny brzeg logo

 stowarzyszenie zywych poetow 

klub literacki brzeg

brzeg klub na przelaj

tubabrzegu

Gazeta brzeska logo

Ambrozja Globus

 

 

 panorama codziennie inne zdjecie

 

Stepancminda, Gruzja

 

Stepancminda Gruzja

 

brzeg.com.pl@gmail.com

iPhone: +48 660 756 820