poniedziałek, 29 listopada 2021

szczepienie koronawirus covidZ 32 milionami dawek szczepionek COVID-19 Afryka stanowi mniej niż jeden procent z ponad 2,1 miliarda dawek podanych na całym świecie. Tylko dwa procent z prawie 1,3 miliarda ludzi na kontynencie otrzymało jedną dawkę, a zaledwie 9,4 miliona Afrykanów jest w pełni zaszczepionych.

 

 

 

W 54. afrykańskich państwach odnotowano do tej pory pięć milionów zarażeń COVID-19, a liczba ta wzrosła o prawie 20 pro. (o ponad 88 tys.) w ubiegłym tygodniu.

 

Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że na kontynencie pilnie potrzeba 225 milionów dawek szczepionek.

 

 

Nadciąga trzecia fala

 

„Kiedy zbliżamy się do pięciu milionów przypadków i zbliża się trzecia fala w Afryce, wiele z najbardziej bezbronnych osób pozostaje narażonych zarażenie na COVID-19” – ostrzegł dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.

 

„Udowodniono, że szczepionki zapobiegają zakażeniom i zgonom, więc kraje, które mogą, muszą pilnie udostępnić szczepionki przeciw COVID-19 Afryce” – dodał Moeti.

 

Według najnowszej analizy WHO, pandemia „ma tendencję wzrostową w 10. krajach afrykańskich”. Cztery kraje odnotowały 30-proc. wzrost przypadków zakażeń w ciągu ostatnich siedmiu dni w porównaniu z poprzednim tygodniem.

 

Czytaj także: Afrykańska przyroda w niebezpieczeństwie. Pandemia COVID-19 zwiększyła skalę kłusownictwa>>

 

Większość nowych przypadków została odnotowana w Egipcie, RPA, Tunezji, Ugandzie i Zambii, a ponad połowa w dziewięciu krajach Afryki Południowej.

 

Szczepionki stają się „coraz rzadsze”, powiedziała agencja zdrowia ONZ, dodając, że przy obecnym tempie dostarczania, tylko siedem krajów afrykańskich osiągnie cel, jakim jest zaszczepienie jednej na dziesięć osób, do września.

 

 

ttg dziennik turystyczny 240

 

 

Dodaj komentarz

zdrowie na pasku