niedziela, 16 czerwca 2019

6vdjur86j0rze2r2Wenezuela pogrąża się w chaosie. Władze wielokrotnie zaprzeczały, że kraj przeżywa kryzys praw człowieka i odrzucały międzynarodową pomoc humanitarną, dlatego naświetlamy fakty - zapoznaj się z nimi i rozpal #ŚwiatłoDlaWenezueli.

Dwa lata temu Sąd Najwyższy – wspierany przez prezydenta Nicolása Maduro – chciał przejąć kontrolę nad Zgromadzeniem Narodowym, w którym opozycja posiada większość. To wywołało masowe protesty od kwietnia do lipca, które zostały stłumione przez administrację Maduro. Zginęło wówczas ponad 120 osób, blisko 2 000 zostało rannych, a ponad 5 000 zostało zatrzymanych. Nasi badacze przeprowadzili dziesiątki wywiadów z uczestnikami demonstracji. Raport Amnesty International "Noce terroru" z 2017 r. ujawnia brutalne włamania sił bezpieczeństwa do prywatnych domów, by zastraszyć ludzi i zabronić im uczestnictwa w demonstracjach lub jakiejkolwiek innej formy protestu.  Jednak mieszkańcy i mieszkanki Wenezueli, mimo zagrożenia ze strony policji i wojska wciąż domagają się godnego życia. Tylko między 21 a 25 stycznia 2019 roku odbyły się 1023 protesty. W okolicznościach związanych z demonstracjami zginęło co najmniej 41 osób, wszystkie od ran postrzałowych. Amnesty International udokumentowała sześć pozasądowych egzekucji dokonanych przez wspierane przez państwo siły bezpieczeństwa, a także nadmierne użycie siły przez policję i wojsko. Ponad 900 osób zostało arbitralnie zatrzymanych, wśród nich było 137 dzieci i młodzieży. 
 
Warunki życia w Wenezueli pogarszają się z dnia na dzień. Milionom mieszkańców brakuje żywności i lekarstw. Przerwy w dostawie prądu spowodowały śmierć pacjentów w szpitalach oraz zepsucie zapasów jedzenia.Inflacja osiągnęła tak wysoki poziom, że kupno 4 litrów mleka pochłania całą miesięczną  minimalną pensję. Polityka represji i kryzys gospodarczy zmusiły już 3 miliony osób do ucieczki z kraju i do poszukiwania bezpieczeństwa poza Wenezuelą. Dlatego dość zaprzeczania faktom!  
 
Dołącz do nas i rozpal #ŚwiatłoDlaWenezueli. 
DZIAŁAM
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Dowiedz się więcej i zostań obrońcą praw człowieka!
© Amnesty International Polska odnośnik Facebooka odnośnik do Twittera odnośnik do YouTube

Amnesty International