poniedziałek, 29 listopada 2021

jacek lapińskiWarto czytać. Dlaczego warto to robić? Bo czytanie to cenna, wartościowa czynność, która wzbogaca nasze życie. 

 

Człowiek zaczyna życie w pieluchach i niektórzy niestety kończą życie w nich. Badania pokazują, iż osoby które dużo czytają (i podejmują inne formy aktywności umysłowej) nie mają takich problemów umysłowych na starość, jak te osoby które dużo oglądają TV. Włączając telewizor, wyłączasz myślenie. Mam tu na myśli telewizyjną papkę. Tracąc czas na bezsensowne programy, nie ma się już czasu na inne rzeczy. A czas szybko mija.

Wpływ lektury polega na tym, że przejmuje się najlepsze myśli autora. Czytanie to jakby spotkanie z nim. Warto poznawać prace specjalistów, bo w wielu przypadkach doszli oni do istoty sprawy, wyręczając nas już w tym problemie. Ktoś przemyślał to za Ciebie. To nauka od najlepszych.

Jeśli przyjrzymy się nawykom ludzi sukcesu (również postaciom, które przeszły do historii), to odkryjemy właśnie, że poświęcają dużo czasu na czytanie książek i literatury fachowej. Jeśli odczuwa się prawdziwy głód wiedzy, to trzeba go codziennie zaspokoić. Lektura karmi umysł. Daje do myślenia i dostarcza inspiracji. Szukanie nowych pomysłów na ulepszanie pracy, jest częścią pracy.

Warto sięgać po książki z różnych dziedzin, nie tylko z tej zawodowej. Poszerza to horyzonty poza obszar zawodowy. Warto czytać książki biznesowe i psychologiczne, klasykę literatury, a także biografie, reportaże, wywiady. I inne. Czasem coś lekkiego. To co czytamy ma wpływ na wybór kolejnych lektur. Im więcej czytamy, tym zapewne wyżej ustawimy sobie poprzeczkę.

Czytaj także portale lokalne i branżowe, by wiedzieć co „w trawie piszczy”.

Czytanie ma pewną magiczną moc: łączy jednoczesny odpoczynek z rozwojem osobistym. Czytanie to dobry początek. Czytanie podsuwa dobre myśli, a lepsze myśli przekładają się na efektywniejszy styl działania. Książki otwierają umysł, ale zmiana pochodzi od Ciebie. Jaka książka czy myśl sprawiła, iż spojrzałeś na świat z innej perspektywy?

Paradoks czytania polega na tym, iż ten artykuł przeczytali najczęściej ci, co i tak dużo czytają – udostępnij proszę tą wiadomość, aby trafiła również do innych.

 

 

z usmiechem ci do twarzy jacek lapinskiJacek Łapiński - pisarz, prawnik, pasjonat psychologii pozytywnej, papa (dumny ojciec syna), podróżnik po Polsce, pływak (i mors), piłkarz (rekreacyjnie kopiący piłkę), przyjazny i pogodny. Autor książek "Dlaczego warto czytać" i "Jak być lepszym". Prowadzi szkolenia i spotkania autorskie na temat pasji i rozwoju osobistego.

 

 

 

 

zdrowie na pasku