piątek, 29 marca 2024

Wszyscy medaliściW dniach 10-13 kwietnia w Raszkowie k. Ostrowa Wlkp. odbyły się 82. Indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów w tenisie stołowym. Wśród 148 seniorów i seniorek (wyłonionych na podstawie rankingu ogólnokrajowego oraz eliminacji wojewódzkich i ogólnopolskich) znalazło się dwoje brzeżan: 17-letnia Natalia Bajor (trenująca w KU AZS UE Wrocław) i 19-letni Michał Galas z UKS Dwunastka Betard Wrocław.

Rewelacyjnie spisała w tych mistrzostwach Natalia, która wywalczyła 2 brązowe medale (w grze pojedynczej i w grze podwójnej, wspólnie z koleżanką klubową 19-letnią Sandrą Wabik). Dla zobrazowania, jaki to jest sukces należy przypomnieć, że jedna z polskich najlepszych tenisistek stołowych Natalia Partyka uplasowała się na miejscach w przedziale 5-8, a Klaudia Kusińska nie weszła nawet do ćwierćfinału (obie reprezentantki Polski na zbliżające się Drużynowe Mistrzostwa Świata w Tokio. Nie zawiodły tylko pozostałe dwie nasze reprezentantki na DMŚ: Katarzyna Grzybowska ? złota medalistka i Natalia Bajor, która zdobyła brąz). W grze mieszanej Natalia wraz z 17-letnim Patrykiem Zatówką dotarli aż do ćwierćfinału, pokonując po drodze 3-1 mocną parę Robert Floras/Natalia Partyka (to była jedna z największych sensacji mistrzostw). W tych mistrzostwach nie powiodło się Michałowi, który również startował w trzech konkurencjach, ale nie odniósł żadnego zwycięstwa. Już 18 kwietnia brzeżanka udaje się do wraz z reprezentacją Polski seniorek do Chin, gdzie Polki będą się przygotowywać do Drużynowych Mistrzostw Świata seniorów, które odbędą się w Tokio w dniach 28 kwietnia do 5 maja. Z Chin reprezentacja Polski odleci do Japonii na 2 dni przed mistrzostwami. Wyniki naszych zawodników:

Gra pojedyncza:

1/32 finału: N. Bajor - Kinga Jabłońska ? KTS Optima Lublin 4-3 (-10,2-9,-9,2,8,2).
1/16 finału: N. Bajor - Sandra Wabik ? koleżanka klubowa Natalii 4-2 (9,6,-7,-9,4,7).
1/8 finału: N. Bajor - Kinga Stefańska - Zamek Tarnobrzeg 4-1 (8,2,7,-5,7). K. Stefańska, to była wielokrotna reprezentantka Polski na IO, MŚ i ME.
? fin. (ćwierćfinał): N. Bajor - Renata Gomula (KTS Optima Lublin 4-1 (- 9,5,7,5,7).
Półfinał: N. Bajor ? Antonina Szymańska (GLKS ScaniaNadarzyn) 1-4 (-5,-14,9,-6,-7). A. Szymańska, to ubiegłoroczna mistrzyni Polski. Natalia zdobyła więc brązowy medal w IMP w grze pojedynczej - najbardziej prestiżowej konkurencji w tenisie stołowym. Mistrzynią Polski została Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice), która w finale pokonała 4-0 (4,9,9,11) A. Szymańską.

Gra podwójna kobiet (tzw. debel):

I runda: N. Bajor/ S. Wabik (obie KU AZS UE Wrocław) ? Katarzyna Osińska (ITKS Broń Radom)/Anna Wereszczaka (Nadwiślan BS Mazowsze Płock) 3-0 (5,6,8).
1/8 finału: N. Bajor/S. Wabik ? Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów)/Honorata Olczak (MRKS Gdańsk) 3-0 (5,9,7).
? finału(ćwierćfinał): N. Bajor/ S. Wabik ? Daria Łuczakowska (koleżanka klubowa Natalii)/Magdalena Sikorska (KU AZS PWSIP Łomża) 3-1 (8,10,-9,12).
Półfinał: N. Bajor/ S. Wabik ? DONG RUI Fang (KS Galaxy Białystok), Klaudia Kusińska (GLKS Scania Nadarzyn) 0-3 (-7,-2,-7). Brązowy medal Natalii i Sandry. Drugi brąz zdobyły: K. Stefańska i R. Załomska (obie z KTS Zamek Tarnobrzeg). Mistrzostwo Polski zdobyły: Katarzyna Grzybowska /Natalia Partyka, które w finale pokonały 3-0 (9,7,3) F. Dong Rui / Kl. Kusińska.

Gra mieszana (tzw. mikst):

I runda: N. Bajor/ Patryk Zatówka (ASTS Olimpia Unia Grudziądz) ? Monika Narolewska/Marek Płóciennik (oboje PWSZ Nysa) 3-1 (-6,9,7,4).
II runda: N. Bajor/P. Zatówka ? Natalia Partyka (KTS Sochaczew)/Robert Floras (KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) 3-1 (6,9,-3,11).
1/8 finału:N.Bajor/P.Zatówka ? Anna Urbańczyk (LKS 4 Bujaków ? Mikołów)/ Bartosz Szarmach (KS Galaxy Białystok) 3-1 (8,-7,12,8).
? finału (ćwierćfinał): N. Bajor/ P. Zatówka ? Marta Gołota (niestowarzyszona)/ Jakub Dyjas (KST Energa Manekin Toruń) 0-3 (-5,-8,-6) i miejsce naszej pary w przedziale 5-8. Mistrzostwo Polski zdobyła para: Jakub Perek- LKS Pogoń Lębork / Magdalena Sikorska, która w finale pokonała 3-2 ( -9,8,-7,5,9) parę M.Gołota/J. Dyjas.

Gra pojedyncza: Michał Galas - Konrad Kulpa (KST Energa ? Manekin Toruń) 2-4 (-6,-6,-5,6,7,-8).
Mistrzem Polski został Daniel Górak (KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, który w finale pokonał 4-1 (10,-10,10,8,7) Bartosza Sucha (KS Pogoń Lebork).

Gra podwójna: M.Galas/ Paweł Kozieł (KS Sygnał Lublin) - Bartosz Such/ Patryk Chojnowski ASTS Olimpia Unia Grudziądz 2-3 (6,-3,-6,9,4). Mistrzami Polski zostali: J. Dyjas/ K. Kulpa, którzy w finale pokonali 3-1 (6,7,-7,6) parę Jacek Nowokuński (KS Galaxy Białystok)/J. Perek.

Gra mieszana: M. Galas/ Marta Lis (KS Galaxy Białystok) ? Antoni Witkowski (GLKS Nadarzyn)/Katarzyna Nowocin (KU AZS AJD Częstochowa) 0-3 (-10,-8,-5).